Żarówki - czy są bezpieczne?

/ Free-Photos

  

Nieprawidłowe oznakowanie produktów to najczęstsze zastrzeżenia w stosunku do tradycyjnych żarówek i opraw oświetleniowych. Inspekcja Handlowa skontrolowała 300 rodzajów wyrobów i zakwestionowała 35,3 proc. z nich. Część zastrzeżeń dotyczyła także bezpieczeństwa - informuje UOKiK.

W II kwartale 2018 r. kontrolerzy Inspekcji Handlowej zbadali 300 rodzajów produktów: 258 opraw oświetleniowych (różnego rodzaju kloszy) i 42 źródła światła (żarówki tradycyjne, z żarnikiem, obecnie sprzedawane jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne). Skontrolowali 92 sklepy, supermarkety i hurtownie.

Inspektorzy zakwestionowali 35,3 proc. wyrobów (106 modeli). W 88,6 proc. z tej liczby stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie, np. niepełne informacje które są podstawą bezpiecznego użytkowania, brak nazwy producenta lub importera, brak lub nieprawidłowe oznakowanie CE czy deklarację zgodności.

W 25 przypadkach kontrolerzy mieli zastrzeżenia do wykonania produktów. Dotyczyły one m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przed wnikaniem pyłów i wilgoci, ostrych krawędzi, które stykają się z przewodami czy braku zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z elektrycznością.

W wyniku badań laboratoryjnych inspektorzy zakwestionowali 4 oprawy oświetleniowe. Część z nich nie zapewniała deklarowanego stopnia ochrony IP – z ang. Ingress Protection. Jest to stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz szkodliwymi skutkami wnikania wody. Niewłaściwa ochrona to zagrożenie zwarcia lub porażenia prądem. W pozostałych przypadkach producent zastosował niewłaściwy typ przewodów dla opraw zewnętrznych.

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości. Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali dwie decyzje czasowo zakazujące udostępniania wyrobu. Prezes UOKiK wszczął 11 postępowań w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami, w kilku przypadkach trwają postępowania wyjaśniające.

Unia Europejska od 2009 r. stopniowo wycofuje z produkcji żarówki tradycyjne. Zastąpienie ich halogenowymi, a następnie oświetleniem LED, ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska oraz ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat. 1 września 2009 r. UE wycofała z produkcji tradycyjne żarówki o mocy 100 wat, rok później te o mocy 75 wat. W roku 2011 natomiast nastąpiło wycofanie żarówek 60 wat, a w 2012 tych o mocy 40 i 25 wat. Można było jednak nadal wyprzedawać zapasy. 1 września 2018 r. Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek halogenowych. Unijne regulacje dopuszczają sprzedaż tego typu żarówek aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów magazynowych. Tradycyjne żarówki możemy jednak nadal kupić jako żarówki „specjalnego przeznaczenia”, „wstrząsoodporne” lub „przemysłowe”.

Konsumencie, pamiętaj!
- Sprawdź na oprawie oświetleniowej, jaki rodzaj żarówki do niej pasuje i jaką powinna mieć maksymalną moc.
- Przeczytaj informacje o barwie światła podane na opakowaniu. Ciepłe światło jest wskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, zimne sprzyja koncentracji i powinno być stosowane np. w pomieszczeniach biurowych.
- Sprawdź, czy oprawa lub żarówka jest oznakowana znakiem CE – producent deklaruje w ten sposób, że jest bezpieczna.
- Na wyrobie, w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej lub innej dokumentacji powinna znajdować się nazwa, określenie modelu, numer serii, dane producenta lub importera.
- Oprawy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz – kupuj je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem.
- Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane i czy oprawa jest stabilna.
- Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rzeszów: uczniowie wirtualnie budowali nowe miasto

/ Daniel.zolopa [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Uczniowie rzeszowskich szkół podstawowych w ramach warsztatów edukacyjnych zaprogramowali i zbudowali w wirtualnym świecie gry Rzeszów przyszłości. Mogli zrealizować w grze najśmielsze pomysły z zakresu Smart City – zapewniają organizatorzy.

Na potrzeby warsztatów została stworzona specjalna mapa w grze odwzorowująca rzeszowską starówkę. Na jej bazie uczniowie tworzyli własne projekty i programowali wirtualnych miejskich pomocników.

Warsztaty promowały projekt „Innowacyjna Edukacja”, który od września ruszy w szkołach podstawowych w Rzeszowie. W jego ramach chętni uczniowie będą mogli na pozalekcyjnych zajęciach z informatyki uczyć się programowania w oparciu o popularną grę Minecraft.

Współorganizatorem warsztatów był Urząd Miasta Rzeszowa.

Jak poinformowała Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, warsztaty edukacyjne Minecraft: Education Edition wykorzystują popularną grę w procesie nauczania.

„Jak korzystać z Minecraft na zajęciach w szkole, dowiedzieli się już rzeszowscy nauczyciele– przeprowadziliśmy szkolenia dla kilkudziesięciu informatyków z naszych szkół podstawowych. Na warsztatach pokazywaliśmy, jak przy pomocy gry uczyć dzieci programowania. To kluczowa umiejętność w nowoczesnym świecie, jest trudna do opanowania, więc trzeba nauczać jej w atrakcyjny dla ucznia sposób”

– zaznaczyła szkoleniowiec Minecraft: Education Edition Justyna Pytko.

W warsztatach wzięło udział 60 uczniów z rzeszowskich szkół podstawowych.

Jak zapewniają organizatorzy, najmłodsi mogli w czasie programowania nowego oblicza Rzeszowa przyszłości zrealizować w grze swoje najśmielsze pomysły z zakresu Smart City.

„Minecraft daje nieograniczone możliwości, można zbudować w nim wszystko, co podpowie nam wyobraźnia. Łącząc to z wiedzą z podstaw programowania możemy stworzyć mini-symulację Rzeszowa z przyszłości”

- dodała Pytko.

Projekty nowego, przyszłego Rzeszowa stworzone w czasie warsztatów uczniowie zabrali ze sobą. Każdy z uczestników otrzymał też upominek.

Warsztaty zorganizował Urząd Miasta Rzeszowa we współpracy z Microsoft oraz partnerską szkołą programowania dla dzieci MindCloud, a jedna z firm dostarczyła swoje laptopy do przeprowadzenia warsztatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl