Algieria z chińskimi moździerzami

/ prt. screen

  

W materiale wideo zaprezentowanym przez ministerstwo obrony Algierii można dostrzec chińskie moździerze samobieżne SM4 kal. 120 mm. o napędzie 6x6 biorące udział w manewrach. Zarówno Chińczycy jak i Algierczycy do tej pory nie informowali o podpisaniu kontraktu na zakup tych samobieżnych dział polowych przez algierską armię.

Moździerze samobieżne SM4 kal. 120 mm. o napędzie 6x6 to produkt chińskiego przedsiębiorstwa NORINCO (China North Industries Corporation). Te działa polowe wykorzystują amunicję odłamkowo-burzącą (High Explosive, HE), odłamkowo-burzącą z wymuszoną fragmentacją (Pre-fragmented HE) oraz wspomaganą rakietowo. W zależności od użytej amunicji zasięg waha się od 7 500 do 13 tysięcy metrów. Do prowadzenia celnego ognia w dwóch trybach  załoga wykorzystuje komputer balistyczny. Zapas amunicji wynosi 30 pocisków, natomiast sama szybkostrzelność oscyluje w granicach 12-15 strzałów na minutę. Dodatkowym uzbrojeniem jest karabin maszynowy kal. 12.7 mm. Moździerz samobieżny charakteryzuje się wysoką mobilnością oraz dużą szybkością, wynoszącą około 100 km/h na utwardzonych drogach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier przypomniał o rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. "To był wielki krok ku Niepodległości"

Mateusz Morawiecki / fot. Adam Guz/KRPM; Domena publiczna

  

- Powstanie Styczniowe, które wybuchło 156 lat temu, zdumiało świat bohaterstwem i ceną, jaką Polacy byli gotowi zapłacić za wolność swojej Ojczyzny. Czas pokazał, że porażka heroicznej walki nie była klęską, lecz wielkim krokiem ku Niepodległości - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj obchodzimy 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 

22 stycznia 1863 r. powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze Powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. [polecam:https://niezalezna.pl/255493-156-lat-temu-wybuchlo-powstanie-styczniowe]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl