Polityk skazany na karę 30 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne, więzienie / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Chester Membreno, nikaraguański polityk opozycyjny, przeciwnik rządów prezydenta Daniela Ortegi, został skazany na łączną karę 30 lat więzienia za działalność terrorystyczną - poinformowało dziś EFE.

Membreno, z zawodu prawnik, członek opozycyjnej partii Obywatele dla Wolności jest jednym z grupy liczącej od 340 do 674 osób, które zostały aresztowane po protestach w 2018 i przez organizacje praw człowieka uznawane są za więźniów politycznych.

Rząd Nikaragui uznaje więźniów za "terrorystów", "zamachowców" i "zwykłych przestępców".

Membreno został oskarżony o terroryzm, kierowanie protestami i marszami w Masaya, mieście leżącym 28 km na południe od Managui.

W dniu, w którym sędzia Adela Cardozana skazała Membreno na 30 lat więzienia, odbywał się pogrzeb jego 68-letniej matki.

Do protestów doszło w kwietniu ubiegłego roku przy próbie wprowadzenia reformy systemu emerytalnego, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Manifestujący żądali odstąpienia od planowanej reformy, a także poprawy warunków życia i zniesienia ograniczeń wolności słowa.

Mimo odstąpienia od planów wprowadzenia reformy, protesty narastały; dochodziło do krwawych zamieszek, w których - według organizacji humanitarnych - śmierć poniosło od 325 do 561 osób, od 340 do 674 osób zostało uwięzionych, a setki osób uznano za zaginione.

Według prezydenta Ortegi śmierć poniosło 199 osób, a 340 zostało uwięzionych.

Prezydent Daniel Ortega, lider Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino (FSLN), który w 1979 roku przejął władzę w kraju po obaleniu dyktatury i sprawował ją do lat 90., by ponownie odzyskać wpływy w 2007 r., jest dziś jednym z najbardziej znienawidzonych polityków w kraju. Opozycja zarzuca mu ograniczanie swobód obywatelskich, zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja ws. zniesienia wiz dla Polaków!

Georgette Mosbacher / pl.usembassy.gov

  

„Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji. Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.” - taką deklarację złożyła dziś ambasador USA Georgette Mosbacher.

W rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji.

Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski.
- zadeklarowała Mosbacher.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku.

Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.
- dodała.

Ambasador USA zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent.

Pomóżcie mi w tym.
- zaapelowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl