Jarmuż najzdrowsza odmiana kapusty

jarmuż / WikimediaImages

  

Jarmuż jest jedną z najstarszych odmian kapusty i posiada najwyższą wartość odżywczą ze wszystkich warzyw kapustnych, ma też najwięcej składników odżywczych w stosunku do liczby kalorii. Jest warzywem dostępnym przez cały rok.

Warzywo jest źródłem witamin (A, B1, B2, B3, B9, C, E, K), s-karotenu, minerałów (wapń, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź), sulforafanu, luteiny. O zdrowotnych właściwościach jarmużu pisze dietetyk Małgorzata Różańska w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”

Działanie przeciwnowotworowe
Jedzenie warzywa zmniejsza ryzyko wystąpienia raka przewodu pokarmowego: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego oraz odbytu. Obniża także prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi, prostaty i pęcherza moczowego. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka płuc u byłych palaczy. Spożycie 3–5 porcji jarmużu na tydzień wystarczy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów aż o 30–50%!

Zmniejszenie infekcji Helicobacter pylori 
Infekcje te powiązane są  z takimi chorobami jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka, rak żołądka i beta-limfocytowy chłoniak żołądka. 

Profilaktyka chorób układu krążenia, chorób oczu, chorób neurodegeneracyjnych 

Przeciwwskazania 
Zażywanie leków na rozrzedzenie krwi, wymaga konsultacji lekarza w sprawie spożywania warzywa. 

Jak przygotować jarmuż?
Najlepiej jeść jarmuż na surowo i unikać długiego gotowania, można warzywo co najwyżej sparzyć wrzątkiem albo gotować na parze do 5 min. Jarmuż można przyrządzać na wiele sposobów: podawać na surowo, wyciskać z niego sok, miksować w zielonych koktajlach, krotko smażyć, przygotowywać na parze, blanszować, gotować, a nawet piec. Młode liście najlepiej nadają się do sałatek. 

Przepisy

Koktajl z jarmużu, gruszki i soku pomarańczowego
Składniki na 2 porcje: 2 garści jarmużu (60 g), 1 gruszka, 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy.

Przygotowanie 
Z gruszki usunąć gniazda nasienne. Jarmuż zmiksować z gruszką na gładką masę. Pod koniec miksowania dodać świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.

Sałatka z jarmużem, batatami i orzechami włoskimi
Składniki na 2-4 porcje: 200 g świeżego jarmużu, 2 bataty, 60 g orzechów włoskich, 100 g rodzynek. 
Dressing: 2 łyżki płynnego miodu pszczelego, 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego nierafinowanego, sok z ½ cytryny, sok z ½ pomarańczy, 1 łyżka musztardy.

Przygotowanie 
Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Obrać i pokroić w małą kostkę bataty. Polać oliwą, wysypać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w nagrzanym piekarniku 30 minut. Umyć jarmuż. Porwać palcami i oderwać twarde nerwy. Zamieszać w misce wszystkie składniki na dressing. Dodać jarmuż i wymieszać aż liście zmiękną. Orzechy włoskie połamać na mniejsze kawałki. Prażyć na patelni lub dodać na blaszkę z batatami na ostatnie 5 – 8 minut. Ostudzone bataty i orzechy dodać do miski z jarmużem. Wymieszać i posypać rodzynkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna celebrytka pozwała Skarb Państwa i władze Warszawy. Żąda 10 tysięcy "za smog"

Katarzyna Ankudowicz / By Dariusz Senkowski - Sent to OTRS by Katarzyna Ankudowicz, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13319493

  

Przykład Grażyny Wolszczak, która wygrała proces ze Skarbem Państwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza, sprawił, że kolejni ludzie ze świata show-biznesu postanowili skierować się ku salom sądowym. Rozpoczął się kolejny proces, w którym władze Warszawy oraz Skarb Państwa tłumaczą się ze "smogu" - tym razem na wniosek aktorki znanej m.in. z serialu "Pierwsza miłość".

Przypomnijmy, aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa i władze Warszawy za... zanieczyszczone powietrze. Dość nieoczekiwanie, już po sporządzeniu pozwów, wycofała swoje roszczenia wobec miasta, którym zarządza Rafał Trzaskowski. Postanowiła sądzić się tylko ze Skarbem Państwa. [polecam:https://niezalezna.pl/253516-najpierw-pozywa-a-potem-odpuszcza-ale-tylko-trzaskowskiemu-aktorka-chce-dalej-sadzic-sie-ze-skarbem-panstwa]

Sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę pięciu tysięcy złotych na wskazany przez nią cel charytatywny. W uzasadnieniu stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócił też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej oraz, że Skarb Państwa podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza, ale większość z nich była opóźniona, bądź nieskuteczna.

Jak się okazuje, nie ona ostatnia w tej sprawie idzie do sądu...

Inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz, pozwała władze Warszawy i Skarb Państwa w marcu ubiegłego roku. Pozew dotyczy odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw. "smog") w Polsce i naruszenie przez to jej dóbr osobistych. Aktorka żąda w nim 10 tys. zł, które - jak sama twierdzi - chce przekazać na jedno z warszawskich hospicjów.

Dziś w sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieście ruszył proces w tej sprawie. Na sali rozpraw zeznawali m.in. pracownicy miasta odpowiedzialni za kwestie ochrony środowiska. Aktorka nie pojawiła się w sądzie. Reprezentował ją adwokat Oskar Lipiński.

Pełnomocnik aktorki wnosił m.in. o wyznaczenie terminu na ustosunkowanie się pozwanych do tego, czy kwestionują oni fakt, że na terytorium RP miały miejsce przekroczenia dobowe norm zanieczyszczenia powietrza oraz, czy pozwani kwestionują wyniki badań dot. jakości powietrza m.in. raport NIK.

Z kolei pełnomocnicy Skarbu Państwa wskazywali, że okoliczność zanieczyszczenia powietrza jest rzeczywiście faktem powszechnie znanym, ale powódka nie przedstawiała żadnych dowodów na okoliczność wpływu smogu na jej dobra osobiste i jej życie.

Na sali rozpraw zeznawał m.in. zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, który stwierdził, że stan powietrza w głównej mierze zależy do warunków pogodowych.

"To są sytuacje przemijające. Stan zmienia się w ciągu dnia, a nawet w ciągu godziny"

- argumentował.

Dopytywany o to, jakie działania podejmuje miasto w walce ze smogiem wskazywał m.in. na wprowadzenie systemu warszawskiego indeksu powietrza oraz wypracowanie systemu wczesnego powiadamiania mieszkańców przed zagrożeniami, wynikającymi z jego złego stanu. Zapewniał też, że miasto współpracuje w tej kwestii z ościennymi gminami.

"Informujemy mieszkańców na bieżąco o stanie powietrza przy pomocy komunikatów"

– mówił na sali rozpraw. Dodał też, że Warszawa zamierza zakupić stacje referencyjne i około 100 czujników, które będą rozmieszczone w różnych częściach miasta.

Na pytanie, czy mieszkańcy z powodu smogu powinni nosić maseczki odpowiedział, że powinno być to konsultowane z lekarzami, a dopytywany, czy miasto badało, jak konkretne wymienione przez niego wcześniej działania wpłynęły na poprawę jakości powietrza stwierdził, że "badań medycznych nie było w tym zakresie, gdyż jest to za krótki okres czasu".

Kolejny świadek podkreślał z kolei, że w walce ze smogiem pomaga straż miejska.

"Ma uprawnienia wejścia na teren posesji i sprawdzenia opału, który jest stosowany w gospodarstwie"

- zeznawał w sądzie.

Następny termin rozprawy wyznaczono na 24 kwietnia.

"Dobra osobiste w przypadku każdego człowieka mają charakter indywidualny. Naszej klientce nie chodzi o to, że nie są podejmowane żadne działania, ale że te działania są spóźnione, niewystarczające i nieskuteczne od wielu lat"

- powiedział reprezentujący aktorkę mecenas Oskar Lipiński.

Stwierdził również, że w przygotowaniu kancelarii jest pozew grupowy, do którego może przystąpić każdy, kto uważa, że jego prawo do oddychania czystym powietrzem zostało naruszone. Do pozwu przystąpiło już około 200 osób.

"Będziemy żądali ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę i krzywdę tym właśnie stanem zanieczyszczenia powietrza"

- mówił w sądzie.

Katarzyna Ankudowicz jest inicjatorką kampanii "Pozywam za smog". Oprócz niej pozwy przeciwko Skarbowi Państwa i władzom lokalnym dot. zanieczyszczonego powietrza zdecydowali się też złożyć Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek, czy wspomniana już Grażyna Wolszczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl