Przypomną twórczość Moniuszki i Komedy

/ Bardrock [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Cykl koncertów pt. „Najpiękniejsza jest muzyka polska” zaprezentuje w tym roku Filharmonia Poznańska. Wykonane zostaną m.in. nieznane dzieła Stanisława Moniuszki oraz muzyka filmowa Krzysztofa Komedy.

Przedsięwzięcie otworzy prezentacja przedwojennego, niemego filmu "Halka" z muzyką na żywo z opery Stanisława Moniuszki. Koncertem "Halka na ekranie i na estradzie", który odbędzie się 19 stycznia w Auli UAM w Poznaniu, Filharmonia Poznańska rozpocznie też Rok Stanisława Moniuszki.

5 maja przypadnie 200. rocznica urodzin tej ikony polskiej muzyki, kompozytora znanego nam właściwie z dwóch dzieł: "Strasznego dworu" i "Halki". Ogłoszony przez polski parlament rok Moniuszki jest wyjątkową okazją, żeby zaprezentować dzieła rzadko wykonywane, mało znane i nieznane. My idziemy tym tropem

– powiedział dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig.

W kwietniu w Warszawie i w Poznaniu zaprezentowany będzie koncert "Nieznane opery znanych twórców". We włoskiej wersji językowej zabrzmi koncertowe wykonanie opery "Paria" Stanisława Moniuszki.

"Planujemy dokonanie nagrania płytowego tej opery. Będzie to pierwsze nagranie wersji włoskiej i prawdopodobnie pierwsza rejestracja całości tej opery" - powiedział Nentwig.

Także w kwietniu poznańscy filharmonicy uczczą 50. rocznicę śmierci urodzonego w Poznaniu Krzysztofa Komedy. W opracowaniu na orkiestrę symfoniczną i fortepian zabrzmią standardy jazzowe i muzyka filmowa. Na fortepianie zagra Kristjan Randalu. Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyrygował będzie Patryk Piłasiewicz.

"To nasz solista kontrabasista, który jest wielkim pasjonatem i znawcą muzyki Komedy. On też jest autorem aranżacji na orkiestrę symfoniczną i fortepian" - powiedział Nentwig.

Kolejny koncert moniuszkowski Filharmonia Poznańska planuje na październik. W wykonaniu solistów, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zabrzmi "Milda" Stanisława Moniuszki. Wojciech Nentwig podkreślił, że jest to niemal nieznana i niewykonywana kantata mitologiczna do tekstu Józefa Ignacego Kraszewskiego. W związku z tym przedsięwzięciem planowana jest rejestracja i wydawnictwo płytowe.

Cykl zakończy listopadowy koncert "Muzyka współczesnej Polski" zadedykowany Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w stulecie jej powstania. 19 listopada odbędzie się prawykonanie koncertu fortepianowego Janusza Stalmierskiego, prorektora tej uczelni. Wykonawczynią będzie Joanna Marcinkowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Morawiecki ujawnia kulisy negocjacji ws. Brexitu: Z mozołem wypracowaliśmy dobre stanowisko

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. Brexitu podkreślił, że pokazano dobrą wolę 27 państw członkowskich. „Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe stanowisko”.

Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień.
- powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE27 premier Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu podkreślił, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo ważna.

Ważne jest też, by było ono uporządkowane, a kwestie finansowe, jak i prawa naszych obywateli i przedsiębiorców – zabezpieczone.  Dla nas kluczowy jest porządek, uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Uniknęliśmy czegoś, co było pierwotną propozycją - pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. Uniknięcie tego "stawiania pod murem" tworzy lepszą perspektywę porozumienia.
- mówił premier Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl