Turcja odpowiada Trumpowi: Nie damy się zastraszyć groźbom

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Nico Kaiser/CC BY-SA 2.0

  

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył dzisiaj, że niczego nie da się osiągnąć, grożąc ekonomicznie jego krajowi. Dodał, że partnerzy strategiczni nie powinni komunikować się za pomocą mediów społecznościowych.

Turcja nie da się zastraszyć amerykańskim groźbom - powiedział minister, nawiązując do niedzielnego tweeta prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym ostrzegł on Ankarę przed katastrofą gospodarczą, jeśli siły tureckie zaatakują Kurdów w Syrii.

Cavusoglu podkreślił, że Turcja robi, co powinna, żeby utrzymać pokój i przeciwdziałać przemocy w prowincji Idlib na północy Syrii, ostatnim w tym kraju bastionie rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Minister oświadczył, że Turcja nie jest przeciwna tzw. strefie bezpieczeństwa, między turecką granicą a pozycjami bojowników kurdyjskich.

Stosunki między USA i Turcją, dwoma sojusznikami w NATO, są napięte w związku z poparciem Waszyngtonu dla kurdyjskiej milicji w Syrii o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), którą Ankara uważa za przedłużenie zdelegalizowanej i separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które w sojuszu z USA prowadzą walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii. W połowie grudnia prezydent Trump zapowiedział wycofanie sił USA z tego kraju, ale wkrótce stwierdził, że do zakończenia tego procesu wspierać będzie oddziały kurdyjskie.

W niedzielę Trump napisał na Twitterze, że "Stany Zjednoczone zniszczą Turcję ekonomicznie, jeśli zaatakuje ona Kurdów" w Syrii, po wycofaniu stamtąd wojsk amerykańskich. Wezwał jednocześnie syryjskich Kurdów, aby "nie prowokowali" Ankary.

"Rosja, Iran i Syria są największymi beneficjentami długotrwałej walki USA z Państwem Islamskim, my też na tym korzystamy, ale teraz jest czas, aby naszych żołnierzy sprowadzić do domu. Stop wojnom bez końca"

- dodał Trump.

W piątek Sean Ryan, rzecznik dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji do walki z IS, poinformował, że rozpoczęła ona proces wycofywania oddziałów z Syrii. Agencja Reutera podkreśliła, że Ryan tym samym potwierdził rozpoczęcie realizacji grudniowej decyzji Trumpa o wycofaniu amerykańskich sił z Syrii.

Później w piątek przedstawiciel Pentagonu powiedział anonimowo agencji Associated Press, że wcześniejsze informacje o rozpoczęciu wycofywania przez USA sił z Syrii nie dotyczą na razie żołnierzy, a jedynie sprzętu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wakacje się skończą, ale remonty na kolei - nie

  

Trwające remonty linii kolejowych w województwie śląskim będą po wakacjach nadal wpływały na utrudnienia w kursowaniu pociągów. Choć będzie ich mniej niż w ostatnich miesiącach, w dalszym ciągu m.in. będą dotyczyły głównej linii Częstochowa – Katowice.

Chodzi o wprowadzaną od niedzieli korektę rozkładu jazdy, związaną z postępami prac na torach, które koordynuje zarządca kolejowej infrastruktury - spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. O aktualnych, wiążących się z nimi utrudnieniach, a także o ofercie wakacyjnej, poinformował samorządowy przewoźnik Koleje Śląskie.

Na linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) utrudnienia będą obejmowały przede wszystkim odcinek Zawiercie – Częstochowa. W całym okresie obowiązywania powakacyjnego rozkładu jazdy (do 20 października) na odcinkach Zawiercie - Myszków oraz Częstochowa – Poraj pociągi będą kursowały po jednym torze, co może powodować opóźnienia. Część pojedzie przez Częstochowę Mirów i Częstochowę Stradom.

Inne utrudnienia nadal będą dotykały pasażerów linii S58 na odcinku z Zebrzydowic do Cieszyna. W związku z prowadzonymi tam pracami modernizacyjnymi do 6 października br. wzdłuż tego połączenia ciągle będzie obowiązywała wprowadzona z początkiem sierpnia zastępcza komunikacja autobusowa.

W dwa pierwsze weekendy października między Katowicami Ligotą a Tychami ruch pociągów będzie prowadzony jednym torem, co będzie skutkowało skróceniem niektórych połączeń do stacji Tychy (dalsza część podróży będzie możliwa innymi połączeniami lub autobusami komunikacji zastępczej).

Również w wybrane dni października na odcinku Żory – Pszczyna i Żory – Pszczyna – Bielsko-Biała Główna za wszystkie pociągi zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi pojadą trasą okrężną przez Chybie oraz Strumień.

Ponadto od 2 września do 11 października wstrzymany zostanie ruch pociągów linii S5 na odcinku Milówka – Zwardoń (z zapewnieniem zastępczych autobusów). W dwóch ostatnich tygodniach września weekendowe połączenia wieczorne oraz poranne będą obsługiwane autobusami na dłuższym odcinku: ze Zwardonia do Żywca.

W przypadku pociągu Ornak relacji Katowice - Zakopane, w dalszym ciągu będzie on kursował przez Wadowice, przy czym 7 i 8 września pociąg zakończy jazdę w Chabówce, skąd dalej do Zakopanego podróżnych zabiorą autobusy.

W przypadku wszystkich linii Koleje Śląskie apelują o uważne zapoznawanie się z rozkładem jazdy, ponieważ w różnych okresach wprowadzane mogą być drobne zmiany w godzinach odjazdów – także na odcinkach nieremontowanych. Przewoźnik zachęca do sprawdzania wszystkich godzin odjazdów na swojej stronie internetowej czy na plakatowych rozkładach jazdy na dworcach.

Oprócz zmian wynikających z remontów, Koleje Śląskie wprowadzą wraz z korektą rozkładu dodatkowe kursy, dzięki dofinansowaniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Połączenie Tychy Lodowisko – Katowice – Tychy Lodowisko zostanie uzupełnione o dwie pary pociągów. Jedna dodatkowa para pociągów pojawi się na relacji Katowice – Tarnowskie Góry – Katowice.

Województwo śląskie przeznacza rocznie na organizację transportu kolejowego ok. 180 mln zł. Z tej kwoty ok. 140 mln zł otrzymują KŚ (Przewozy Regionalne - 40 mln zł). W obecnym rozkładzie jazdy zamawiane przez samorząd pociągi tego przewoźnika przejadą w ciągu roku blisko 7,5 mln km (w ub. roku ok. 7 mln km). Roczny budżet Kolei Śląskich przekracza 200 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl