Tureccy chrześcijanie budują świątynię

/ eloneo

  

Wspólnota syriacko-ortodoksyjna w Stambule uzyskała zezwolenie władz na wzniesienie pierwszej od 1923 roku, od końca czasów otomańskich, świątyni chrześcijańskiej w Turcji - poinformował Kenan Gurdal, rzecznik tej wspólnoty.

Świątynia powstanie w Yesilkoy, dzielnicy Stambułu w europejskiej części miasta, na brzegu morza Marmara, gdzie znajduje się duże skupisko syryjskich chrześcijan.

"Mamy ok. 18 000 wiernych" - powiedział Gurdal, członek rady kościoła św. Anny, obecnie jedynej świątyni syriacko-prawosławnej w Stambule, która znajduje się w dzielnicy Tarlabasi, nieopodal placu Taksim w centrum miasta.

Syriacki metropolita, Yusuf Cetin, otrzymał w ubiegły wtorek niezbędne dla wzniesienia świątyni pozwolenia z rąk Bulenta Kerimoglu, miejscowego burmistrza.

Kerimoglu, członek socjaldemokratycznej partii CHP, w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że "będzie to pierwsza chrześcijańska świątynia wzniesiona w Turcji od czasu proklamowania republiki".

W Stambule jest 150 świątyń różnych Kościołów chrześcijańskich. W większości są to prawosławne cerkwie, ale także świątynie ormiańskie, chaldejskie, rzymsko-katolickie i protestanckie.

Dość liczna społeczność syriacko-prawosławna zamieszkuje w prowincji Mardin, na południowo-wschodnim krańcu Turcji, gdzie niektóre rodziny wciąż posługują się językiem aramejskim.

Gurdal przewiduje, że budowa nowej świątyni rozpocznie się najpóźniej za dwa miesiące. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał wziąć udział w połóżeniu kamienia węgielnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wspaniała atmosfera na zjeździe Klubów "GP". Premier Morawiecki... chwycił za gitarę!

  

Szef rządu brał udział w sobotę w XIV Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej". Po przemówieniu wygłoszonym do klubowiczów "GP" nadszedł czas na debatę, a potem na swobodne rozmowy z wszystkimi, którzy mieli do premiera pytania. Na koniec zaś Mateusz Morawiecki wziął do ręki gitarę!

Premier Morawiecki był w sobotę w doskonałym nastroju. Ze swadą odpowiadał na wszystkie pytania - nawet te niewygodne - i objaśniał politykę swojego rządu. [polecam:https://niezalezna.pl/275949-premier-morawiecki-na-zjezdzie-klubow-gp-wchodzimy-w-okres-najostrzejszej-walki-politycznej]

Ale na rozmowach o polityce się nie skończyło. Uczestnicy zjazdu mieli bowiem okazję poznać Mateusza Morawieckiego od zupełnie innej, bardziej prywatnej strony. Wystarczyła gitara i dobra atmosfera!

Wspólne muzykowanie z szefem rządu? To możliwe tylko na zjazdach klubów "Gazety Polskiej".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl