Oni walczyli za wolną Polskę

Możesz być dumny, że miałeś takiego bohatera w rodzinie - powiedział Kasprzyk do najmłodszego uczestnika uroczystości, który podczas całej ceremonii z przejęciem trzymał portret prapradziadka / kombatanci.gov.pl

  

„Rzeczpospolita w tych odznaczeniach wyraża swoją wdzięczność wobec najlepszych córek i synów narodu polskiego” – powiedział podczas wręczania odznaczeń weteranom walk o niepodległość RP i zasłużonym dla środowisk kombatanckich szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Ceremonia przekazania odznaczeń państwowych, nadanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, odbyła się w poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podczas uroczystości uhonorowano Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżami Zasługi, weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i osoby zasłużone w działalności na rzecz środowisk kombatanckich.

Pośmiertnie uhonorowano Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności kombatanckiej i społecznej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski” – Józefa Bandzę. Jego żona Hanna Bandzo powiedziała, że odznaczenie ma dla niej wielkie znaczenie, bo jest uhonorowaniem działalności jej męża.

To jest dla mnie zaszczyt, że tak walczył i na każdym kroku okazywał patriotyzm. Żałuję tylko, że nie doczekał tej chwili, że osobiście nie odebrał tego odznaczenia, ale ważne jest, że został doceniony.

– podkreśliła.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” uhonorowano pośmiertnie Stanisława Rosiaka (zm. 07.1944 r.).

To odznaczenie przyznane mojemu dziadkowi śp. Stanisławowi Rosiakowi ma szczególne znaczenie z uwagi na to, że pierwsze działanie, żeby uhonorować jego działalność niepodległościową, która zaczęła się w 1920 r., a zakończyła w 1944 r. jego uwięzieniem przez Gestapo, przesłuchiwaniami w al. Szucha i zamordowaniem podczas przesłuchania, zaczęła 50 lat temu moja mama Wanda (córka Rosiaka). Wtedy to było niemożliwe, bo mój dziadek był zagorzałym piłsudczykiem.

– wspominał Ireneusz Jastrzębski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność artystyczną i twórczą” uhonorowano pośmiertnie Onufrego Bronisława Kopczyńskiego (zm. 5.04.1943 r.).

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność kombatancką i społeczną” uhonorowano Marię Elwertowską.

Pośmiertnie, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” odznaczono Wiktora Jastrzębskiego oraz Wincentego Mila.

Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości „za wybitne zasługi położone w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego” uhonorowano pośmiertnie Ryszarda Szopa (zm. 02.09.1997 r.).

Złotym Krzyżem Zasługi „za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski” uhonorowano Edwarda Besińskiego oraz Edwarda Kubę.

Rzeczpospolita w tych odznaczeniach wyraża swoją wdzięczność wobec najlepszych córek i synów narodu polskiego, wobec tych, którzy nie stawiali pytań czy warto, którzy nie stawiali pytań po co, którzy nie stawiali pytań za ile.

– podkreślił Kasprzyk. Jak mówił, w tych życiorysach zaklęta jest największa prawda, że „trzeba poświęcać siebie, trzeba się spalać czasem, jeżeli wymaga tego sytuacja na ołtarzu ojczyzny, by następne pokolenia były wolne. (…) możemy dzisiaj w niepodległej Rzeczpospolitej spotykać się i wspominać naszych bohaterów to ich zasługa, bo oni nie myśleli o sobie, oni myśleli o nas, oni myśleli o tych pokoleniach, które przyjdą po nich".

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława przypomniał słowa XIX-wiecznego historyka szkoły krakowskiej Józefa Szujskiego, który powiedział, że

byłoby wręcz samobójstwem, albo też wyparciem się samego siebie, gdyby naród polski stracił szacunek, miłość i ufność ku tym zasadom, ku tym cechom, dzięki którym stał się niegdyś wielki i dzięki, którym przodował w Europie.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Posłowi Lewicy nie podobają się uchwały przeciw ideologii LGBT. Zapowiada: "Wyślę 90 skarg"

Zdjęcie ilustracyjne / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska; pixabay.com

  

Kilkadziesiąt polskich samorządów przyjęło uchwały, w których sprzeciwiają się ideologii LGBT. Okazuje się, że tego typu działania nie spodobały się posłowi Lewicy Krzysztofowi Śmiszkowi. Partner Roberta Biedronia zapowiada: "Zaskarżę wszystkie uchwały anty-LGBT przyjęte w Polsce; wyślę 90 skarg do odpowiednich wojewodów w całym kraju". Jego zdaniem uchwały naruszają konstytucyjny zakaz dyskryminacji.

- Dzisiaj wysyłam 90 skarg od odpowiednich miejscowo wojewodów na każdą z uchwał anty-LGBT. Niestety mamy już taką sytuację, że 90 samorządów, w tym kilka województw, przyjęło takie uchwały i codziennie nowe gminy podejmują podobne inicjatywy. Wysyłam skargę na każdą z tych uchwał do odpowiednich wojewodów, zaskarżam wszystkie uchwały w całej Polsce i oczekuję odpowiednich reakcji ze strony wojewodów

- podkreślił Krzysztof Śmiszek.

Wyjaśnił, że działa w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym każdy, kto uważa, że jest zagrożony interes społeczny może taką skargę złożyć.

[polecam:https://niezalezna.pl/284884-kolejny-samorzad-mowi-nie-ideologii-lgbt-radni-powiatu-kieleckiego-przyjeli-uchwale]

- W tych skargach zarzucam wszystkim samorządom po pierwsze przekroczenie kompetencji, ponieważ nie mają kompetencji, żeby podejmować tego typu uchwały. Po drugie uważam, podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, że te uchwały naruszają art. 32 Konstytucji, czyli zakaz dyskryminacji, ponieważ tego typu uchwała przyjęta przez organ stanowiący jest pewną wytyczną dla organów wykonawczych gminy, czyli dla wójta, burmistrz, prezydenta do podejmowania dyskryminacyjnych działań wobec społeczności LBGT

 - zaznaczył Śmiszek.

- Moim celem jest zmuszenie wszystkich wojewodów - czy doprowadzenie do tego, żeby wszyscy wojewodowie, którzy otrzymają tego typu skargi - odnieśli się merytorycznie, dlaczego uważają, że te skargi spełniają kryteria prawne albo nie spełniają. Uważam, że wojewoda, który sprawuje nadzór nad działalnością samorządów wszystkich szczebli, powinien wydać zarządzenie zastępcze, to jest instrument przysługujący każdemu wojewodzie do uchylania i eliminowania z obrotu prawnego uchwał samorządów, które nie spełniają wymogów konstytucyjnych

- podkreślił poseł Lewicy.

[polecam:https://niezalezna.pl/301378-samorzady-wolne-od-ideologii-lgbt-pod-lupa-bodnara-pierwsze-skargi-trafily-juz-do-sadow]

Według niego milczenie wojewodów "w kontekście przyjmowanych przez samorządy uchwał anty-LGBT jest skandalem". Poseł Lewicy liczy, że otrzyma odpowiedź ze strony wojewodów w ustawowym terminie 14 dni, w innym przypadku zapowiada, że będzie składał skargi do sądu administracyjnego na bezczynność.

Deklaracje sprzeciwiające się ideologii LGBT przyjęło kilkadziesiąt polskich samorządów. W grudniu Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że do sądów administracyjnych wpłynęło pięć skarg rzecznika na uchwały rad gmin deklarujące przeciwdziałanie "ideologii LGBT". Skargi dotyczą uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts