Ruch „czerwonych długopisów”

  

Do trwających od paru miesięcy protestów „żółtych kamizelek” dołączają francuscy nauczyciele. 7 stycznia oficjalnie ogłosili powstanie ruchu, który nazwali „czerwonymi długopisa-mi”.

Z inicjatywą stworzoną na portalach społecznościowych identyfikują się nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i pracownicy francuskiego szkolnictwa. Tak jak w przypadku „żółtych kamizelek” nowa organizacja nie ma liderów czy sformalizowanych struktur i podkreśla swoją niezależność od innych ruchów społecznych. Pierwszą akcją prote-stacyjną było wystawienie najwyższych stopni uczniom po odmowie sprawdzenia ich prac. Nauczyciele zapowiadają strajk generalny, jeżeli do końca stycznia nie zostaną spełnione ich główne postulaty: podwyżka płac i zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych. Coraz częściej we francuskich szkołach dochodzi do aktów przemocy uczniów wobec nauczycieli. Dopominają się zmniejszenia liczby uczniów w klasach i zmian w nauczaniu, zwłaszcza odejścia od nowej reformy matur. To nie koniec problemów prezydenta Macrona, swoje protesty zapowiadają policjanci i personel medyczny, którzy już mają swoje nazwy: „niebieskie światła” i „białe fartuchy”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl