Czy zbiory z Oleandrów zostaną wreszcie przekazane Muzeum?

Budowa okolicznościowego pomnika Czynu Legionowego / ct.mhk.pl

  

Wciąż wierzę, że to możliwe, by Związek pana Krystiana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie – powiedział wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że zależy mu na utworzeniu na krakowskich Oleandrach oddziału MNK poświęconego czynowi niepodległościowemu.

Komendant naczelny Związku Legionistów Polskich Krystian Waksmundzki podpisał 2 listopada z dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem list intencyjny, w którym zadeklarował wolę przekazania w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie zbiorów Związku zgromadzonych w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. Przekazanie miałoby nastąpić do 30 listopada 2019 r. i nie będzie dotyczyło depozytów osób trzecich. Muzeum ma się zając konserwacją tych obiektów. Kilka dni temu Krystian Waksmundzki powiedział Radiu Kraków, że podtrzymuje wolę przekazania zgromadzonych pamiątek związanych z osobą marszałka Piłsudskiego i tradycją legionową, ale stawia warunek: muszą one pozostać na Oleandrach i tam być konserwowane.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że rozmawiał z Krystianem Waksmundzkim, z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim i dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem.

Wciąż wierzę, że jest to możliwe, żeby Związek pana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie, bo to są zbiory dla polskiego narodu. Wtedy można by utworzyć oddział muzeum i on by się mieścił w Oleandrach. Prezydent Majchrowski potwierdza, że jest to możliwe. Staramy się krok po kroku do tego doprowadzić. Do tego jest potrzebna dobra wola ze wszystkich stron. Najlepszym rozwiązaniem – chyba dla wszystkich – byłoby, gdyby tymi zbiorami mogło się zaopiekować Muzeum Narodowe w Krakowie w imieniu państwa polskiego. To są specjaliści, którzy przeprowadzą odpowiednią konserwację i stworzą nowoczesną, wspaniałą wystawę stałą poświęconą czynowi niepodległościowemu, Piłsudczykom, legionistom. Oleandry to jest właściwe miejsce.

– podkreślił minister.

Zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego (MCN) od lat wymagają inwentaryzacji i konserwacji, z kolei sam  budynek potrzebuje remontu. „Stawką jest dobro polskiej kultury” – powiedział Piotr Gliński.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że nie ma nic przeciwko temu, by w części budynku na Oleandrach powstał oddział muzeum poświęcony niepodległości prezentujący część zbiorów MCN oraz zbiory MNK.

Umówiłem się z panem premierem, że przekażę mu inwentaryzację budynku z zaznaczeniem, co możemy przekazać na ewentualny oddział muzeum. Mnie interesuje, żeby miasto przejęło ten budynek, i żeby był on poświęcony kwestiom związanym z odzyskaniem niepodległości.

– dodał Majchrowski.

Nie wiadomo, ile dokładnie obiektów znajduje się w MCN. Są tam m.in. setki dokumentów, grafiki, obrazy, mundury, bardzo cenna kolekcja sztandarów organizacji legionowych z okresu międzywojennego, pamiątki po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sypaniem Kopca Piłsudskiego. Obiekty te w różnym zakresie powinny przejść konserwację.

Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie całego budynku Domem Legionisty, na krakowskich Oleandrach. 2 stycznia Sąd Okręgowy w Krakowie wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i oddaleniu wniosku o zasiedzenie Związku Legionistów Polskich w tym budynku. Miasto czeka jeszcze na zakończenie innego toczącego się przed sądem postępowania: o wydanie nieruchomości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna jest już przekonany, że przegra wybory? „Tu nie ma zasad. Tu po prostu rządzi lojalność”

Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Lider Platformy Obywatelskiej walczący o miejsca w Sejmie pod szyldem Koalicji Obywatelskiej jest przekonany o braku szans na wygraną? Tak twierdzi Małgorzata Gosiewska, która przekonuje, że Grzegorz Schetyna zaczął już szykować się na kolejne lata w opozycji. „Pan Schetyna w dużej mierze po prostu konsoliduje wokół siebie lojalnych sobie, wiedząc że przegra wybory, więc chce mieć partię wierną i lojalną na czas kolejnej kadencji bycia w opozycji” - stwierdziła Gosiewska i dodała, że w Koalicji Obywatelskiej „po prostu rządzi lojalność”.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska stwierdziła dzisiaj w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info, że PiS w sytuacji, kiedy są jakieś wątpliwości, czy zarzuty, "które nie muszą wiązać się z przekroczeniem prawa, ale są źle oceniane przez społeczeństwo lub budzą niepokój", bardzo szybko je rozwiązuje.

Trzymamy wysoki poziom w tym zakresie, podchodząc z pokorą do polityki. Natomiast Platforma, przykład Neumanna, ale i Gawłowskiego, Grabarczyka, Kierwińskiego itd. pokazuje, że tutaj zasad nie ma. Tu po prostu rządzi lojalność. Przygotowują się panowie do wyborów

- mówiła.

Jednocześnie wicemarszałek Gosiewska zauważyła, że lider PO podjął już pewne działania, które maja na celu przygotować go na kolejne lata w opozycji.

Schetyna w dużej mierze po prostu konsoliduje wokół siebie lojalnych sobie, wiedząc że przegra wybory, więc chce mieć partię wierną i lojalną na czas kolejnej kadencji bycia w opozycji.

- mówiła Gosiewska.

Zdaniem Gosiewskiej środowisko PO pokazuje od lat swój lekceważący stosunek do społeczeństwa.

Przypomnijmy też panią premier Kopacz, która chwaliła się zatrudnieniem 50 hejterów na czas kampanii wyborczej po przegranych wyborach prezydenckich, z zapowiedzią że tych hejterów będzie więcej

- podkreśliła mówiąc o różnicy w podejściu do hejterów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl , 300polityka

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl