"Nowy Jork. Prohibicja" od dziś w Teatrze Roma

Premiera spektaklu - 12.01.2019 / fot. Teatr Roma, mat.pras.

  

"Nowy Jork. Prohibicja" to opowieść o tym, jak amerykański sen zamienia się w senny koszmar. Spod musicalowego świata wyłaniają się poważne historie, które dotykają nas także tu i teraz - mówi reżyser i scenarzysta spektaklu Łukasz Czuj. Premiera - w sobotę w warszawskim Teatrze Roma.

Na spektakl składają się 23 piosenki zaczerpnięte z amerykańskiego repertuaru jazzowego, swingowego i bluesowego z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. W scenariuszu znalazły się zarówno autentyczne utwory z tamtego okresu, jak również specjalnie napisane piosenki, które nawiązują do stylu epoki.

Utwory układają się w opowieść, która z jednej strony nawiązuje do czasów amerykańskiej prohibicji z lat 20. i 30., a z drugiej stanowi swoisty komentarz na temat współczesnego świata i jego szaleństwa. Ideą, wokół której krąży historia, jest "American Dream", czyli amerykańskie marzenie o idealnym świecie. Natomiast czasy prohibicji były bardzo specyficzne. To, co w zamierzeniu było aktem prawnym służącym poprawie zdrowia moralnego narodu, spowodowało gigantyczny rozwój przestępczości. Ten spektakl jest więc opowieścią o tym, jak amerykański sen zamienia się w senny koszmar. Spod fantastycznego, broadwayowskiego, musicalowego świata wychodzą bardzo poważne historie, które dotykają nas także tu i teraz, dlatego że zło jest tematem uniwersalnym

 - mówi Łukasz Czuj, reżyser i scenarzysta spektaklu.

Jak dodaje, spektakl łączy "elementy czysto rozrywkowe" z "wartościami teatru dramatycznego".

Piosenka staje się monologiem, w którym aktor przedstawia widzom indywidualną historię. Takich opowieści będzie tutaj kilka, dlatego że spektakl zbudowany jest z czwórki postaci. Tytułowa prohibicja to także umowny znak pewnego stanu umysłu, w którym codzienność zmienia się. Pytanie, czym jest nasza wolność, jak wiele możemy dla niej poświęcić? Bohater, którego kreuje Kacper Kuszewski, jest dżokerem, postacią diabelską, która prowokuje ludzi do różnych działań i czynów. Z tej perspektywy możemy zobaczyć, jak płynna jest granica między dobrem i złem. Ale nie można zapomnieć, że jest to też spektakl rozrywkowy. Żywioł muzyczności jest dominujący

 - podkreślił reżyser.

Czuj zwraca uwagę, że "Nowy Jork. Prohibicja" jest "swoistym prequelem spektaklu muzycznego "Berlin. Czwarta rano", który miał swą premierę w tym samym miejscu w 2012 r.".

W "Berlinie…" sięgaliśmy do tradycji kabaretu berlińskiego i czasów, które wydarzyły się po prohibicji. Natomiast w finale tego spektaklu mamy moment, w którym w Ameryce kończy się prohibicja, czyli 1933 r. Ta data jest bardzo znacząca. W tym samym momencie w Europie do władzy dochodzi Hitler. To chwila, kiedy złote lata kabaretu berlińskiego właściwie mają się ku końcowi. Równolegle w Ameryce jest jazz, swing, nocne kluby, mafia, a w Berlinie był wtedy kabaret i mroczny wodewil, więc te dwa spektakle uzupełniają się

 – powiedział.

Na scenie, poza Kuszewskim, zobaczymy: Katarzynę Zielińską, Ewę Konstancję Bułhak, Magdalenę Smalarę, Rafała Królikowskiego i Marcina Przybylskiego. Aktorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny w składzie: Marcin Partyka (pianino), Sebastian Feliciak (saksofon/klarnet), Daniel Orlikowski (trąbka), Piotr Filipowicz (kontrabas) oraz Kuba Szydło (perkusja).Autorem tekstów polskich i tłumaczeń jest Michał Chludziński, a kierownikiem muzycznym i autorem aranżacji – Marcin Partyka. Scenografię i kostiumy zaprojektował Maciej Chojnacki. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 12 stycznia na Novej Scenie Teatru Roma. Kolejne przedstawienia - 13, 15, 16, 17 i 18 stycznia oraz 26, 27 i 28 lutego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja ws. zniesienia wiz dla Polaków!

Georgette Mosbacher / pl.usembassy.gov

  

„Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji. Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.” - taką deklarację złożyła dziś ambasador USA Georgette Mosbacher.

W rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji.

Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski.
- zadeklarowała Mosbacher.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku.

Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.
- dodała.

Ambasador USA zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent.

Pomóżcie mi w tym.
- zaapelowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl