Klauzula sumienia? A po co! Nowoczesna wie, co zrobić, żeby kobiety mogły usuwać "zarodki"

/ 3907349

  

Jest w Polsce taki gabinet, gdzie klauzula sumienia nie obowiązuje. Kobieta może przyjść, zażyczyć sobie tabletkę "dzień po" i ma pewność, że lekarz wypisze jej stosowną receptę. Poznański miejski gabinet ginekologiczny jest pierwszą w Polsce tego typu placówką ale - być może - nie ostatnią. Oto bydgoski oddział Nowoczesnej postawił sobie za cel otworzyć podobny u siebie. 

Całodobowy gabinet ginekologiczny, finansowany z miejskiej kasy, gdzie kobiety mogą dostać tabletki wczesnoporonne a lekarzy nie obowiązuje klauzula sumienia, to pomysł prezydenta miasta, który pęka z dumy, jaki to Poznań "nowoczesny".

Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy

– mówił mediom Jacek Jaśkowiak, wykazując, iż ma to ułatwić dostęp do tabletek „dzień po”.

"Antykoncepcja awaryjna od ubiegłego roku dostępna jest wyłącznie na receptę", "wielu ginekologów odmawia ich wypisywania, zasłaniając się klauzulą sumienia" - więc zadziałał.

I gabinet ruszył z początkiem października.

Tymczasem, być może, podobnych gabinetów będzie więcej. Bydgoski oddział Nowoczesnej postawił sobie za cel, by i w ich mieście można było ominąć wszelkie "klauzule sumienia".

Ideę gwarantowanego, a w dodatku całodobowego dostępu do tabletek wczesnoporonnych, starają się przepchnąć póki co na Facebooku.

Zobaczcie i głosujcie:

 

 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Solidarnie opuścili salę na złość Kremlowi

zdjęcie ilustracyjne / step-svetlana CC0

  

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na „bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia” - poinformował wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).

Jak dodał, ZPRE opuściła cała polska delegacja. Bernacki podkreślił, że opuszczenie sesji ma związek z przywróceniem Rosji prawa głosu w ZPRE. Delegacje poinformowały - jak relacjonował Bernacki - że wracają do swoich krajów, aby skonsultować tę sytuację ze swoimi środowiskami politycznymi i resortami spraw zagranicznych.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Strasburgu Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Przeciwna deklaracji była Ukraina, według której jest to nieuzasadnione ustępstwo wobec Rosji.

Decyzja o zawieszeniu prawa głosu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapadła 10 kwietnia 2014 roku i była odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE. W odwecie Rosja przestała w 2016 roku uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przestała płacić składki członkowskie. Zagroziła również całkowitym wycofaniem się z Rady.

Rada Europy została powołana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw, a Rosja jest jej członkiem od 1996 roku. Jej siedzibą jest Strasburg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl