Jak oszuści zmieniali metody przekrętów z VAT? O kulisach zeznawał były szef CBŚP

Igor Parfieniuk / @KancelariaSejmu

  

Komisja ds. nieprawidłowości związanych z wyłudzeniami VAT przesłuchała dziś byłego szefa Centralnego Biura Śledczego Policji Igora Parfieniuka. To trzeci świadek, który w tym tygodniu stawił się przed komisją. Wcześniej zeznania złożyli Paweł Wojtunik i Tomasz Tratkiewicz. Dziś także nie zabrakło rewelacji o zdumiewających kulisach przestępstw związanych z VAT.

Parfieniuk w wolnym oświadczeniu ocenił, że mienie zabezpieczane przy zatrzymaniach osób ws. VAT-owskich w latach 2009-2015 było niewielkie.

"Podejrzewam, że zabezpieczenie to było małe albo bardzo małe około 3 lub 4 mln zł, przy skali zaboru około miliarda złotych"

- wskazał.

Przewodniczący komisji Marcin Horała pytał o wiedzę świadka na temat mechanizmu wyłudzeń VAT, czy miał okazję wcześniej się z tym zetknąć.

"Generalnie większość, połowę służby, miałem styczność z przestępczością gospodarczą"

- odpowiedział były szef CBŚ.

Dodał, że z jego wiedzy przestępstwa VAT-owskie ewoluowały. Początkowo oparte były na tzw. znikającym podatniku, potem szły w karuzele podatkowe, a następnie w duże karuzele związane z przesyłem paliw z Łotwy przez Litwę do Polski i Niemiec. Poinformował, że jeśli chodzi o oszustwa dotyczące VAT w obrocie elektroniką, to z tym zetknął się w granicach 2010 roku, będąc komendantem wojewódzkim.

Uważaliśmy, że kary za przestępstwa gospodarcze są za niskie, komendant główny policji kilka razy występował o ich podwyższenie

- zeznał przed komisją.

Jak mówił, ponieważ policja oceniała, że kary są za niskie, dlatego starała się zebrać dowody, umożliwiające stawianie zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej, co podnosiło odpowiedzialność karną. Parfieniuk dodał, że w kilku przypadkach wnioski komendanta głównego o podniesienie kar przeszły dalej przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

Na koniec Parfieniuk zaapelował do członków komisji o zawarcie we wniosku końcowym z prac komisji kwestię... wyraźnego podniesienia zarobków funkcjonariuszy CBŚP.

"Apeluję, abyście spowodowali państwo to, żeby zarobki tych ludzi wyraźnie wzrosły"

- powiedział, zaskakując wszystkich zgromadzonych w sali.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzęsienie ziemi w Chile. Odwołano alarm przed tsunami

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/Panamericana/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Dwie osoby zginęły na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie szacowanej na 6,7, które wczoraj późnym wieczorem (czasu lokalnego) nawiedziło wybrzeże Chile - poinformowały chilijskie władze. Zapewniono, że nie ma zagrożenia falą tsunami.

Z relacji miejscowych mediów wynika, że ofiary śmiertelne to osoby, które z powodu trzęsienia dostały ataku serca.

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 22.32 (2.32 w Polsce), a źródło wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 55 km oraz w odległości ok. 15 km na południowy zachód od 200-tysięcznego miasta Coquimbo w środkowej części kraju.

Początkowo władze wydały ostrzeżenie przed tsunami, co spowodowało prewencyjną ewakuacje zagrożonych terenów, po krótkim czasie ostrzeżenie jednak wycofano.

Według lokalnych władz z powodu wstrząsów ok. 200 tys. mieszkańców Coquimbo i okolic zostało pozbawionych elektryczności. W niedzielę rano dostawy prądy wznowiono w pierwszych dotkniętych tym problemem miastach.

Przełęcz Paso de Agua Negra na granicy Chile i Argentyny w niedzielę została zamknięta w ramach podjętych po trzęsieniu środków ostrożności.

Władze opublikowały zdjęcia pokazujące niewielkie uszkodzenia w budynkach, np. kuchenne szafki, które pospadały ze ścian. O większych szkodach na razie nie ma informacji.

Trzęsienia ziemi nie należą w Chile do rzadkości. W 1939 roku kraj nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,8, na skutek którego zginęło ok. 28 tys. ludzi. Z kolei w 1960 roku ziemia zatrzęsła się z siłą 9,5; życie straciło wówczas ok. 1,6 tys. osób - było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl