W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do szpitala. Po pięciogodzinnej operacji w poniedziałek w nocy doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformował, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie. "Urazy były bardzo ciężkie - poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej" - powiedział lekarz. "Bardzo prosimy, żebyście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego" - zaznaczył. "O wszystkim zdecydują najbliższe godziny" - dodał chirurg. W trakcie operacji prezydentowi przetoczono 41 jednostek krwi.

Stefan W., który zaatakował wczoraj prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był notowany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. W 2014 roku został skazany na 5 i pół roku więzienia za napady na banki. Niedawno wyszedł z więzienia.

Minister Sprawiedliwości, prokurator generalny podał, że bezpośredni nadzór nad śledztwem w związku z usiłowaniem zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza sprawuje zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, jest on a stałym kontakcie z prokuratorami w Gdańsku.

Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zasługuje na najwyższe potępienie; wszyscy jesteśmy z prezydentem i z jego rodziną - łączymy się w modlitwie z nadzieją, że uda się uratować jego życie i zdrowie

- oświadczył prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Prokurator Sierak podał, że w sprawie ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dotychczas przesłuchano ponad 20 świadków

W dniu dzisiejszym prokurator okręgowy w Gdańsku wszczął śledztwo ws. usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i spowodowania ciężkich, zagrażających życiu obrażeń ciała

– podał Krzysztof Sierak.

Poinformował, że do sprawy ataku na prezydenta Gdańska zostało oddelegowanych pięciu prokuratorów. Jak dodał samo zdarzenie miało miejsce o godz. 19.50 w niedzielę, a prokurator dyżurny z prokuratury rejonowej w Gdańsku udał się na miejsce o godz. 20.12.

Zastępca prokuratora generalnego podkreślił, że w trakcie czynności zabezpieczono narzędzie ataku - nóż o ostrzu 14,5 cm.

"W sprawie przesłuchano ponad 20 świadków, zabezpieczono liczne nagrania ze zdarzenia od obserwatorów koncertu, zabezpieczono również komputery, telefony, które będą podlegały badaniu"

- powiedział Sierak.

"Czekamy również na badania krwi na zawartość alkoholu i środków psychotropowych, które do chwili obecnej do prokuratorów jeszcze nie dotarły" - dodał.