Szwajcaria: umowa z UE nieprędko

/ photosforyou

  

Składając wizytę w Austrii prezydent Szwajcarii Ueli Maurer wyraził opinię, że raczej nie można liczyć na rychłe zawarcie z Unią Europejską postulowanej przez nią dwustronnej umowy ramowej. Ostrzegł jednocześnie przed "wojną gospodarczą" z UE.

W trakcie konferencji prasowej w Wiedniu, w której brał także udział austriacki prezydent Alexander Van der Bellen, Maurera zapytano, czy zawarcia porozumienia nie należy przesunąć na rok 2020. "To zapewne wyniknie z dotychczasowego przebiegu wydarzeń" - odpowiedział. Przypomniał, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a w Szwajcarii wybory parlamentarne i poprosił stronę unijną o jeszcze trochę cierpliwości.

Jak zaznaczył, konsultacje w sprawie projektu umowy zakończą się w Szwajcarii dopiero w połowie roku.

"Jeśli miałoby się tyle cierpliwości, by także po wyborach przyjrzeć się sprawie wraz z nowymi ludźmi, nie byłoby to chyba złe rozwiązanie, ponieważ w naszym rozumieniu pod naciskiem nie powstaje nic dobrego, ponieważ potrzebujemy właśnie dodatkowego czasu"

- powiedział nawiązując do ultymatywnego stanowiska Komisji Europejskiej w kwestii umowy ramowej.

"Mocno nadużyliśmy cierpliwości Brukseli" - przyznał ten reprezentujący prawicowo-konserwatywną Szwajcarską Partię Ludową (SVP) polityk.

W połowie grudnia KE zażądała od Szwajcarii, by sprawa umowy ramowej została załatwiona do połowy 2019 roku, wykluczając jednocześnie możliwość renegocjowania istniejącego projektu.

Szwajcarski prezydent wyraził w Wiedniu przypuszczenie, że w trwających obecnie konsultacjach z czynnikami politycznymi "pojawi się bardzo wiele pytań". Według niego, "zastrzeżenia te będziemy zapewne musieli omówić z Brukselą", gdyż "to, co teraz przedstawiono, raczej nie zyska większości".

Sprawujący rotacyjną prezydenturę Maurer, który w rządzie kieruje resortem finansów, ostro sprzeciwił się zawartej w unijnym ultimatum groźbie odmowy równouprawnienia szwajcarskiej giełdy. Gdyby tego równouprawnienia nie zapewniono, pojawiłoby się niebezpieczeństwo, że "popadniemy w wojnę gospodarczą" - ostrzegł. Skrytykował także obecny brak kontaktów z Brukselą na płaszczyźnie osobistej.

Umowa ramowa ma skupić wszystkie zawarte dotąd porozumienia Szwajcarii z UE, zapewniając jednocześnie automatyczne wprowadzanie do nich bieżących zmian unijnego prawa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nastolatek znęcał się nad rodzicami. Matce groził śmiercią!

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Z naszych ustaleń wynika, że nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 18-latkowi podejrzanemu o znęcanie się nad swoimi rodzicami. W przeszłości wobec niego stosowany był już środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Mimo to 18-latek nadal stosował przemoc wobec rodziców.

Jak się dowiedzieliśmy, zaledwie kilka dni temu dyżurny miejscowej komendy policji powiadomiony został o tym, że 18-latek z gminy Opole Lubelskie wszczął awanturę i groził swojej matce pozbawieniem życia.

Skierowani na miejsce interwencji opolscy policjanci potwierdzili, że mężczyzna znęcał się nad matką. Kobieta nie potrafiła obronić się przed napaścią syna. 18-latek został zatrzymany przez policjantów. W chwili zatrzymania był trzeźwy.
- relacjonuje policja.
 
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoimi rodzicami. Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim przychylił się do wniosku Policji i zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Mężczyzna w przeszłości był już karany za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rodzicami. Wówczas wobec 18-latka zastosowano dozór policyjny jako środek zapobiegawczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl