Komisja Etyki Reklamy krytykuje kontrowersyjny spot. „Firma daje dzieciom fałszywą nadzieję”

Kadr z reklamy T-Mobile / Fot. youtube.com/@TMobilePL/print screen

  

Po emisji bożonarodzeniowej reklamy jednej z firm telekomunikacyjnych do Komisji Etyki Reklamy wpłynęły liczne skargi, których autorzy wskazywali, że spot może wywoływać negatywne reakcje dzieci z rozbitych rodzin. Bohaterem filmu jest mały chłopiec, który,, dzięki telefonom (operatora T-Mobile - red.), próbuje pogodzić rozwiedzionych rodziców. Pod koniec spotu wszyscy są już zadowoleni i świętują wspólnie Boże Narodzenie. Komisja Etyki Reklamy skrytykowała spot reklamowy, uzasadniając swoją decyzję tym, że "może on wykorzystywać naturalną ufność i brak doświadczenia dzieci lub młodzieży - a co za tym idzie, w przypadku niepowodzenia, może narazić je na przykrość i rozczarowanie".

"Reklama sugeruje, ze telefon, który dziecko otrzymało na święta, pomoże mu skleić rozbita rodzinę. Reklama jest bardzo krzywdząca dla dzieci z niepełnych rodzin. Sugeruje, że są one w stanie połączyć rodziców, którzy się rozeszli, że wystarczy telefon i mały psikus. Wiemy, jak trudno dzieciom pogodzić się z utratą pełnej rodziny, ze największym marzeniem jest by rodzice byli razem. Rozstanie to potwornie trudna sytuacja. Firma T-Mobile daje takim dzieciom fałszywą nadzieję i wzbudza wiarę, ze znów mogą być szczęśliwi. Wszyscy razem. To okrutne i bolesne." 

- napisano w jednej ze skarg, cytowanych przez wirtualnemedia.pl

W innej skardze autorka pisze, że reklama w bardzo negatywny sposób może wpływać na psychikę dzieci z rozbitych rodzin.

"Widzę to na przykładzie swojego dziecka (syn 12 lat), który popłakał się pierwszy raz widząc tą reklamę, a teraz przełącza kanał, gdy ona się pojawia"

- czytamy.

"Przedstawiciele firmy T-Mobile Polska nie zgodzili się z zarzutami, jakie do KER zgłosili widzowie reklamy. Tłumaczyli, że spot przedstawia w sposób wyważony pewien fragment rzeczywistości. Ich zdaniem nieliczne negatywne skojarzenia, które reklama wywołała wśród niektórych osób, nie przesadzają jeszcze o jej nieetycznym charakterze. Nie jest bowiem naruszeniem zasad etyki pokazywanie rzeczywistego życia i jego problemów"

- informuje portal wirtualnemedia.pl.

Dodano także, że spot "nie składa widzowi żadnej obietnicy", a także, że "ideą przyświecającą realizacji reklamy było wskazanie, że celem powinno być poszukiwanie kompromisów".


 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, wirtualnemedia.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nastolatek znęcał się nad rodzicami. Matce groził śmiercią!

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Z naszych ustaleń wynika, że nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 18-latkowi podejrzanemu o znęcanie się nad swoimi rodzicami. W przeszłości wobec niego stosowany był już środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Mimo to 18-latek nadal stosował przemoc wobec rodziców.

Jak się dowiedzieliśmy, zaledwie kilka dni temu dyżurny miejscowej komendy policji powiadomiony został o tym, że 18-latek z gminy Opole Lubelskie wszczął awanturę i groził swojej matce pozbawieniem życia.

Skierowani na miejsce interwencji opolscy policjanci potwierdzili, że mężczyzna znęcał się nad matką. Kobieta nie potrafiła obronić się przed napaścią syna. 18-latek został zatrzymany przez policjantów. W chwili zatrzymania był trzeźwy.
- relacjonuje policja.
 
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoimi rodzicami. Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim przychylił się do wniosku Policji i zastosował wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Mężczyzna w przeszłości był już karany za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rodzicami. Wówczas wobec 18-latka zastosowano dozór policyjny jako środek zapobiegawczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl