Jest szansa na "Europę Ojczyzn" w PE? Jarosław Kaczyński otwarcie: "daj Panie Boże!"

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Jest nadzieja na wzmocnienie się tendencji, która została kiedyś nazwana "Europą Ojczyzn". Jak będzie, oczywiście zobaczymy, ale można powiedzieć, że Ci, którzy przewidują taki bieg wydarzeń, z całą pewnością mają podstawy do tego rodzaju przewidywań - mówi dla portalu Niezależna.pl prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zastanawiając się nad kształtem Parlamentu Europejskiego po zbliżających się wyborach.

W rozmowie z naszym portalem prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył, że choć nadzieja na "Europę Ojczyzn" jest, nadal trzeba pamiętać, że "partie, które zajmują takie stanowisko, w wielu sprawach różnią się między sobą".

Wizja, że oni wszyscy się zjednoczą i to będzie takie łatwe, jest troszkę oderwana od rzeczywistości, żeby nie powiedzieć naiwna

- mówi, dodając zarazem, że "ten parlament pewnie będzie inny".

I daj Panie Boże, żeby był inny, bo ten, który jest, z całą pewnością nie wnosi niczego dobrego do życia Unii Europejskiej. Co nie oznacza, że nie ma tam dużo dobrych i uczciwych parlamentarzystów z różnych krajów, również z Polski

- zaznaczył lider partii rządzącej.

Prezes PiS podkreślił jednocześnie, że Parlament Europejski jako całość "jest zdominowany przez siły destrukcji, które w gruncie rzeczy działają na niekorzyść Europy".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Solidarnie opuścili salę na złość Kremlowi

zdjęcie ilustracyjne / step-svetlana CC0

  

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na „bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia” - poinformował wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).

Jak dodał, ZPRE opuściła cała polska delegacja. Bernacki podkreślił, że opuszczenie sesji ma związek z przywróceniem Rosji prawa głosu w ZPRE. Delegacje poinformowały - jak relacjonował Bernacki - że wracają do swoich krajów, aby skonsultować tę sytuację ze swoimi środowiskami politycznymi i resortami spraw zagranicznych.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Strasburgu Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Przeciwna deklaracji była Ukraina, według której jest to nieuzasadnione ustępstwo wobec Rosji.

Decyzja o zawieszeniu prawa głosu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapadła 10 kwietnia 2014 roku i była odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE. W odwecie Rosja przestała w 2016 roku uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przestała płacić składki członkowskie. Zagroziła również całkowitym wycofaniem się z Rady.

Rada Europy została powołana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw, a Rosja jest jej członkiem od 1996 roku. Jej siedzibą jest Strasburg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl