Czy zbiory z Oleandrów zostaną wreszcie przekazane Muzeum?

Budowa okolicznościowego pomnika Czynu Legionowego / ct.mhk.pl

  

Wciąż wierzę, że to możliwe, by Związek pana Krystiana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie – powiedział wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że zależy mu na utworzeniu na krakowskich Oleandrach oddziału MNK poświęconego czynowi niepodległościowemu.

Komendant naczelny Związku Legionistów Polskich Krystian Waksmundzki podpisał 2 listopada z dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem list intencyjny, w którym zadeklarował wolę przekazania w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie zbiorów Związku zgromadzonych w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. Przekazanie miałoby nastąpić do 30 listopada 2019 r. i nie będzie dotyczyło depozytów osób trzecich. Muzeum ma się zając konserwacją tych obiektów. Kilka dni temu Krystian Waksmundzki powiedział Radiu Kraków, że podtrzymuje wolę przekazania zgromadzonych pamiątek związanych z osobą marszałka Piłsudskiego i tradycją legionową, ale stawia warunek: muszą one pozostać na Oleandrach i tam być konserwowane.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że rozmawiał z Krystianem Waksmundzkim, z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim i dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem.

Wciąż wierzę, że jest to możliwe, żeby Związek pana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie, bo to są zbiory dla polskiego narodu. Wtedy można by utworzyć oddział muzeum i on by się mieścił w Oleandrach. Prezydent Majchrowski potwierdza, że jest to możliwe. Staramy się krok po kroku do tego doprowadzić. Do tego jest potrzebna dobra wola ze wszystkich stron. Najlepszym rozwiązaniem – chyba dla wszystkich – byłoby, gdyby tymi zbiorami mogło się zaopiekować Muzeum Narodowe w Krakowie w imieniu państwa polskiego. To są specjaliści, którzy przeprowadzą odpowiednią konserwację i stworzą nowoczesną, wspaniałą wystawę stałą poświęconą czynowi niepodległościowemu, Piłsudczykom, legionistom. Oleandry to jest właściwe miejsce.

– podkreślił minister.

Zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego (MCN) od lat wymagają inwentaryzacji i konserwacji, z kolei sam  budynek potrzebuje remontu. „Stawką jest dobro polskiej kultury” – powiedział Piotr Gliński.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że nie ma nic przeciwko temu, by w części budynku na Oleandrach powstał oddział muzeum poświęcony niepodległości prezentujący część zbiorów MCN oraz zbiory MNK.

Umówiłem się z panem premierem, że przekażę mu inwentaryzację budynku z zaznaczeniem, co możemy przekazać na ewentualny oddział muzeum. Mnie interesuje, żeby miasto przejęło ten budynek, i żeby był on poświęcony kwestiom związanym z odzyskaniem niepodległości.

– dodał Majchrowski.

Nie wiadomo, ile dokładnie obiektów znajduje się w MCN. Są tam m.in. setki dokumentów, grafiki, obrazy, mundury, bardzo cenna kolekcja sztandarów organizacji legionowych z okresu międzywojennego, pamiątki po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sypaniem Kopca Piłsudskiego. Obiekty te w różnym zakresie powinny przejść konserwację.

Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie całego budynku Domem Legionisty, na krakowskich Oleandrach. 2 stycznia Sąd Okręgowy w Krakowie wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i oddaleniu wniosku o zasiedzenie Związku Legionistów Polskich w tym budynku. Miasto czeka jeszcze na zakończenie innego toczącego się przed sądem postępowania: o wydanie nieruchomości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica Wielkiego Piątku. Ks. prał. Bogdan Bartołd: To czas, gdy miłość zwycięża

zdjęcie ilustracyjne / Didgeman; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wielki Piątek to czas wspomnienia męki Pana Jezusa. Szczególny dzień dla katolików. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża. Jaka jest symbolika Wielkiego Piątku? W rozmowie z naszą reporterką proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie ks. prał. Bogdan Bartołd zwraca uwagę na to, o czym w Wielki Piątek trzeba pamiętać.

W świątyniach katolickich przygotowuje się i odwiedza Groby Pańskie. Nie odprawia się w tym dniu mszy świętej, jedynie po południu celebrowane jest nabożeństwo, podczas którego śpiewa się pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej. Czytane są odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Bywa też, że odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.
[polecam:https://niezalezna.pl/221236-triduum-paschalne-dzis-wielki-piatek-co-trzeba-wiedziec-o-symbolice-liturgii-meki-panskiej]

Czas Wielkiego Piątku to szczególny czas, bo Wielki Piątek to dzień, w którym oddaje życie Chrystus za każdego z nas. To czas, w którym trwamy na modlitwie. Myślę, że mamy też taką możliwość refleksji, pomyślenia o tym, jak wygląda to moje życie, jakie ono jest, jak ono przebiega.
- tłumaczy ks. Prał. Bogdan Bartołd.
[polecam:https://niezalezna.pl/221272-tajemnice-meki-panskiej-smierc-na-krzyzu-co-zabilo-jezusa]

Wielki Piątek i śmierć Chrystusa na krzyżu to jest przecież czas, gdy miłość zwycięża. Jeszcze nie jesteśmy w niedzieli Zmartwychwstania i gdy jesteśmy obok siebie, to popatrzmy na siebie w sposób braterski, życzliwy, w sposób taki, że za każdego z nas oddaje życie Bóg, Syn Boży i że jesteśmy braćmi, siostrami, że jesteśmy sobie bardzo potrzebni, że jesteśmy wspólnotą, która razem ma kroczyć ku niebu i mamy w tej drodze się wzajemnie wspierać, bo On nas tego uczy.
- mówi proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl