Śnieżyce sparaliżowały Bałkany

/ zhreha

  

Śnieżyce przechodzące od kilku dni przez Bałkany spowodowały przerwy w dostawie energii i usług telekomunikacyjnych. Zamknięto wiele dróg i szkół, a dojazd do niektórych miejscowości jest niemożliwy.

Serbska państwowa telewizja podała, że kilka miejscowości na południowym zachodzie kraju wprowadziło środki nadzwyczajne i ostrzeżenia przed nasypywanymi przez silny wiatr zaspami na drogach. Około dziesięciu wsi w okolicach Raszki jest odciętych od świata. Sytuacja nadzwyczajna obowiązuje także w rejonie miast Nova Varosz i Luczani. W regionie zamknięto większość szkół. Mieszkańcom dostarczane jest zaopatrzenie. Drogowcy wystosowali apel, by nie udawać się w podróż, jeśli to nie jest konieczne. Apel dotyczy też położonego bardziej na wschód Vranja. Według serbskiego stowarzyszenia motoryzacyjnego AMSS utrudnienia na drogach są na terenie całego kraju, poza samą północą Wojwodiny.

W sąsiedniej Czarnogórze trzy miasta nad Adriatykiem: Bar, Sutomore i Ulcinj są pozbawione dostaw prądu. W czwartek w wyniku zamieci uszkodzona została sieć energetyczna. Według meteorologów początek stycznia w tym kraju nie był tak zimny od kilkudziesięciu lat. "Po raz pierwszy od dziewięciu lat w styczniu w stolicy (Podgoricy) jest śnieg" - powiedział w państwowej telewizji meteorolog Dragan Burić.

W gminie Kladanj w środkowej Bośni i Hercegowinie opady śniegu przyczyniły się do zakłóceń w dostawie prądu i usług telekomunikacyjnych. "Ze względu na obfite opady śniegu, w niektórych miejscach jego warstwa sięga jednego metra, nieprzejezdne są niektóre drogi. Potrzebujemy więcej sprzętu. Brakuje nam środków i pieniędzy" - podkreślił Zijad Vejzović z miejscowej agencji ochrony cywilnej.

Z Chorwacji napływają doniesienia o kolejkach ciężarówek na przejściach granicznych z Węgrami, m.in. Kelebija-Tompa i Horgosz-Roeszke. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja ws. zniesienia wiz dla Polaków!

Georgette Mosbacher / pl.usembassy.gov

  

„Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji. Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.” - taką deklarację złożyła dziś ambasador USA Georgette Mosbacher.

W rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji.

Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski.
- zadeklarowała Mosbacher.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku.

Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.
- dodała.

Ambasador USA zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent.

Pomóżcie mi w tym.
- zaapelowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl