Wyłudzili 19 mln zł podatku! Jest akt oskarżenia

zdjęcie ilustracyjne / PhotoMIX-Company

  

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej handlującej paliwami; według śledczych grupa miała wyłudzić w sumie ponad 19 mln zł podatku. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przy współpracy z ABW.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że w wyniku przeprowadzonego wspólnie z ABW postępowania ustalono, iż "składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej, natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu".

W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywa je z zerową stawką podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23 proc. powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku 

– dodał.

Smętkowski tłumaczył, że aby uniknąć kontroli podatkowej, sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby, jednocześnie pilnując, by na koncie bankowym podmiotu było znacznych kwot.

Następnie oskarżeni przekazywali nieprawdziwe dane co do faktycznego obrotu firmy urzędowi skarbowemu. Działając w ten sposób, narazili w okresie od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. skarb państwa na uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 19 mln zł 

– podał Smętkowski.

W stosunku do oskarżonych zastosowano tymczasowe aresztowanie, poręczenia majątkowe oraz zabezpieczenie majątkowe.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu. Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl