Minister środowiska o odstrzale loch

/ Capri23auto

  

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej na Twitterze resortu.

"W związku z niewłaściwą interpretacją pisma z 21 listopada 2018 r. (...), jakie skierowała do panów pani Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym znajdowała się prośba o intensyfikację odstrzału dzików, w tym loch zanim przystąpią do rozrodu, zwracam uwagę na fakt, że pismo nie nakazywało strzelania do ciężarnych loch"

- podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk w piśmie skierowanym do Łowczego Krajowego Piotra Jenocha oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

"Jednocześnie rekomenduję wszystkim myśliwym wstrzymywanie się od dokonywania odstrzału prośnych oraz prowadzących młode loch" - dodał minister. Kowalczyk. Przypomniał ponadto o "bezwzględnym" przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas wykonywania polowania.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie z 1 sierpnia 2017 r., które zezwala myśliwym polować na dziki - niezależnie od wieku i płci - przez cały rok. Polski Związek Łowiecki informował w czwartek, że mimo to myśliwi są zobowiązani do przestrzegania zasad etyki łowieckiej, które sprzeciwiają się strzelaniu np. do ciężarnych loch.

Wieloobszarowe polowania na dziki mają być ograniczone do kilku powiatów i odbywać się na terenie trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego w trakcie trzech styczniowych weekendów. Szef resortu środowiska tłumaczył, że polowania mają być skoordynowane w pasie rozdzielającym obszar, gdzie jest ASF od tego, gdzie nie ma choroby. Jak przekonywał, chodzi o to, żeby nie było "przemieszczania dzików ze strefy zarażonej do strefy zdrowej".

Ministerstwo zwraca uwagę, że informacja, jakoby w trakcie styczniowych polowań odstrzelonych miało zostać ponad 200 tys. dzików, jest nieprawdziwa. Zgodnie z obowiązującym planem łowieckim na sezon 2018/2019 (od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.) pozyskanie dzika określone zostało na poziomie ponad 185 tys. sztuk. Polski Związek Łowiecki, jak i resort środowiska informowały, że na koniec listopada 2018 r. wykonanie tego planu wynosiło ok. 90 proc. Minister Kowalczyk ocenił, że roczny plan zamknie się w ok. 200 tys. upolowanych dzików, a populacja tych zwierząt na koniec marca będzie się wahała w przedziale 250-300 tys. sztuk.

Z informacji Polskiego Związku Łowieckiego wynika, że pozyskanie dzików w poprzednich latach było zdecydowanie wyższe. W sezonie łowieckim 2014/2015 - upolowano 260 tys. dzików. W 2015/2016 - 310 tys., w 2016/2017 - 282 tys. w 2017/2018 308 tys.

Zgodnie z informacją Głównego Lekarza Weterynarii na 31 grudnia 2018 r., od połowy lutego 2014 r. wykryto 3347 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub. r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nie żyje Roman Kołakowski. Miał 61 lat

Roman Kołakowski / By Ja Fryta from Strzegom - Roman KołakowskiUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26917627

  

Zmarł Roman Kołakowski. Poeta, piosenkarz, kompozytor związany głównie z Wrocławiem, wieloletni dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej miał 61 lat.

Smutną informację podało dzisiaj Radio Wrocław.

Związany mocno z rodzinnym Wrocławiem Roman Kołakowski - poeta, piosenkarz, tłumacz, reżyser - na scenie muzycznej zadebiutował już w latach 70., a w kolejnej dekadzie był już nagradzanym artystą (m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki oraz Przeglądzie Piosenki Aktorskiej). Od 1996 do 2005 r. był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a w latach 2005-2007 - dyrektorem wrocławskiego Teatru Piosenki

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiowroclaw.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl