Kolejne przesłuchania ws. zabójstwa Adamowicza

zdjęcie ilustracyjne / ar130405 CC0

  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku kontynuuje przesłuchania w obu śledztwach związanych z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przesłuchiwani są zarówno świadkowie zdarzenia, jak i znajomi napastnika – Stefana W. Zabezpieczono też komputer zabójcy.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi równolegle dwa śledztwa powiązane ze śmiercią prezydenta Gdańska. Każde z tych postepowań nadzoruje inny prokurator. W ramach pierwszego z nich ustalane są okoliczności zabójstwa – przebieg zdarzenia, motywy działania sprawcy itp. Drugie postępowanie ma na celu sprawdzenie prawidłowości organizacji i zabezpieczenia niedzielnego gdańskiego finału WOŚP, w czasie której to imprezy zaatakowany został Paweł Adamowicz.

Jak poinformowała dziś Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, tego dnia w obu śledztwach kontynuowane były przesłuchania świadków. Rzecznik poinformowała, że w poniedziałek przesłuchano ponad 20 osób. Nie była w stanie powiedzieć, ile osób przesłuchano we wtorek. Dodała, że przesłuchania będą kontynuowane w środę.

W postępowaniu dotyczącym zabójstwa zeznania złożyli już - jako jedni z pierwszych, członkowie rodziny Stefana W. Poza tym przesłuchiwani są świadkowie samego zdarzenia oraz osoby, które w jakiś sposób brały w nim czynny udział – np. zatrzymały Stefana W. po napaści. W tej grupie są m.in. pracownicy firmy ochroniarskiej i pracownicy obsługi technicznej imprezy.

Jak zaznaczyła Wawryniuk, w postępowaniu dotyczącym zabójstwa zeznania składają też znajomi Stefana W. - Być może te osoby mogą mieć jakąś wiedzę, czy on przygotowywał się do tego czynu, być może mówił coś na temat swoich planów – powiedziała Wawryniuk.

Dodała, że badany jest zabezpieczony w ramach śledztwa sprzęt komputerowy należący do podejrzanego.

Dziś przeprowadzono sekcję zwłok prezydenta Gdańska: jej wstępne wyniki mają być znane w środę. Prokuratura poinformowała też, że badanie krwi Stefana W. wykazało, iż w momencie napaści nie był on pod wpływem alkoholu. Śledczy czekają na wyniki badań krwi pod kątem toksykologicznym, w tym ewentualnej obecności środków psychoaktywnych.

Wawryniuk poinformowała, że w drugim ze śledztw badana jest prawidłowość organizacji i zabezpieczenia niedzielnego gdańskiego finału WOŚP, w czasie którego doszło do napaści na prezydenta Gdańska. W tym postępowaniu prokuratorzy ustalają m.in. czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków ze strony organizatorów lub firmy ochraniającej imprezę – Agencji Ochrony „Tajfun”. Firma ta równolegle jest też kontrolowana na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego.

Wawryniuk zaznaczyła, że wielu świadków przesłuchiwanych jest zarówno w pierwszym, jak i w drugim śledztwie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

VI Forum Polonijne w amerykańskiej Częstochowie. „Polonia Semper Fidelis – Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”

Antoni Macierewicz / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Obchody IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 79. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego – „Polonia Semper Fidelis - Budujmy Wielki Front Patriotyczny” – odbędą się w dniach 4 -5 maja 2019 roku w Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pennsylvania.

To już szósta z rzędu konferencja i uroczystości upamiętnienia ofiar Smoleńska i Katynia, organizowana przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzą także Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey, a który skupia też inne organizacje, m.in. Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal Pamiec.us, KPA – oddział NJ i inne lokalne organizacje.

Na konferencję zaproszono m.in. Antoniego Macierewicza, Magdalenę Mertę, ministra Adama Kwiatkowskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Jana Szyszko, europosła Ryszarda Czarneckiego. Odbędzie się również spotkanie z członkami podkomisji smoleńskiej, z dr. Kazimierzem Nowaczykiem, prof. Wiesławem Biniendą, inż. Glennem Jorgensenem, dr. Chrisem Cieszewskim oraz przedstawicielami rodzin “Smoleńskich” (Małgorzata Wypych, Krystyna Kwiatkowska, Ewa Błasik, Anna Wójtowicz).

Program:

4 maja 2019 (sobota) – Amerykanska Czestochowa
VI Forum Polonijne – Konferencja Społeczno-Historyczna
Visitors Center – Sala konferencyjna

Rozpoczęcie – 9:30 am

Panel 1.
Główny mówca:

  • Prof. Wiesław Wysocki - USKW, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny.
  • Dr Teofil Lachowicz - archiwista SWAP, historyk.

 
Panel 2. Zgubne skutki „ideologii gender”

Panel poprowadzi Ks Prałat dr. Tomasz Grysa - polski duchowny katolicki, Prałat, Dyplomata watykański przy ONZ w NY.
– Grzegorz Strzemecki - Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny.
 
Panel 3. Wojna hybrydowa – dezinformacja – Rosja – USA – Polonia
Panel poprowadzi red. Wojciech Mucha - dziennikarz, reporter, publicysta. Na stałe związany ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, członek redakcji kwartalnika „Fronda”

– Red. Jacek Liziniewicz - dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”
 
Panel 4. Aktualne ustalenia i badania podkomisji ds. Zbadania Katastrofy nad Smoleńskiem
Panel poprowadzi red. Aleksander Wierzejski - dziennikarz Telewizji Republika i Radia WNET

– Antoni Macierewicz - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej
 – dr. Kazimierz Nowaczyk
– prof. Wiesław Binienda
– inż. Glenn Jorgensen
– dr. Chris Cieszewski
oraz przedstawicieli rodzin “Smoleńskich”
– Magda Merta
– Małgorzata Wypych
– Krystyna Kwiatkowska
– Ewa Błasik
– Anna Wójtowicz

5 maja 2019 (niedziela)

10:30 AM - Zbiórka przed głównym kościołem - przemarsz procesyjny na cmentarz

11:00 - Część oficjalna na cmentarzu, Apel Pamięci,

12:30 - Uroczysta Msza Święta

3:15 - Część artystyczna

Aktualności na stronie Komitetu TUTAJ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl