Jak oszuści zmieniali metody przekrętów z VAT? O kulisach zeznawał były szef CBŚP

Igor Parfieniuk / @KancelariaSejmu

  

Komisja ds. nieprawidłowości związanych z wyłudzeniami VAT przesłuchała dziś byłego szefa Centralnego Biura Śledczego Policji Igora Parfieniuka. To trzeci świadek, który w tym tygodniu stawił się przed komisją. Wcześniej zeznania złożyli Paweł Wojtunik i Tomasz Tratkiewicz. Dziś także nie zabrakło rewelacji o zdumiewających kulisach przestępstw związanych z VAT.

Parfieniuk w wolnym oświadczeniu ocenił, że mienie zabezpieczane przy zatrzymaniach osób ws. VAT-owskich w latach 2009-2015 było niewielkie.

"Podejrzewam, że zabezpieczenie to było małe albo bardzo małe około 3 lub 4 mln zł, przy skali zaboru około miliarda złotych"

- wskazał.

Przewodniczący komisji Marcin Horała pytał o wiedzę świadka na temat mechanizmu wyłudzeń VAT, czy miał okazję wcześniej się z tym zetknąć.

"Generalnie większość, połowę służby, miałem styczność z przestępczością gospodarczą"

- odpowiedział były szef CBŚ.

Dodał, że z jego wiedzy przestępstwa VAT-owskie ewoluowały. Początkowo oparte były na tzw. znikającym podatniku, potem szły w karuzele podatkowe, a następnie w duże karuzele związane z przesyłem paliw z Łotwy przez Litwę do Polski i Niemiec. Poinformował, że jeśli chodzi o oszustwa dotyczące VAT w obrocie elektroniką, to z tym zetknął się w granicach 2010 roku, będąc komendantem wojewódzkim.

Uważaliśmy, że kary za przestępstwa gospodarcze są za niskie, komendant główny policji kilka razy występował o ich podwyższenie

- zeznał przed komisją.

Jak mówił, ponieważ policja oceniała, że kary są za niskie, dlatego starała się zebrać dowody, umożliwiające stawianie zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej, co podnosiło odpowiedzialność karną. Parfieniuk dodał, że w kilku przypadkach wnioski komendanta głównego o podniesienie kar przeszły dalej przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

Na koniec Parfieniuk zaapelował do członków komisji o zawarcie we wniosku końcowym z prac komisji kwestię... wyraźnego podniesienia zarobków funkcjonariuszy CBŚP.

"Apeluję, abyście spowodowali państwo to, żeby zarobki tych ludzi wyraźnie wzrosły"

- powiedział, zaskakując wszystkich zgromadzonych w sali.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda z dumą o Polsce. „Ma ambicję być hubem biznesowym, energetycznym”

zdjęcie ilustracyjne / Jakub Szymczuk KPRP

  

- Polska jako jedno z największych państw Europy Środkowej ma ambicję stać się hubem propagującym możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda dziś w Menlo Park na Polsko-Amerykańskim Forum Nowych Technologii.

Spotkanie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu ma przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami venture capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. W forum udział biorą przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.

- Jest tak w Europie Centralnej, że są dobre połączenia wschód-zachód, a nie ma tych połączeń w perspektywie północ-południe. I to jest właśnie coś, co chcemy stworzyć: chcemy połączyć państwa bałtyckie z Bułgarią, Grecją, Chorwacją. To jest nasze wielkie dążenie i myślę, że to jest także szansa dla państwa firm

– powiedział prezydent, zwracając się do przedstawicieli firm uczestniczących w forum.

- My w Inicjatywie Trójmorza jako jedno z największych państw tej części Europy mamy dużą ambicję – chcemy być swoistym hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne. Zachęcam państwa do takiego spojrzenia – oświadczył Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl