Czy Europa i USA porozumieją się ws. Iranu? Czaputowicz o wielkiej konferencji w Warszawie

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- Liczymy na stworzenie platformy dialogu, która będzie funkcjonować także później - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnosząc się do planowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Wyraził również nadzieję, że konferencja doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i Unii Europejskiej ws. Iranu.

W piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Odnosząc się do planowanego wydarzenia szef polskiej dyplomacji podkreślił, że targany wieloma mniej lub bardziej otwartymi konfliktami Bliski Wschód "pozostaje regionem kluczowym z punktu widzenia globalnej stabilności politycznej i bezpieczeństwa".

"Wspólnie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo chcemy zgromadzić w Warszawie ministrów reprezentujących wszystkie regiony świata, żeby przedyskutować te zagadnienia i wypracować wspólną wizję dalszych działań"

- mówił Czaputowicz.

Jak dodał, poruszone podczas konferencji zostaną m.in. sprawy proliferacji broni, terroryzmu, ekstremizmu religijnego, cyberzagrożeń czy bezpieczeństwa energetycznego. "Mamy nadzieję na stworzenie platformy dialogu, która będzie funkcjonować także później" - zaznaczył polityk.

Szef MSZ poinformował, że zaproszenia do udziału w lutowej konferencji zostały przekazane przez polskich i amerykańskich dyplomatów "w stolicach ponad 70 państw". "Zaproszone są m.in. wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini" - mówił.

Nawiązując do wspólnego zaangażowania Polski i USA w organizację konferencji, Czaputowicz zwrócił również uwagę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska - mimo pewnych rozbieżności dotyczących kwestii bliskowschodnich - podzielają zarazem "szereg obaw" związanych z toczącymi się w tym regionie konfliktami.

"Kwestia ta stanowi przedmiot intensywnej debaty transatlantyckiej. Obie strony kierują się tym samym celem – zapewnieniem pokoju i stabilności w tym regionie. Łączy nas też dążenie do zapewnienia, że irański program nuklearny będzie miał wyłącznie pokojowy charakter. Różne są natomiast metody dochodzenia do tego celu"

- powiedział minister.

Jak zaznaczył, Polska "wspiera działania Unii Europejskiej na rzecz zachowania porozumienia nuklearnego z Iranem". Zastrzegł jednocześnie, że porozumienie nie jest instrumentem idealnym i "nie powstrzymuje Iranu przed działaniami destabilizującymi w regionie".

"Dlatego ze zrozumieniem podchodzimy do postulatów szerszego spojrzenia na kwestię irańską. Mam nadzieję, że konferencja warszawska doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i Unii Europejskiej w tym zakresie"

- zadeklarował Czaputowicz.

Szef dyplomacji zauważył też, że organizacja konferencji wpisuje się w członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i wynikający zeń "obowiązek działania na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego".

Bliski Wschód stanowi zarazem - jak mówił - "bezpośrednie sąsiedztwo Unii Europejskiej i jest jednym z priorytetowych obszarów działań Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE". Według Czaputowicza inicjatywa ta wpisuje się ponadto w polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne Polski z USA, którego fundamentem jest współpraca w obszarze bezpieczeństwa. "Polska i USA są zadeklarowanymi adwokatami bliskiego partnerstwa transatlantyckiego, tak potrzebnego zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej" - zaznaczył.

Akcentował też zaangażowanie Polski we wsparcie inicjatyw dotyczących stabilizacji regionu i zakończenia trwających tam konfliktów - m.in. w Syrii, Jemenie, Libii, a także Bliskowschodniego Procesu Pokojowego.

"Jesteśmy aktywnym członkiem koalicji anty-Daesz. Nasze siły wojskowe stacjonują m.in. w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, wcześniej w Katarze. W ramach pomocy rozwojowej realizujemy projekty m.in. w północnym Iraku, Libanie, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej"

- wyliczał minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

Korowód zespołów folklorystycznych reprezentujących regiony górskie z różnych stron świata przeszedł w niedzielę przez zakopiańskie Krupówki, inaugurując 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Grupy m.in. z Węgier, Turcji i Nepalu będą do piątku rywalizowały w Zakopanem o główne trofeum – Złotą Ciupagę.

„Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy” – powiedziała zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na Równi Krupowej zaprezentują się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły - Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy i Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Zespoły będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach - autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku przygotowywane Dni Narodowe. W tym roku w wiosce festiwalowej swoją kulturę zaprezentują zespoły z Macedonii i Ukrainy. Ciekawie zapowiada się też środowy koncert zatytułowany „Muzyka Łuku Karpat”, który w tym roku zabierze widzów w muzyczną podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

Codziennie w wiosce festiwalowej będzie działać także Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego zaprezentuje się ponad 40. twórców instrumentów muzycznych z całej Polski.

„Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą pracownię przystało, przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć, a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, piszczałki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych”

– wymieniał organizator Piotr Piszczatowski.

Zakopiański festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl