"Zemsta nietoperza" w Teatrze Narodowym

Próby do "Zemsty nietoperza" w Teatrze Narodowym / fot. www.narodowy.pl

  

W "Zemście nietoperza" Johann Strauss w sposób euforyczny serwuje nam perypetie bohaterów. Pokazuje, że każdy moment jest okazją do celebrowania życia – powiedział PAP reżyser operetki Michał Zadara. Premiera odbędzie się w piątek w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Głównym bohaterem "Zemsty nietoperza" jest wiedeński finansista Gabriel Eisenstein, który ma trafić do aresztu, ale najpierw postanawia udać się na bal maskowy, organizowany przez swojego przyjaciela doktora Falke. Mężczyzna, w ramach zemsty za złośliwy żart Eisensteina, pragnie go publicznie ośmieszyć. Wymyśla zawiłą intrygę, w którą angażuje całe grono znajomych.

Dzieło Straussa to historia o tym, że człowiek konfrontuje się sam ze sobą, ale nie to wysuwa się na pierwszy plan. Jest to przede wszystkim pełna humoru i ironii opowieść o człowieku, który chce zdradzić swoją żonę, idzie na przyjęcie i okazuje się, że dziewczyna, która najbardziej mu się podoba, jest jego żoną. A później trafia do więzienia i odkrywa, że zamiast niego siedzi tam kochanek jego żony. Strauss serwuje nam te perypetie w sposób euforyczny. Pokazuje, że każdy moment jest okazją do celebrowania życia, czerpania najczystszej radości z przebywania na świecie

- mówi Michał Zadara, reżyser operetki.

Reżyser zwrócił uwagę, że dzieło Straussa, wystawiane w teatrze operowym, "traci swój nieokiełznany charakter".

W operze traktuje się fabułę jako mały pretekst, żeby zaśpiewać genialne arie. Oczywiście, to może tak działać. Tylko że ta fabuła na tyle napędza tę muzykę, że jeżeli się naprawdę nie przeżyje dramatu tych postaci to wtedy nie wiadomo, dlaczego oni to śpiewają. Tym, co teatr dramatyczny może wnieść do tego świata opery, jest poważniejsze zajęcie się fabułą nawet przy czymś tak błahym, jak "Zemsta nietoperza"

- wyjaśnił.

Jak dodał, przygotowana inscenizacja jest "wierna dziełu Straussa".

On nigdy nie chciał robić dzieła historycznego. Pokazywał mieszkańcom XIX-wiecznego Wiednia miasto XIX wieku. Tak samo my, wystawiając "Zemstę nietoperza" w Warszawie, pokazujemy stolicę XXI w. Także warstwa tekstowa, którą na potrzeby tego spektaklu na nowo przetłumaczyliśmy, jest wierna wobec XIX-wiecznego oryginału, czyli np. jak wtedy często używano słów francuskich to my tak samo używamy tych słów francuskich. Mam nadzieję – i to zwykle działa w teatrze – że widz i widzka, oglądając to, będą mogli sobie wyobrazić równocześnie XIX w. i współczesność

- powiedział.

Na scenie zobaczymy m.in. Annę Lobedan, Martę Wągrocką, Ewę Konstancję Bułhak, Mateusza Rusina, Oskara Hamerskiego, Przemysława Stippę i Monikę Dryl. Wystąpią także m.in. Karol Dziuba, Waldemar Kownacki, Lidia Pronobis i Anna Grycewicz.

Aktorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny w składzie: Justyna Skoczek (fortepian), Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Marcin Kamiński/ Robert Nalewajka (flet), Michał Górczyński/ Oliwier Andruszczenko (klarnet), Leszek Lorent (perkusja), Henryk Kowalewicz/ Ewa Paciorek/ Tomasz Bińkowski (waltornia). Za scenografię odpowiada Robert Rumas, za choreografię - Ewelina Adamska-Porczyk. Kierownikiem muzycznym jest Justyna Skoczek. Kostiumy zaprojektowali Julia Kornacka i Arek Ślesiński. 

Premiera "Zemsty nietoperza" odbędzie się w piątek 18 stycznia o godz. 19.00. Kolejne spektakle będą grane w dniach 19, 20, 22 i 23 stycznia, 5, 6 lutego oraz 9, 12 i 13 marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSZ z wizytą w USA

/ Tymon Markowski/MSZ

  

W dniach 19-22 sierpnia minister Jacek Czaputowicz złoży wizytę w USA, gdzie poprowadzi debatę otwartą Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu oraz otworzy nieformalne spotkanie Rady w formule Arria na temat bezpieczeństwa osób należących do mniejszości religijnych. Odwiedzi również Chicago, gdzie m.in. spotka się z Polonią - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Celem debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w dniu 20 sierpnia jest omówienie źródeł konfliktów, bieżącej dynamiki wydarzeń oraz możliwych rozwiązań sytuacji kryzysowych. Wydarzenie stanowi kontynuację aktywnego zaangażowania Polski na forum Rady w dyskusję dot. poprawy sytuacji w regionie.

W czwartek 22 sierpnia minister Czaputowicz zainicjuje w ramach spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria dyskusję nad sposobami zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości wyznaniowych. Spotkanie zbiega się w czasie z pierwszymi obchodami, ustanowionego z inicjatywy Polski, Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie.

Oba wydarzenia wpisują się w harmonogram głównych inicjatyw organizowanych przez Polskę podczas miesięcznego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ważnym punktem pobytu ministra Jacka Czaputowicza w USA będzie wizyta w Chicago w dniu 21 sierpnia. W jej trakcie zaplanowano spotkanie z liderami środowisk i organizacji polonijnych. Minister spraw zagranicznych odwiedzi także cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie złoży wieniec pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązankę pod Tablicą Smoleńską, odwiedzi Polską Misję Duszpasterską pw. Trójcy Świętej i zwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl