Desperacki krok tonącej Nowoczesnej. Nie chcą opłacania lekcji religii!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Tonąca z każdym sondażem - ostatnio "poparcie" na poziomie 0,9 proc. - Nowoczesna chwyciła brzytwę w postaci walki z Kościołem (zresztą wzorem innych lewicowych i liberalnych ugrupowań). I złożyła w Sejmie projekt zniesienie finansowania religii z budżetu państwa, przyznanie uczniom szkół ponadpodstawowych prawa do decydowania w sprawie uczęszczania na lekcje religii i niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen. Desperacki krok!

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała na konferencji prasowej, że złożona w Sejmie propozycja to aktualizacja obywatelskiego projektu dotyczącego świeckiej szkoły.

Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty - zakładający zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa - który został złożony w Sejmie w 2015 r. W styczniu 2016 r. odbyło się jego pierwsze czytanie; projekt został wówczas skierowany do dalszych prac w komisji.

Zdecydowaliśmy się złożyć aktualizację ze względu na to, że zmieniła się struktura szkoły

 - mówiła.

Zwracała też uwagę, że projekt o świeckiej szkole od 2016 r. "leży w zamrażarce w sejmowej komisji edukacji".

Posłanka poinformowała, że oprócz zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa, projekt Nowoczesnej zakłada również przyznanie dziecku, które ukończyło szkołę podstawową, prawa do decyzji o zakończeniu uczęszczania na lekcje religii.

Ponadto - według projektu - lekcje religii mogą odbywać się wyłącznie przed albo po obowiązkowych zajęciach szkolnych. Z kolei ocena z lekcji religii ma być nieumieszczana na świadectwie i niewliczana do średniej ocen. Projekt zakłada także, że katecheta nie może być członkiem rady pedagogicznej.

Lubnauer wskazywała, że projekt ustawy o świeckiej szkole jest pierwszym z serii projektów dotyczących stosunków państwo-Kościół, które Nowoczesna złoży w Sejmie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł najstarszy mężczyzna świata

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Japończyk Masazo Nonaka, w ubiegłym roku uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszego żyjącego mężczyznę na świecie, zmarł w niedzielę w wieku 113 lat - poinformowała jego rodzina.

Nonaka urodził się 25 lipca 1905 roku, czyli w roku, w który Albert Einstein ogłosił teorię względności. Zmarł w niedzielę nad ranem we własnym domu w miejscowości Ashoro na północy Japonii.

Na razie nie wiadomo, kto po śmierci Nonaki przejmie tytuł najstarszego żyjącego mężczyzny na świecie.

Japonia bije rekordy pod względem długowieczności swoich mieszkańców. W kraju tym żyje obecnie rekordowo wielu, bo blisko 70 tys., stulatków, z których zdecydowana większość (88,1 proc.) to kobiety - informowało jesienią ub. roku japońskie ministerstwo zdrowia.

W 2017 roku średnia długość życia w Japonii wyniosła 87,2 lat dla kobiet i 81 dla mężczyzn.

Do Japończyka należy także rekord dla najstarszego mężczyzny w historii Księgi Rekordów Guinnessa - Jiroemon Kimura zmarł w czerwcu 2013 roku w imponującym wieku 116 lat i 54 dni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl