Chiński MSZ o Nord Stream 2

/ Bair175 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

  

Pytana o gazociąg Nord Stream 2 rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że "firmy wszystkich państw mają prawo do podejmowania niezależnych decyzji". Wezwała do respektowania tego prawa.

"Chciałabym powiedzieć, że firmy wszystkich państw mają prawo do podejmowania niezależnych decyzji w kwestii zwykłej współpracy z innymi firmami. Wszystkie państwa i osoby powinny respektować to prawo"

- oświadczyła na konferencji prasowej w Pekinie rzeczniczka MSZ.

Była to odpowiedź na prośbę o komentarz dotyczący listu ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella do realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 zachodnich koncernów z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

"List przypomina, że jakakolwiek firma współpracująca z rosyjskim sektorem energetycznych rurociągów eksportowych naraża się na sankcje USA z tytułu CAATSA (Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje)"

- oświadczył rzecznik ambasady USA w Berlinie. Dodał, że planowanemu drugiemu gazociągowi z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku sprzeciwiają się także państwa europejskie.

"Ponownie podkreślamy, że firmy, które angażują się w rosyjski sektor eksportu energetycznego, uczestniczą w czymś, z czym wiąże się poważne ryzyko sankcji. W efekcie firmy, które wspierają budowę obu gazociągów, czynnie działają na rzecz nadwątlenia bezpieczeństwa Ukrainy i Europy"

- głosi cytowany przez "Bilda" list.

List Grenella, grożący sankcjami firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2, odebrany został przez niemieckie MSZ jako prowokacja i kolejna próba wtrącania się w krajową politykę - pisał dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Wart 11 mld dol. Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych: austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-12.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 r. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Znamy „jedynki” i „dwójki” PiS do europarlamentu! To już OFICJALNE

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Szef MSWiA Joachim Brudziński będzie "jedynką" w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu zachodniopomorskim, wicepremier Beata Szydło - w małopolsko-świętokrzyskim, europoseł Jacek Saryusz-Wolski - w Warszawie, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan na Mazowszu - zdecydował Komitet Polityczny PiS.

Były szef MSZ Witold Waszczykowski jest jedynką PiS w Łodzi, posłanka PiS Elżbieta Kruk w województwie lubelskim, europoseł PiS Karol Karski w okręgu obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, europoseł PiS Tomasz Poręba na Podkarpaciu, wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski w Wielkopolsce, minister edukacji Anna Zalewska na Dolnym Śląsku, europosłanka PiS Anna Fotyga na Pomorzu, europoseł PiS Kosma Złotowski w województwie kujawsko-pomorskim, a europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska na Śląsku. 

"Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować. Jak tylko one będą zaakceptowane w całości, bo są okręgi takie, które już w zasadzie zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe"

- powiedziała rzeczniczka PiS.

Beata Szydło po posiedzeniu Komitetu Politycznego powiedziała, że kandydaci PiS walczą o jak najlepszy wynik dla partii, by zwyciężyć. "I wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w Europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski, i dlatego jak państwo widzicie, to są naprawdę mocne kandydatury. Pozostałe, które niebawem będą państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami i naszym celem jest zwycięstwo - i w tych wyborach i tych jesiennych" - mówiła Szydło dziennikarzom.

Poniżej publikujemy pełną listę "jedynek" i "dwójek" PiS do europarlamentu:

Okręg nr 1 - Pomorze
1. Anna Fotyga
2. Jarosław Sellin
 
Okręg nr 2 - Kujawsko-Pomorskie
1. Kosma Złotowski
2. Tomasz Latos
 
Okręg nr 3 - Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie
1. Karol Karski
2. Krzysztof Jurgiel
 
Okręg nr 4 - Warszawa
1. Jacek Saryusz-Wolski
2. Ryszard Czarnecki
 
Okręg nr 5 - Mazowsze
1. Adam Bielan
2. Maria Koc
 
Okręg nr 6 - Łódź
1. Witold Waszczykowski
2. Joanna Kopcińska
 
Okręg nr 7 - Wielkopolska
1. Zdzisław Krasnodębski
2. Andżelika Możdżanowska
 
Okręg nr 8 - Lubelskie
1. Elżbieta Kruk
2. Beata Mazurek
 
Okręg nr 9 - Podkarpackie
1. Tomasz Poręba
2. Bogdan Rzońca
 
Okręg nr 10 - Małopolska - Świętokrzyskie
1. Beata Szydło
2. Ryszard Legutko
 
Okręg nr 11 - Śląsk
1. Jadwiga Wiśniewska
2. Grzegorz Tobiszowski
 
Okręg nr 12 - Dolnośląskie - Opole
1. Anna Zalewska
2. Beata Kempa
 
Okręg nr 13 - Zachodniopomorskie - Lubuskie
1. Joachim Brudziński
2. Czesław Hoc

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl