Polityk skazany na karę 30 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne, więzienie / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Chester Membreno, nikaraguański polityk opozycyjny, przeciwnik rządów prezydenta Daniela Ortegi, został skazany na łączną karę 30 lat więzienia za działalność terrorystyczną - poinformowało dziś EFE.

Membreno, z zawodu prawnik, członek opozycyjnej partii Obywatele dla Wolności jest jednym z grupy liczącej od 340 do 674 osób, które zostały aresztowane po protestach w 2018 i przez organizacje praw człowieka uznawane są za więźniów politycznych.

Rząd Nikaragui uznaje więźniów za "terrorystów", "zamachowców" i "zwykłych przestępców".

Membreno został oskarżony o terroryzm, kierowanie protestami i marszami w Masaya, mieście leżącym 28 km na południe od Managui.

W dniu, w którym sędzia Adela Cardozana skazała Membreno na 30 lat więzienia, odbywał się pogrzeb jego 68-letniej matki.

Do protestów doszło w kwietniu ubiegłego roku przy próbie wprowadzenia reformy systemu emerytalnego, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Manifestujący żądali odstąpienia od planowanej reformy, a także poprawy warunków życia i zniesienia ograniczeń wolności słowa.

Mimo odstąpienia od planów wprowadzenia reformy, protesty narastały; dochodziło do krwawych zamieszek, w których - według organizacji humanitarnych - śmierć poniosło od 325 do 561 osób, od 340 do 674 osób zostało uwięzionych, a setki osób uznano za zaginione.

Według prezydenta Ortegi śmierć poniosło 199 osób, a 340 zostało uwięzionych.

Prezydent Daniel Ortega, lider Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino (FSLN), który w 1979 roku przejął władzę w kraju po obaleniu dyktatury i sprawował ją do lat 90., by ponownie odzyskać wpływy w 2007 r., jest dziś jednym z najbardziej znienawidzonych polityków w kraju. Opozycja zarzuca mu ograniczanie swobód obywatelskich, zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie żyje Roman Kołakowski. Miał 61 lat

Roman Kołakowski / By Ja Fryta from Strzegom - Roman KołakowskiUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26917627

  

Zmarł Roman Kołakowski. Poeta, piosenkarz, kompozytor związany głównie z Wrocławiem, wieloletni dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej miał 61 lat.

Smutną informację podało dzisiaj Radio Wrocław.

Związany mocno z rodzinnym Wrocławiem Roman Kołakowski - poeta, piosenkarz, tłumacz, reżyser - na scenie muzycznej zadebiutował już w latach 70., a w kolejnej dekadzie był już nagradzanym artystą (m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki oraz Przeglądzie Piosenki Aktorskiej). Od 1996 do 2005 r. był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a w latach 2005-2007 - dyrektorem wrocławskiego Teatru Piosenki

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiowroclaw.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl