Gwiazdy lekkoatletyki w Łodzi

/ orlencup.com.pl

  

Kilka ciekawych pojedynków polskich gwiazd lekkoatletyki zobaczą kibice mityngu Orlen Cup 2019, który odbędzie się 4 lutego w Łodzi. W Atlas Arenie w skoku o tyczce zmierzą się Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski, a w pchnięciu kulą Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki.

"Przyjadą do nas najlepsi spośród naszych lekkoatletów, którzy są jednocześnie światowymi gwiazdami, co regularnie potwierdzają na międzynarodowej arenie. Tak jest choćby w przypadku rekordzistów kraju: Piotra Liska i Michała Haratyka czy złotej medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Europy w pchnięciu kulą Pauliny Guby"

- zapowiedział dyrektor łódzkiego mityngu Artur Partyka.

Ogłoszono krajową obsadę zawodów. Organizatorzy podkreślili, że w każdej z ośmiu konkurencji kibice będą mogli oglądać najlepszych polskich lekkoatletów, a w kilku z nich zapowiadają się bardzo ciekawe pojedynki biało-czerwonych.

Tak będzie m.in. w zmaganiach tyczkarzy, gdzie swoją formę na początku halowego sezonu sprawdzą medaliści MŚ - Lisek i Paweł Wojciechowski oraz Robert Sobera, który sięgnął po złoto ME w 2016 r. W pchnięciu kulą mistrz Starego Kontynentu z Berlina (2018) Haratyk będzie rywalizował z wicemistrzem Konradem Bukowieckim oraz Jakubem Szyszkowskim, a wśród pań obok faworytki Guby wystąpi Klaudia Kardasz, do której należy rekord Polski do lat 23.

"Trzeba przypomnieć, że droga Michała Haratyka na szczyt rozpoczęła się podczas mityngu w Łodzi, gdzie w 2016 r. zwyciężył wynikiem 21,35. 4 lutego wróci więc do hali, której jest absolutnym rekordzistą"

– zaznaczył Partyka.

W skoku wzwyż przed własną publicznością wystąpi halowy mistrz Europy z Belgradu (2017) Sylwester Bednarek. Wśród rywali 29-letniego zawodnika RKS Łódź będzie m.in. złoty medalista mistrzostw kraju Maciej Grynienko. Zapowiedziano także starty Ewy Swobody, Martyny Kotwiły (bieg na 60 m), Artura Nogi, Damiana Czykiera i Karoliny Kołeczek (60 m przez płotki).

Cieszę się, że będę mógł pokazać się w Łodzi. Będę już dobrze rozgrzany, bo 26 i 29 stycznia skaczę na mityngach w Czechach. Do Atlas Areny przyjadę w pełni gotowy i będę mógł "pobawić" się z wysokościami

– zapewnił Bednarek, który z dużą grupą reprezentantów Polski do sezonu halowego przygotowuje się w Spale.

Organizatorzy Orlen Cup 2019 dodali, że obecnie trwa kontraktowanie zagranicznych lekkoatletów.

W Atlas Arenie kibice obejrzą zmagania w ośmiu konkurencjach. Będą to biegi na 60 m kobiet i mężczyzn, biegi na 60 m ppł kobiet i mężczyzn, skok wzwyż mężczyzn, skok o tyczce mężczyzn oraz pchnięcie kulą mężczyzn i kobiet. Zawody będzie mogło obejrzeć ok. 8 tys. widzów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kiedy „mieszkanie plus” ruszy pełną parą? Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

/ smasia

  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że rządowy program "Mieszkanie plus" ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym. Wiceminister dodał, że do połowy roku powinny być gotowe projekty około 50 tys. mieszkań.

Wiceminister wyjaśnił, że ustawa o KZN wymaga zmian, ponieważ wtedy gdy była tworzona, rynek nieruchomości - a zwłaszcza rynek ziemi - wyglądał zupełnie inaczej. 

Przypomniał, że ustawa zakładała bezpłatne przekazanie ziemi należącej do skarbu państwa do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Miał powstać bank ziemi, na której budowane byłyby osiedla w ramach programu Mieszkanie plus. KZN miał też organizować przetargi, do których stawałyby firmy budujące a następnie zarządzające mieszkaniami. Ustawa zakładała też, że opłaty ponoszone przez najemców nie mogą przekraczać wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów dotyczących wysokości czynszu zostały przewidziane kary administracyjne, nakładane przez prezesa KZN.

W efekcie ziemia, która za darmo trafiała do KZS, w większości przypadków nie nadawała się pod budownictwo mieszkaniowe, a inwestorzy, którzy mieli budować na gruntach pochodzących z zasobu, nie chcieli tego robić na warunkach określonych ustawą

 – wyjaśnił.

Dodał, że z 500 tys. działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie plus.

Soboń podkreślił, że żadne z osiedli oddanych do użytku w Jarocinie, Kępnie czy Białej Podlaskiej (480 lokali) nie powstało na ziemi z KZN. Wyjaśnił, że wszystkie zbudowano na gruntach, które są w dyspozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości. Część z nich została np. wniesiona aportem przez samorządy czy spółki skarbu państwa, które z PFRN pozakładały spółki celowe.

To właśnie na tych gruntach - jak mówi Soboń - najszybciej można będzie uruchomić kolejne realizacje programu Mieszkanie plus.

Do połowy tego roku powinny być gotowe projekty na ok. 50 tys. mieszkań

 - zapewnił. 

Podkreślił jednak, że milowym krokiem w przyśpieszeniu realizacji programu Mieszkanie plus będzie wejście w życie nowelizacji ustawy o KZN, która obecnie jest procedowana w Sejmie. Zakłada ona m.in., że agencje państwowe czy spółki, które będą przekazywały do KZN ziemię, otrzymają za nią 90 proc. ceny rynkowej, natomiast 10 proc. jej wartości trafi do KZN. To - zdaniem Sobonia - bardzo istotna zmiana, ponieważ zwiększy ona podaż gruntów nadających się pod "mieszkaniówkę".

Płatność za grunty jest dużo bardziej mobilizująca do transakcji, na których nam zależy

 - wyjaśnił.

Zapytany w jakim stopniu nowelizacja przyśpieszyłaby realizację Mieszkania plus, Soboń powiedział, że w pół roku po wejściu w życie ustawy KZN mógłby "przekazać do programu tych kilkaset działek, po analizach sozologicznych, goelogicznych, prawnych, rynkowych i architektonicznych, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe". Podkreślił, że jest to 115 lokalizacji, na których mogłoby powstać 63 tys. lokali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl