Komisja Burdenki i kłamstwo katyńskie

Nikołaj Burdenko

  

75 lat temu władze sowieckie powołały Komisję Specjalną do Spraw Ustalenia i Zbadania Okoliczności Rozstrzelania przez Niemieckich Najeźdźców Faszystowskich w Lesie Katyńskim (tzw. Komisja Burdenki), której zadaniem było przypisanie Niemcom odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.

W skład komisji weszli:

• Nikołaj Burdenko, członek Akademii Nauk ZSRR

• Aleksiej Tołstoj, pisarz radziecki

• Mikołaj, metropolita kijowski i halicki

• generał dywizji Aleksander Gundorow (1895–1973), od 1937 naczelnik Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. W. W. Kujbyszewa, przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego ZSRR

• Siergiej Kolesnikow (1901–1985), przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

• Władimir Potiomkin, komisarz ludowy oświaty RFSRR

• generał broni Jefim Smirnow (1904–1989), szef Głównego Zarządu Wojskowo-Sanitarnego Armii Czerwonej

• Rodion Je. Mielnikow, przewodniczący Smoleńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego WKP(b)

Komisja pracowała w Katyniu od 13 do 24 stycznia 1944 roku, przeprowadziła pewną liczbę ekshumacji. Odnaleziono dokumenty wskazujące na winę Niemców, wcześniej odpowiednio spreparowane przez NKWD, a także przesłuchano świadków, również przygotowanych przez NKWD. 24 stycznia 1944 roku Komisja wydała końcowy komunikat, opublikowany 26 stycznia 1944, jednoznacznie wskazujący na winę Niemców i zawierający fałszywe dane na temat liczby ofiar zbrodni pochowanych w Katyniu – około 11 tysięcy jeńców polskich. Komunikat ten stanowił rozbudowany i przeredagowany wariant „Informacji w sprawie dochodzenia wstępnego w tak zwanej sprawie katyńskiej”. Następnie do Katynia ściągnięto dziennikarzy z całego świata i pokazano im szczątki ludzkie w mundurach szeregowców, co miało przeczyć tezie, że zamordowano w Katyniu oficerów polskich.

W 1946 polski rząd na uchodźstwie opracował oficjalny raport w sprawie zbrodni katyńskiej zatytułowany „Masowe morderstwo polskich jeńców wojennych w Katyniu”, przygotowany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i włoskiej, który zawierał krytyczną analizę komunikatu Komisji Burdenki. Tekst tego raportu opublikowano po raz pierwszy w 1990 roku.

W latach 1992–1993, w trakcie śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzonego przez rosyjską Główną Prokuraturę Wojskową, komunikat Komisji Burdenki został przeanalizowany przez zespół rosyjskich naukowców, którzy stwierdzili, iż

fałszowanie dowodów rzeczowych, dokumentów i zeznań świadków – należy uznać za nieodpowiadające wymogom nauki, a orzeczenia – za nieodpowiadające prawdzie.

Jednak raport Komisji Burdenki funkcjonował latami jako wsparcie propagowanego przez Rosjan tzw. kłamstwa katyńskiego. Wydawano go zarówno po rosyjsku, jak i po polsku czy angielsku, w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja ws. zniesienia wiz dla Polaków!

Georgette Mosbacher / pl.usembassy.gov

  

„Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji. Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.” - taką deklarację złożyła dziś ambasador USA Georgette Mosbacher.

W rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji.

Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski.
- zadeklarowała Mosbacher.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku.

Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.
- dodała.

Ambasador USA zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent.

Pomóżcie mi w tym.
- zaapelowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl