Przekręty w Polskim Związku Hokeja na Trawie!

/ Squirrel_photos

  

Były prezes Polskiego Związku Hokeja na Trawie Andrzej G. oraz siedem innych osób na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zostało w czwartek zatrzymanych w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w federacji w latach 2011-2017.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w czwartek zatrzymali osiem osób związanych z Polskim Związkiem Hokeja na Trawie - to były prezes Andrzej G., byli sekretarze generalni Marek C. i Dariusz K., byli pracownicy związku Milena C., Tomasz C. i Jakub Ch. oraz dwie osoby spoza federacji: Sławomir Sz. i Mariola K. Śledztwo w sprawie niegospodarności w latach 2011-2017 w Związku i działania w nim zorganizowanej grupy przestępczej Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła 16 października ubiegłego roku.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty.

Jak poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej, sześciu osobom, w tym byłemu prezesowi i dwóm byłym sekretarzom generalnym związku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenia pieniędzy poprzez nierozliczanie pobranych z różnych tytułów (również fikcyjnych) zaliczek, przyjmowania faktur sprzedaży sprzętu sportowego bez realizacji dostawy w zamian za korzyść majątkową, fałszowania dowodów wpłaty należności na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego.

Według śledczych w ten sposób tylko w 2017 r. wymienione osoby przywłaszczyły sobie powierzone im mienie znacznej wartości - pochodzące z dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki 439 673 zł. Wyrządziły też szkodę materialną w wielkich rozmiarach - 1,143 mln zł. Osoby te miały uczynić sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, czym działać miały na szkodę Polskiego Związku Hokeja na Trawie z siedzibą w Poznaniu.

Ponadto swoim działaniem oskarżeni sprowadzić mieli bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia Polskiego Związku Hokeja na Trawie szkody w wielkich rozmiarach. Chodzi o kwotę blisko 4 mln zł.

W trakcie swej działalności w Polskiego Związku Hokeja na Trawie członkowie grupy dokonywać mieli również oszustw na szkodę związku, dopuszczając się wyłudzenia blisko 15 tys. zł. Dwóm podejrzanym zarzucono również popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym (art. 228 kk i 229 paragraf 1 kk), a trzem - prania brudnych pieniędzy (art. 299 kk).

"W stosunku do sześciu podejrzanych zostanie skierowany wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie. Co do dwóch pozostałych osób będą zastosowane środki o charakterze wolnościowym"

- powiedział rzecznik poznańskiej prokuratury okręgowej Michał Smętkowski.

Śledczy podkreślili, że całą dokumentację Polskiego Związku Hokeja na Trawie związaną z przedmiotem śledztwa zabezpieczono dzięki ścisłej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Powołany w sprawie biegły w krótkim czasie wydał opinię dotyczącą zarządzania związkiem w roku 2017.

Andrzej G. był prezesem Polskiego Związku Hokeja na Trawie przez trzy kadencje w latach 2005-2017. Na początku listopada 2017 r. nowym szefem federacji został Jacek Sobolewski, który wówczas przyznał, że związek jest zadłużony na ok. 3,5 mln zł.

Jak poinformowała prokuratura, sprawa jest rozwojowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

47 mln złotych na ścieżki rowerowe

/ By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39695434

  

Do 2021 roku wokół Opola powstanie sieć dróg rowerowych z centrami przesiadkowymi. Podopolskie samorządy rozpoczęły budowę 39 km tras rowerowych wraz z infrastrukturą, dzięki której łatwiej będzie można dojechać rowerem do atrakcji turystycznych - np. jezior turawskich czy borów stobrawskich.

Liderem projektu zakładającego budowę 39 km dróg dla rowerzystów wraz z infrastrukturą jest opolski powiat ziemski. Jego partnerami są gminy powiatu i gmina Lewin Brzeski.

Chcemy skomunikować ze sobą zarówno miejscowości na terenie powiatu, jak i doprowadzić szlaki rowerowe do stolicy województwa. Z jednej strony pomoże to naszym mieszkańcom w poruszaniu się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, a z drugiej umożliwi mieszkańcom Opola w dotarciu rowerem do atrakcji turystycznych i miejsc wypoczynku w takich ośrodkach jak chociażby okolice jezior turawskich

 - wyjaśnia członek zarządu powiatu opolskiego Krzysztof Wysdak.

Oprócz dróg, w ramach projektu powstanie 10 parkingów i trzy centra przesiadkowe, a szlaki, z których korzystać będą rowerzyści, zostaną wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Całkowity koszt projektu realizowanego w ramach wdrażania strategii niskoemisyjnych to 47 mln zł, z czego 39,7 mln zł stanowią dotacje unijne. Prace mają być zakończone w 2021 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl