Diamentowy garnitur Orderu Orła Białego

/ mkidn.gov.pl

  

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się wykład prof. Juliusza S. Tyma z Akademii Sztuki Wojennej, poświęcony odznaczeniom przyznawanym za misje wojskowe w III RP (23 stycznia o godzinie 18.00). Spotkanie towarzyszy wystawie „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", prezentującej polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego.

Niezwykła opowieść o najwyższej formie nagrody honorowej, jaką obywatel może otrzymać od ojczyzny, rozpoczyna się od czasów króla polskiego, elektora saskiego Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia - Orderu Orła Białego. Panowanie ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, przybliżają bezcenne Ordery Świętego Stanisława i Virtuti Militari. Prześledzić można również, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności nadawania Orderów Orła Białego i Virtuti Militari dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas wykładu towarzyszącego wystawie uczestnicy poznają odznaczenia współczesnej Polski, zwłaszcza przyznawane za misje wojskowe. Prelegent omówi m.in. ustawę o orderach i odznaczeniach z 16 października 1992 r., zrywającą z systemem ustalonym w PRL i w dużej mierze przywracającą porządek orderów i odznaczeń funkcjonujący w II Rzeczypospolitej. Prof. Tym wyjaśni także powody nowelizacji tej ustawy i ustanowione wraz z nią nowe ordery i odznaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem Orderu Krzyża Wojskowego oraz grupy odznaczeń wojskowych. Opowie o polityce odznaczeniowej w III Rzeczypospolitej, kształtowanej przez kolejnych prezydentów Rzeczypospolitej, oraz o działalności kapituł orderowych.

Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która obejmuje blisko tysiąc obiektów. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazująca historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.

Wystawę można oglądać do 3 lutego 2019 r. (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00) w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz w Podchorążówce.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Co zdenerwowało Trzaskowskiego? Zapowiedź... wizyty CBA! Wtedy zaczął się lament

Rafał Trzaskowski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zapowiedź wizyty Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Tramwajach Warszawskich mocno zdenerwowała prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Na tyle mocno, że postanowił swoje żale wylać w internetowym wpisie. Na Twitterze popisywał się "ciekawymi" określeniami, podczas gdy radni mieli do niego sporo pytań. Tyle, że ważniejszy był internet!

Kiedy warszawski ratusz ogłosił, że tramwaje dla stolicy przygotuje koreańska firma, a nie rodzima bydgoska Pesa, pojawiło się sporo wątpliwości dotyczących przetargu. Tym bardziej, że firma Hyundai nie specjalizuje się w produkcji tramwajów. [polecam:https://niezalezna.pl/258481-trzaskowski-woli-obcy-kapital]

Wątpliwości były na tyle duże, że przetargiem w sprawie Tramwajów Warszawskich zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedziano, że przeprowadzona zostanie kontrola.

Zapowiedź wizyty CBA w Tramwajach Warszawskich rozsierdziła Rafała Trzaskowskiego. Prezydent stolicy, przez wiele lat powiązany z Platformą Obywatelską, wyraźnie się zdenerwował, co widać po jego wpisie. Padły słowa o "Jedynym Słusznym Prezesie" i "Jedynej Słusznej Partii". Oj, ktoś tu nie wytrzymał ciśnienia!

Przy okazji tego nerwowego wpisu wyszedł na jaw jeszcze jeden ciekawy fakt. Okazuje się, że Trzaskowski znalazł czas na siedzenie w internecie, ale już na obecność na sesji rady miasta - niekoniecznie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl