Kompromitacja Trybunału w Hadze. Oskarżył o zbrodnie wojenne i... zmienił zdanie!

gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze / OSeveno; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Spore zamieszanie wywołała informacja o tym, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zdecydował o oczyszczeniu Laurenta Gbagbo (byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej) ze wszystkich zarzutów zbrodni wojennych i nakazał jego natychmiastowe jego zwolnienie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że to właśnie Gbagbo był pierwszym byłym przywódcą sądzonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Media już piszą o kompromitacji prokuratorów trybunału.

Przewodniczący składu sędziowskiego Cuno Tarfusser wyjaśnił, że prokuratura nie zdołała przedstawić wystarczających dowodów winy Gbagbo oraz sądzonego wraz z nim Charlesa Ble Goude'a, byłego ministra ds. sportu i młodzieży oraz bliskiego sojusznika byłego prezydenta.

Większość uznała, że prokuratura nie zdołała udowodnić, że istniał plan utrzymania pana Gbagbo u władzy, który uwzględniał popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej.
- oświadczył Tarfusser.

Gbagbo był oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości - w tym morderstwa, gwałty i tortury - w związku z falą przemocy, która wybuchła po wyborach prezydenckich z 2010 r. Gbagbo odmówił wówczas uznania zwycięstwa swojego rywala Alassene'a Outtary. W czasie walk, które trwały od grudnia 2010 do kwietnia 2011 r. zginęło około 3000 osób, a pół miliona musiało opuścić swoje domy, uciekając przed przemocą. Trwające wówczas starcia uznawane są za jedne z najbrutalniejszych w historii Wybrzeża Kości Słoniowej.

Prokuratura przekonywała, że Gbagbo chciał się za wszelką cenę utrzymać u władzy, a jednym z elementów jego planu były ataki na ludność cywilną. 73-letni Gbagbo nie przyznawał się do winy, przekonując, że zarzuty postawiono mu z powodów politycznych.

Nie ma potrzeby, aby obrona przedstawiała dalsze dowody, ponieważ prokuratura nie zdołała wystarczająco udowodnić zarzutów.
- dodał sędzia Tarfusser. Prokuratura może jednak odwołać się od wyroku.

Laurent Gbagbo , który był prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej od października 2000 do chwili aresztowania w kwietniu 2011 r. - jest pierwszym byłym przywódcą, który stanął przed mającym siedzibę w Hadze Trybunałem.

Fakt, że został on oczyszczony z zarzutów, media określają jako kolejną dużą porażkę prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karny w Hadze. W ostatnich latach trybunał zwolnił m.in. byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre'a Bembę, bo nie udowodniono mu zarzutu zbrodni wojennych, a zarzuty wobec prezydenta Kenii Uruhu Kenyatty zostały oddalone. Ogólnie w ciągu niespełna 17 lat funkcjonowania MTK tylko trzy osoby zostały ostatecznie skazane za zbrodnie wojenne.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl