Francuzi zbroją się w myśliwce

/ zdj. ilustracyjne / flickr.com

  

Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) otrzymała w tym miesiącu pierwszy z myśliwców Rafale F3-R, przystosowanych do operowania z lotniskowców.

Pierwszy lot odbył się 17 grudnia 2018 w miejscowości Landivisiau w Bretanii. Myśliwiec ten czeka jeszcze seria testów, zanim lotnictwo marynarki wojennej zdecyduje o przyjęciu go na służbę.

Rafale F3-R będzie operować w ramach dywizjonu 11F (Flotilla 11F). Myśliwce F3-R wyposażone są m.in. w pociski manewrujące powietrze-powietrze Meteor oraz zasobniki celownicze TALIOS (TArgeting Long-range Identification Optronic System) ułatwiające wykrywanie, identyfikację oraz eliminację celów.  Wśród usprawnień należy również powiedzieć o układzie unikania kolizji z ziemią (AGCAS) oraz o usprawnionym radarze RBE2 a także systemie walki elektronicznej Spectra. Zainstalowano także system umożliwiający tankowanie w powietrzu. Myśliwiec ma również korzystać z bomb kierowanych AASM (Modular Air-Ground Armament).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

47 mln złotych na ścieżki rowerowe

/ By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39695434

  

Do 2021 roku wokół Opola powstanie sieć dróg rowerowych z centrami przesiadkowymi. Podopolskie samorządy rozpoczęły budowę 39 km tras rowerowych wraz z infrastrukturą, dzięki której łatwiej będzie można dojechać rowerem do atrakcji turystycznych - np. jezior turawskich czy borów stobrawskich.

Liderem projektu zakładającego budowę 39 km dróg dla rowerzystów wraz z infrastrukturą jest opolski powiat ziemski. Jego partnerami są gminy powiatu i gmina Lewin Brzeski.

Chcemy skomunikować ze sobą zarówno miejscowości na terenie powiatu, jak i doprowadzić szlaki rowerowe do stolicy województwa. Z jednej strony pomoże to naszym mieszkańcom w poruszaniu się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, a z drugiej umożliwi mieszkańcom Opola w dotarciu rowerem do atrakcji turystycznych i miejsc wypoczynku w takich ośrodkach jak chociażby okolice jezior turawskich

 - wyjaśnia członek zarządu powiatu opolskiego Krzysztof Wysdak.

Oprócz dróg, w ramach projektu powstanie 10 parkingów i trzy centra przesiadkowe, a szlaki, z których korzystać będą rowerzyści, zostaną wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Całkowity koszt projektu realizowanego w ramach wdrażania strategii niskoemisyjnych to 47 mln zł, z czego 39,7 mln zł stanowią dotacje unijne. Prace mają być zakończone w 2021 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl