Zabójstwo Adamowicza szokiem dla świata. O mordzie w Gdańsku piszą zagraniczne media

śp. Paweł Adamowicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest jednym z najważniejszych tematów w zagranicznych mediach. Gazety, radia, telewizje i portale internetowe z całego świata piszą o tragedii, do jakiej doszło w stolicy Pomorza.

O tragedii pisze "The Guardian". Niestety, dziennikarze nie powstrzymali się od politycznych aluzji.

"Adamowicz, popularny i liberalny prezydent, od dawna uważany był za znienawidzoną postać w skrajnie prawicowych kręgach za energiczną obronę uchodźców oraz praw LGBT, ale nie pojawiły się dowody, że atak był umotywowany politycznie"

- pisze The Guardian.

O zbrodni poinformowało BBC.

Pochodził z Gdańska i był prezydentem od 20 lat. Premier Mateusz Morawiecki opisał morderstwo Adamowicza jako ogromną tragedię dla kraju. W odpowiedzi na zamach planowane są w całej Polsce antyprzemocowe marsze.

- czytamy.

Z kolei CNN przypomina słowa Pawła Adamowicza, jakie ten zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Bezczelny atak miał miejsce podczas finału akcji charytatywnej, znanej jako Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kiedy Adamowicz dziękował wszystkim, którzy pomogli zebrać fundusze na sprzęt medyczny. "W moim sercu Gdańsk zajmuje pierwsze miejsce, chcę nowoczesnego, sprawiedliwego, przyjaznego i otwartego Gdańska, Gdańska, gdzie wszyscy dobrze żyją, pracują, rozwijają się i wychowują dzieci" - pisał o sobie na swoim koncie na Facebooku.

Włoska "La Repubblica" śmierć Pawła Adamowicza uznaje za najważniejszy temat dnia.

Człowiek, który zadźgał prezydenta nazywa się Stefan W., ma 27 lat i według wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego cierpiał na zaburzenia psychiczne. Dochodzenie stara się wyjaśnić, jak człowiek, który właśnie wyszedł z więzienia po odbyciu wyroku skazującego za napad zbrojny w banku, wszedł w posiadanie przepustki prasowej, z którą wchodził na scenę.

- czytamy na stronie gazety.

Z kolei niemiecki "Der Spiegel" spekuluje o "akcji odwetowej".

Mówi się, że ten człowiek krzyczał w czasie ataku, że został niewinnie uwięziony. Agencja PAP donosiła na podstawie materiału wideo ze zdarzenia, że atakujący obwinił obecną partię opozycyjną PO za jego zatrzymanie. Adamowicz należał do niej do 2015 roku.

- donosi niemiecki tygodnik.

Największe media belgijskie informują o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Agresja wywołała szok w Polsce, kraju, w którym od upadku komunizmu prawie trzydzieści lat temu nie doszło do takiego brutalnego incydentu z wyjątkiem zastrzelenia w Łodzi w 2010 roku członka Prawa i Sprawiedliwości"

- podkreśla na swym portalu główny francuskojęzyczny nadawca radiowo-telewizyjny RTBF.

"Le Soir" akcentuje w wydaniu online, że według wstępnych informacji zabójstwo Adamowicza było motywowane najprawdopodobniej względami osobistymi, a nie politycznymi.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu dziś po południu. Trafił tam wczoraj wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Białystok: otwarto wystawę "Oddziały Łupaszki"

/ Mateusz Duchnowski/UMWP

  

Wystawę pt. "Oddziały Łupaszki" prezentującą działania mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy V Wileńskiej Brygady AK, otwarto w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Na podstawie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej przygotował ją Podlaski Instytut Kultury (PIK).

Autorami scenariusza wystawy są dr Kazimierz Krajewski i dr Tomasz Łabuszewski. Na ponad 20 planszach pokazano archiwalne fotografie, w krótkich opisach przedstawiono działalność majora Szendzielarza.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło. Marszałek województwa patronuje wystawie.

Minister Piontkowski przypomniał, że 1 marca będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej - jak mówił - stawiali opór "sowietom i komunistom, którzy dzięki bagnetom sowieckiej armii mogli przejąć na kilkadziesiąt lat władzę w Polsce".

"Dziś jesteśmy winni hołd tym wszystkim żołnierzom, którzy w beznadziejnej praktycznie sytuacji, nie mając nadziei na wywalczenie zwycięstwa, mimo to kontynuowali opór. Komuniści przez kilkadziesiąt lat swoich rządów w okresie PRL próbowali tych polskich bohaterów przedstawiać jako zwykłych bandytów. Wielu z nich miało na sobie wyroki komunistycznych sądów, które przedstawiły ich jako zwykłych zbrodniarzy"

- powiedział Piontkowski. Dodał, że "dziś jesteśmy im winni odkłamanie prawdy historycznej, powiedzenie, że byli bohaterami, że byli żołnierzami walczącymi o niepodległą Polskę i musimy przywrócić pamięć o nich, bo komuniści próbowali tę pamięć zakopać wraz z wieloma bezimiennymi grobami". Minister podkreślił, że do dziś wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego nie ma swoich grobów i nie można na tych grobach oddać im hołdu.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło podkreślił, że władze województwa przywiązują dużą wagę do "tradycji narodowej, tradycji historycznej" regionu, stąd przygotowana wystawa i inne działania by pokazywać "naszą historię w sposób dumny i zaszczytny". Mówił, że żołnierze podziemia niepodległościowego nie mieli innej możliwości walki o Polskę "pełną patriotyzmu", o taką jaką pamiętali sprzed II wojny światowej.

Wystawa to w ostatnim czasie kolejna inicjatywa IPN, marszałka województwa i Podlaskiego Instytutu Kultury związana z Łupaszką. Na dwóch budynkach w Białymstoku, od początku lutego wiszą dwa billboardy upamiętniające Zygmunta Szendzielarza. Akcja wzbudziła w mieście protesty. Podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który skierował zapytania do inicjatorów akcji oceniał, że postać majora jest "bardzo kontrowersyjna", a jego oddziały odpowiadają też za cywilne ofiary w czasie przeprowadzanych po wojnie akcji, również na terenie województwa. Poseł przekazał też wówczas marszałkowi województwa protest ponad 60 mieszkańców jednego bloków, gdzie wisi billboard domagających się jego usunięcia.

W Białymstoku trwa także spór o nazwę ulicy Łupaszki. W oparciu o tę samą argumentację radni Forum Mniejszości Podlasia (forum jest w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej) wystąpili o zmianę nazwę ulicy Łupaszki na inną i Rada Miasta to przegłosowała. Uchwałę zakwestionował wojewoda, sprawa jest w sądzie administracyjnym.

Gdy radni zajmowali się sprawą zmiany nazwy ulicy, oficjalne stanowisko zajął prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W komunikacie "Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego – list prezesa IPN do Rady Miasta Białystok" z października 2019 roku, napisał:

"Z materiałów historycznych wynika jednoznacznie, że Zygmunt Szendzielarz podczas swej działalności niepodległościowej traktował zarówno swych żołnierzy, jak i mieszkańców terenów, na których operował – w sposób obywatelski, bez jakichkolwiek uprzedzeń narodowościowych, etnicznych lub religijnych. W jego oddziałach służyli oprócz katolików także żołnierze wyznający wiarę prawosławną. Oceniając postać majora Zygmunta Szendzielarza, należy pamiętać, że jest on nie tylko kawalerem najwyższych polskich odznaczeń wojskowych – Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych - ale też o tym, że 23 marca 2006 r., w 55. rocznicę jego śmierci, Sejm RP podjął uchwałę oddająca mu cześć. Jego osoba była wielokrotnie honorowana przez najwyższy majestat Rzeczypospolitej. Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego. Jest godny, by być patronem ulic, placów czy też gmachów".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts