Czy zbiory z Oleandrów zostaną wreszcie przekazane Muzeum?

Budowa okolicznościowego pomnika Czynu Legionowego / ct.mhk.pl

  

Wciąż wierzę, że to możliwe, by Związek pana Krystiana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie – powiedział wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że zależy mu na utworzeniu na krakowskich Oleandrach oddziału MNK poświęconego czynowi niepodległościowemu.

Komendant naczelny Związku Legionistów Polskich Krystian Waksmundzki podpisał 2 listopada z dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem list intencyjny, w którym zadeklarował wolę przekazania w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie zbiorów Związku zgromadzonych w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. Przekazanie miałoby nastąpić do 30 listopada 2019 r. i nie będzie dotyczyło depozytów osób trzecich. Muzeum ma się zając konserwacją tych obiektów. Kilka dni temu Krystian Waksmundzki powiedział Radiu Kraków, że podtrzymuje wolę przekazania zgromadzonych pamiątek związanych z osobą marszałka Piłsudskiego i tradycją legionową, ale stawia warunek: muszą one pozostać na Oleandrach i tam być konserwowane.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że rozmawiał z Krystianem Waksmundzkim, z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim i dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem.

Wciąż wierzę, że jest to możliwe, żeby Związek pana Waksmundzkiego przekazał zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie, bo to są zbiory dla polskiego narodu. Wtedy można by utworzyć oddział muzeum i on by się mieścił w Oleandrach. Prezydent Majchrowski potwierdza, że jest to możliwe. Staramy się krok po kroku do tego doprowadzić. Do tego jest potrzebna dobra wola ze wszystkich stron. Najlepszym rozwiązaniem – chyba dla wszystkich – byłoby, gdyby tymi zbiorami mogło się zaopiekować Muzeum Narodowe w Krakowie w imieniu państwa polskiego. To są specjaliści, którzy przeprowadzą odpowiednią konserwację i stworzą nowoczesną, wspaniałą wystawę stałą poświęconą czynowi niepodległościowemu, Piłsudczykom, legionistom. Oleandry to jest właściwe miejsce.

– podkreślił minister.

Zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego (MCN) od lat wymagają inwentaryzacji i konserwacji, z kolei sam  budynek potrzebuje remontu. „Stawką jest dobro polskiej kultury” – powiedział Piotr Gliński.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że nie ma nic przeciwko temu, by w części budynku na Oleandrach powstał oddział muzeum poświęcony niepodległości prezentujący część zbiorów MCN oraz zbiory MNK.

Umówiłem się z panem premierem, że przekażę mu inwentaryzację budynku z zaznaczeniem, co możemy przekazać na ewentualny oddział muzeum. Mnie interesuje, żeby miasto przejęło ten budynek, i żeby był on poświęcony kwestiom związanym z odzyskaniem niepodległości.

– dodał Majchrowski.

Nie wiadomo, ile dokładnie obiektów znajduje się w MCN. Są tam m.in. setki dokumentów, grafiki, obrazy, mundury, bardzo cenna kolekcja sztandarów organizacji legionowych z okresu międzywojennego, pamiątki po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sypaniem Kopca Piłsudskiego. Obiekty te w różnym zakresie powinny przejść konserwację.

Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie całego budynku Domem Legionisty, na krakowskich Oleandrach. 2 stycznia Sąd Okręgowy w Krakowie wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i oddaleniu wniosku o zasiedzenie Związku Legionistów Polskich w tym budynku. Miasto czeka jeszcze na zakończenie innego toczącego się przed sądem postępowania: o wydanie nieruchomości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl