Kolej zadba o bezpieczne ferie zimowe

/ plk-sa.pl

  

Dodatkowe patrole Służby Ochrony Kolei, akcje ulotkowe, spotkania edukacyjne i specjalne żółte naklejki na przejazdach kolejowo-drogowych - to część działań PKP Polskich Linii Kolejowych, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.

Więcej funkcjonariuszy SOK skierowanych zostanie zarówno na stacje i przystanki, z których dzieci i młodzież będą wyruszały na zimowe wyjazdy, jak i w okolice wiaduktów, mostów i nasypów kolejowych. Umożliwi to zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu torów lub nieodpowiedzialnej zabawie. W sumie w ciągu doby bezpieczeństwa podróżnych będzie pilnowało ok. 400 wspólnych patroli SOK, policjantów i Żandarmerii Wojskowej.

Do monitorowania i zabezpieczenia okolic linii kolejowych wykorzystywane będą ponadto mobilne centra monitoringu, fotopułapki, termo- i noktowizory, samochody terenowe, a także patrole z psami.

Podczas ferii można spodziewać się również licznych dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo-drogowych. "Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będą działać szczególnie na przejazdach w pobliżu miejscowości wypoczynkowych i w województwach, w których trwają ferie" - zapewniło PKP.

Akcje to część kampanii "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na Ryzyko!", która jest kontynuacją całorocznych spotkań edukacyjnych w szkołach. W ubiegłym roku odbyło się blisko tysiąc spotkań, dzięki którym ponad 40 tys. dzieci poznało m.in. zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory oraz zachowania w podroży pociągiem i na peronach.

By zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drogach, wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowe zarządzanych przez PKP PLK zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami, na których znajdują się trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych.

"W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, dzwonić należy na numery do służb technicznych"

- przypomniano w komunikacie.

PKP zwróciło się do kierowców, aby bezwzględnie pamiętali o zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowania dróg i torów. "Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i położenie skrzyżowania" - wskazało.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Mariusz Błaszczak: "Wojsko Polskie należy do najlepszych"

Mariusz Błaszczak / Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

"Czerpiąc z dziedzictwa i tradycji uczelni wojskowych zachowajcie dumę i pewność, że Wojsko Polskie należy do najlepszych" - mówił dziś szef MON Mariusz Błaszczak do wykładowców i słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej. Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru dla Akademii.

Szef MON podkreślił, że Akademia Sztuki Wojennej dziedziczy tradycje zarówno Szkoły Rycerskiej, jak i odrodzonej sto lat temu Wyższej Szkoły Wojennej.

"Dziś Akademia Sztuki Wojennej jest uczelnią, która zajmuje się przede wszystkim doskonaleniem umiejętności wojskowych dowódców Wojska Polskiego, ale także kształtowaniem postaw w duchu patriotyzmu i gotowości do poświęcenia"

- podkreślił minister obrony narodowej.

Jak mówił, przed chwilą nadany sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla żołnierza polskiego, a więc jest symbolem wierności, honoru i męstwa.

"Życzę wszystkim pracownikom naukowowo-dydaktycznym Akademii satysfakcji ze swej działalności, a słuchaczom Akademii życzę podnoszenia umiejętności dowódczych, ugruntowania wiedzy, która dotyczy wyzwań, przed którymi stoi nasza ojczyzna i Wojsko Polskie"

- powiedział Błaszczak.

"Życzę, abyście czerpiąc z dziedzictwa i tradycji uczelni wojskowych, zachowali dumę i pewność, że Wojsko Polskie należy do najlepszych"

- dodał minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl