Wyłudzili 19 mln zł podatku! Jest akt oskarżenia

zdjęcie ilustracyjne / PhotoMIX-Company

  

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej handlującej paliwami; według śledczych grupa miała wyłudzić w sumie ponad 19 mln zł podatku. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przy współpracy z ABW.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że w wyniku przeprowadzonego wspólnie z ABW postępowania ustalono, iż "składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej, natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu".

W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywa je z zerową stawką podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23 proc. powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku 

– dodał.

Smętkowski tłumaczył, że aby uniknąć kontroli podatkowej, sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby, jednocześnie pilnując, by na koncie bankowym podmiotu było znacznych kwot.

Następnie oskarżeni przekazywali nieprawdziwe dane co do faktycznego obrotu firmy urzędowi skarbowemu. Działając w ten sposób, narazili w okresie od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. skarb państwa na uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 19 mln zł 

– podał Smętkowski.

W stosunku do oskarżonych zastosowano tymczasowe aresztowanie, poręczenia majątkowe oraz zabezpieczenie majątkowe.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu. Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Trzęsienie ziemi w Chile. Odwołano alarm przed tsunami

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/Panamericana/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Dwie osoby zginęły na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie szacowanej na 6,7, które wczoraj późnym wieczorem (czasu lokalnego) nawiedziło wybrzeże Chile - poinformowały chilijskie władze. Zapewniono, że nie ma zagrożenia falą tsunami.

Z relacji miejscowych mediów wynika, że ofiary śmiertelne to osoby, które z powodu trzęsienia dostały ataku serca.

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 22.32 (2.32 w Polsce), a źródło wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 55 km oraz w odległości ok. 15 km na południowy zachód od 200-tysięcznego miasta Coquimbo w środkowej części kraju.

Początkowo władze wydały ostrzeżenie przed tsunami, co spowodowało prewencyjną ewakuacje zagrożonych terenów, po krótkim czasie ostrzeżenie jednak wycofano.

Według lokalnych władz z powodu wstrząsów ok. 200 tys. mieszkańców Coquimbo i okolic zostało pozbawionych elektryczności. W niedzielę rano dostawy prądy wznowiono w pierwszych dotkniętych tym problemem miastach.

Przełęcz Paso de Agua Negra na granicy Chile i Argentyny w niedzielę została zamknięta w ramach podjętych po trzęsieniu środków ostrożności.

Władze opublikowały zdjęcia pokazujące niewielkie uszkodzenia w budynkach, np. kuchenne szafki, które pospadały ze ścian. O większych szkodach na razie nie ma informacji.

Trzęsienia ziemi nie należą w Chile do rzadkości. W 1939 roku kraj nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,8, na skutek którego zginęło ok. 28 tys. ludzi. Z kolei w 1960 roku ziemia zatrzęsła się z siłą 9,5; życie straciło wówczas ok. 1,6 tys. osób - było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl