Zmarł wybitny operator. Współpracował z Wajdą i Kieślowskim

Wiesław Zdort / fot. www.facebook.com/pg/filmschool.lodz

  

W wieku 87 lat odszedł Wiesław Zdort, wybitny operator, profesor sztuk filmowych, absolwent i wieloletni wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, twórca zdjęć do wielu dzieł najwybitniejszych polskich reżyserów, w tym m.in. do filmów Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy i Janusza Majewskiego - możemy przeczytać w opublikowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej komunikacie.

W wieku 87 lat odszedł wybitny operator, profesor sztuk filmowych, absolwent i wieloletni wykładowca naszej Szkoły. 

- możemy dowiedzieć się z komunikatu zamieszczonego w mediach społecznościowych przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. 

Zawdzięczamy mu zdjęcia do wielkich dzieł polskiego kina: filmów Kazimierza Kutza - "Sól ziemi czarnej", "Śmierć jak kromka chleba", "Paciorki jednego różańca", filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Dekalog I". Współpracował przy powstaniu "Eroici" Andrzeja Munka, "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy czy "Faraona" Jerzego Kawalerowicza.

- czytamy.

Wiesław Zdort  wielokrotnie pracował przy filmach swojej żony, Barbary Sass-Zdort. W 1995 roku został nagrodzony indywidualnie za zdjęcia do "Pokuszenia" w jej reżyserii na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2015 roku wraz z Kazimierzem Kutzem otrzymał nagrodę dla duetu reżyser - operator na Festiwalu Camerimage. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PISF, niezalezna.pl, PWSTviT

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest porozumienie w PLL LOT

/ / BriYYZ from Toronto, Canada [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT i przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych zawarli porozumienie dotyczące warunków finansowych nowego Regulaminu Wynagradzania.

Informację podała w komunikacie spółka lotnicza.

Porozumienie pozwala na zakończenie trwających w spółce od sześciu lat sporów zbiorowych i wprowadzenie istotnych podwyżek wynagrodzeń dla członków personelu pokładowego oraz pilotów. Zgodnie z ustaleniami stron wzrosną wynagrodzenia zasadnicze oraz zmienne elementy pensji.

"Cieszę się, że dobra wola zarządu i związków zawodowych zwyciężyła. Fakt zawarcia porozumienia to duży i pozytywny krok zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Pozwala na wprowadzenie spokoju społecznego i pełną koncentrację na dalszym rozwoju LOT-u, przed którym wiele wyzwań biznesowych i rynkowych"

– mówi Bartosz Piechota, członek zarządu PLL LOT oddelegowany z Rady Nadzorczej do spraw społecznych.

Podpisanie wstępnego porozumienia potwierdził przedstawiciel strony związkowej Piotr Szumlewicz. Dodał, że zakłada ono podwyżkę tzw. części stałej wynagrodzenia personelu pokładowego o ok. 1000 zł.

LOT jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Nadzór nad PGL sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl