Niemieckie media o ataku na prezydenta Gdańska

Impreza w Gdańsku / screen @pikus_pol

  

Największe niemieckie dzienniki informują dziś o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odnotowując m.in. wyrazy poparcia dla polityka oraz przypominając, że uważany jest on za przedstawiciela postępowej polityki w rządzonej przez PiS Polsce.

W niedzielę wieczorem, krótko przed godziną 20, Adamowicz na oczach setek ludzi został zraniony nożem przez młodego mężczyznę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Placu Węglowym w Gdańsku. Służby porządkowe obezwładniły napastnika na scenie, a prezydent miasta po reanimacji i kilkugodzinnej operacji pozostaje w bardzo ciężkim stanie.

"Gdańszczanie boją się o życie swojego prezydenta" - pisze "Tagesspiegel", dodając, że wielu ludzi na ochotnika "stanęło w kolejkach do oddania krwi dla popularnego prezydenta".

Gazeta napisała, że do zamachu doszło podczas finału WOŚP oraz że "po zmianie władzy w 2015 roku rząd i Kościół katolicki wycofały swoje poparcie dla tej akcji, zarzucając Jerzemu Owsiakowi wykorzystywanie zebranych pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem", a "opozycja uczyniła z poparcia dla WOŚP polityczną deklarację wymierzoną w rząd PiS". "Tagesspiegel" podaje również, że w 2018 roku Orkiestra zebrała 126 mln złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w ostatnim roku rządów PO-PSL.

Adamowicz rządzi w Gdańsku od 20 lat i na jesieni został po raz szósty wybrany na prezydenta ponad 460-tysięcznego miasta, tym razem jako kandydat niezależny. Jak pisze "Tagesspiegel", polityk ten uważany jest za "postępowy głos w dzisiejszej polityce i działa m.in. na rzecz praw osób homoseksualnych".

"Die Welt" również opisuje szczegóły ataku oraz doniesienia mediów i informacje władz na temat sprawcy. Także ten dziennik określa Adamowicza jako "głos progresywny zabiegający o prawa osób homo-, bi- i transseksualnych oraz o tolerancję dla mniejszości"; przypomina, że w zeszłym roku wziął udział w paradzie równości, co - jak wskazuje - "stanowi rzadkość w przypadku burmistrza w Polsce".

Gazeta odnotowuje potępienie ataku przez polskich polityków, w tym obozu rządzącego, a także wypowiedź Owsiaka, który - jak pisze "Die Welt" - współwiną za atak obarczył "wypełnioną nienawiścią atmosferę pod rządami narodowo-konserwatywnego" PiS.

"Die Welt" przypomina, że do ataku na polityka doszło w Polsce także w 2010 roku, gdy w Łodzi mężczyzna zapowiedział, że zabije prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, i zastrzelił jego współpracownika oraz ranił drugą osobę. "Kaczyński współodpowiedzialnością za ten czyn obarczał wówczas +atmosferę nienawiści" pod rządami PO" - zauważa gazeta.

Zarówno "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Sueddeutsche Zeitung", jak i tabloid "Bild" podkreślają, że według oficjalnych i nieoficjalnych ustaleń sprawca to 27-letni gdańszczanin Stefan W., karany uprzednio za cztery napady na bank. Mężczyzna potraktował atak na Adamowicza jako akt zemsty za niesłuszne w jego opinii skazanie go na więzienie; na krótko przed atakiem skończył odsiadywanie kary pięciu lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Zdjęcie ilustracyjne / By Stanislav Traykov - Ten plik jest pochodną pracą: Michelangelo's Pieta 5450.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3694513

  

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością w pełni ucieszy się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego - mówi ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Komisji Episkopatu Polski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Obchodzimy Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Śmierć Chrystusa na krzyżu, przez którą dokonało się zbawienie świata oraz zmartwychwstanie, to wydarzenia, które nadają sens całemu życiu chrześcijanina. Dlatego też Święta Wielkanocne, poczynając już od Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, kiedy wspominamy te wydarzenia, są najważniejszym czasem w ciągu roku. Jego wagę podkreśla chociażby to, że do świąt przygotowywaliśmy się przez 40 dni postu. W Niedzielę Palmową, która rozpoczęła Wielki Tydzień, podjęliśmy drogę pójścia za Jezusem Chrystusem, który wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Niedziela Zmartwychwstania i okres wielkanocny to ukoronowanie tej drogi – wielkie zwycięstwo życia nad śmiercią. Jako katolicy wierzymy, że dostąpimy udziału w zmartwychwstaniu tak jak Chrystus, i tę radość właśnie świętujemy.

Według księdza obserwacji i doświadczenia – jak katolicy w Polsce przeżywają okres świąt Wielkiejnocy?

Na pewno bywa bardzo różnie. Z moich obserwacji wynika, że Polacy, którzy są co niedziela na Eucharystii, bardzo licznie uczestniczą również w liturgii Triduum Paschalnego i myślę, że to dla nich głębokie przeżycie. Moim zdaniem wśród osób praktykujących jest coraz większa świadomość tego, że przeżywanie Świąt Wielkanocnych rozpoczyna się już w Wielkim Tygodniu. Najczęściej uczestniczą oni w liturgiach Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, a potem idą również na wigilię paschalną, a rano na rezurekcję. Wyjątkowość tego czasu sprawia, że w kościele pojawiają się też osoby, które nie praktykują regularnie. Oczywiście zewnętrzne przygotowania do świąt mogą utrudniać nam duchowe ich przeżywanie. Z pewnością niektórzy są tak zajęci, że ich świętowanie to tylko jeden, maksymalnie dwa dni. Znam jednak osoby, które bardzo głęboko przeżywają te święta.

Wielkanoc poprzedził okres Wielkiego Tygodnia. Jaki sens dla katolika miał udział w uroczystościach liturgii Triduum Paschalnego?

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością może w pełni ucieszyć się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w uroczystościach Triduum Paschalnego to przede wszystkim gwarancja naszego wewnętrznego zmartwychwstania. Musimy przeżyć razem z Chrystusem Jego mękę i śmierć, by doświadczyć tajemnicy zmartwychwstania. Dlatego jeżeli katolik na poważnie traktuje swoją wiarę, to chce się duchowo rozwijać i nawracać. Każde Triduum Paschalne jest do tego okazją. Dobre przeżycie liturgii Triduum jest również nadzieją na nowe, lepsze życie, ze słowami „Alleluja” na ustach i w sercu.

W jaki sposób rodzice i wychowawcy powinni przygotować dzieci do świąt Wielkiejnocy i wyjaśniać ich sens?

Jeżeli rodzice i wychowawcy wspólnie z dziećmi uczestniczą w Eucharystii w Niedzielę Palmową, a potem są również na liturgiach Triduum Paschalnego, idą razem w drodze krzyżowej ulicami swoich miejscowości i w procesji rezurekcyjnej, to myślę, że zrozumienie Świąt Wielkanocnych przez dzieci przychodzi naturalnie. Przede wszystkim takie wspólne wyjście do kościoła jest dobrą okazją, by rozpocząć z dzieckiem rozmowę na temat Świąt Wielkanocnych. Można wyjaśnić dziecku przy wspólnym robieniu palemki na Niedzielę Palmową, czym jest ten dzień i jakie wydarzenie z życia Chrystusa tego dnia wspominamy. Możemy z dziećmi rozmawiać również o symbolice poszczególnych dni, kolorach i charakterystycznych elementach liturgii. Dzisiaj dostępnych jest bardzo wiele materiałów w formie multimediów, książek czy nawet wielkopostnych zdrapek, które mogą stanowić pomoc we wprowadzeniu dzieci w okres Wielkiego Tygodnia, a później Świąt Wielkanocnych. Jednak najlepszym wprowadzeniem dzieci w ten czas jest po prostu świadectwo samych rodziców i wychowawców.

Z ks. Pawłem Rytelem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiał Paweł Tunia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl