Diamentowy garnitur Orderu Orła Białego

/ mkidn.gov.pl

  

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się wykład prof. Juliusza S. Tyma z Akademii Sztuki Wojennej, poświęcony odznaczeniom przyznawanym za misje wojskowe w III RP (23 stycznia o godzinie 18.00). Spotkanie towarzyszy wystawie „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", prezentującej polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego.

Niezwykła opowieść o najwyższej formie nagrody honorowej, jaką obywatel może otrzymać od ojczyzny, rozpoczyna się od czasów króla polskiego, elektora saskiego Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia - Orderu Orła Białego. Panowanie ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, przybliżają bezcenne Ordery Świętego Stanisława i Virtuti Militari. Prześledzić można również, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności nadawania Orderów Orła Białego i Virtuti Militari dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas wykładu towarzyszącego wystawie uczestnicy poznają odznaczenia współczesnej Polski, zwłaszcza przyznawane za misje wojskowe. Prelegent omówi m.in. ustawę o orderach i odznaczeniach z 16 października 1992 r., zrywającą z systemem ustalonym w PRL i w dużej mierze przywracającą porządek orderów i odznaczeń funkcjonujący w II Rzeczypospolitej. Prof. Tym wyjaśni także powody nowelizacji tej ustawy i ustanowione wraz z nią nowe ordery i odznaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem Orderu Krzyża Wojskowego oraz grupy odznaczeń wojskowych. Opowie o polityce odznaczeniowej w III Rzeczypospolitej, kształtowanej przez kolejnych prezydentów Rzeczypospolitej, oraz o działalności kapituł orderowych.

Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która obejmuje blisko tysiąc obiektów. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazująca historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.

Wystawę można oglądać do 3 lutego 2019 r. (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00) w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz w Podchorążówce.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 3 tys. pożarów w święta

  

Od Wielkiej Soboty do Wielkiego Poniedziałku doszło do ponad 3,5 tysiąca pożarów, w których zginęło 8 osób, a 59 zostało rannych. Strażacy podjęli ponad 5,2 tys. interwencji. W okresie wielkanocnym wybuchło 467 pożarów w lasach; trawy i nieużytki paliły się ponad 1 822 razy.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, od początku roku w lasach wybuchło 3 480 pożarów, z czego 2 487 - w samym kwietniu. W tym miesiącu w tego typu zdarzeniach zginęły już dwie osoby. W Wielki Poniedziałek strażacy gasili 123 pożary lasów - najwięcej na Mazowszu (21), w Łódzkiem (16) i w Wielkopolsce (14).

Frątczak przypomniał, że na 10 pożarów w polskich lasach 9 powoduje człowiek.

Od rana we wtorek niemal w całej Polsce obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach określany przez Instytut Badawczy Leśnictwa. "To nie prognozuje niczego dobrego" - zaznaczył rzecznik.

W okresie wielkanocnym strażacy interweniowali 5 247 razy, z czego 3 517 zdarzeń to były pożary. W tych dniach zginęło 8 osób, a 59 zostało rannych. Ratownicy wyjechali ponadto do 1 460 miejscowych zagrożeń i 270 fałszywych alarmów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl