Wyłudzili 19 mln zł podatku! Jest akt oskarżenia

zdjęcie ilustracyjne / PhotoMIX-Company

  

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej handlującej paliwami; według śledczych grupa miała wyłudzić w sumie ponad 19 mln zł podatku. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przy współpracy z ABW.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że w wyniku przeprowadzonego wspólnie z ABW postępowania ustalono, iż "składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej, natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu".

W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywa je z zerową stawką podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23 proc. powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku 

– dodał.

Smętkowski tłumaczył, że aby uniknąć kontroli podatkowej, sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby, jednocześnie pilnując, by na koncie bankowym podmiotu było znacznych kwot.

Następnie oskarżeni przekazywali nieprawdziwe dane co do faktycznego obrotu firmy urzędowi skarbowemu. Działając w ten sposób, narazili w okresie od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. skarb państwa na uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 19 mln zł 

– podał Smętkowski.

W stosunku do oskarżonych zastosowano tymczasowe aresztowanie, poręczenia majątkowe oraz zabezpieczenie majątkowe.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu. Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Rekordowe upały na Węgrzech

zdjęcie ilustracyjne / RemazteredStudio CC0

  

Niedziela była na Węgrzech kolejnym dniem rekordów klimatycznych. Zanotowano dzienny rekord temperatury, a także tegoroczny rekord opadów – poinformował dziś Krajowy Urząd Meteorologiczny.

Według urzędu 16 czerwca 2019 r. „na długo wejdzie do historii klimatu na Węgrzech jako niezapomniany dzień”. W miejscowości Kiskunhalas na południu kraju zanotowano 35,7 stopni Celsjusza.

Jednocześnie był to dzień, gdy w wielu miejscach kraju doszło do burz, oberwania chmury oraz gradobicia. W miejscowości Rakamaz na północnym wschodzie doszło do gwałtownej burzy, następnie spadł grad o średnicy 1-2 cm, po czym aż do nocy padało. W sumie w niedzielę było tam 144,4 mm opadów, co jest wielkością rekordową w tym roku.

Niedziela była na Węgrzech ostatnim dniem kilkudniowej fali upałów, podczas której dzienne rekordy temperatury zanotowano także w czwartek i sobotę.

Dziś upał zelżał. W Budapeszcie temperatura nie przekraczała tego dnia 30 stopni C. W dalszym ciągu możliwe będą jednak burze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl