" Potęga w Europie", "naród sukcesu". Poczytny europejski dziennik pisze o Polsce i Polakach

/ pixabay.com/CC0/adamtepl

  

Portugalski dziennik nie szczędzi pochwał i ciepłych słów pod adresem Polski. "Diario de Noticias" wskazuje nasz kraj jako przykład sukcesu i umieszcza w gronie europejskich potęg. Nie brakowało wspomnień o wielkich Polakach i trudnej polskiej historii.

Zastępca redaktora naczelnego czołowego portugalskiego dziennika Leonidio Paulo Ferreira odnotowuje, że już w 1864 r. ta lizbońska gazeta pisała o Polakach jako “narodzie walczącym o odzyskanie swojej niepodległości”.

Ferreira twierdzi, że Polska, podobnie jak Grecja, Egipt czy Japonia, istnieje dzięki przejściu przez “próbę ognia”, której kilkakrotnie doświadczali w historii Polacy. Portugalski dziennikarz określa Polaków mianem “narodu sukcesu”, przypominając, że długoletnia walka o niepodległość została zakończona w efekcie I wojny światowej.

Zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias” przypomniał o systematycznych trudnościach Polaków doświadczanych ze strony sąsiadów, systematycznie ich okupujących, a także o ostatecznym wyzwoleniu w 1989 r. spod dominacji Moskwy.

“O ile w czasie II wojny światowej Polska doświadczyła równocześnie ataku ze strony nazistów i sowietów, to dziś jest potęgą w Europie”

- napisał czołowy portugalski dziennik.

Gazeta wskazała też na pontyfikat Jana Pawła II, który jej zdaniem pomógł wyzwolić kraj spod komunizmu oraz umocnił Polskę “jako katolicki bastion w słowiańskiej” części Europy.

Dziennik wspomina również postać Józefa Piłsudskiego, zaznaczając, że był on kluczową osobą nie tylko dla odzyskania niepodległości w 1918 r., ale też w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 r., która mogła zakończyć życie młodego państwa polskiego.

Gazeta przypomina także o urlopie marszałka na przełomie 1930 i 1931 r. na portugalskiej Maderze.

- Nigdy maderska poczta nie otrzymała tyle listów, ile nadesłano z Polski do Piłsudskiego z okazji imienin. Szacuje się, że około miliona

 - dodaje portugalski dziennik.

W innym artykule “Diario de Noticias” publikuje dzisiaj korespondencję swojej wysłanniczki podróżującej po Polsce. Gazeta odnotowuje m.in. znaczące inwestycje portugalskich firm nad Wisłą, a także rosnące wśród polskiej młodzieży zainteresowanie Portugalią i jej kulturą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

104-latka oddała głos na Cyprze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; dimitrisvetsikas1969

  

W odbywających się na Cyprze wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowała 104-letnia Eleni Hadjihanna z małej wioski Kotsiatis niedaleko Nikozji. Jak twierdzi, chciała pokazać młodym Cypryjczykom, że udział w wyborach to patriotyczny obowiązek.

Do punktu wyborczego przywiózł ją jej syn Antonis.

“Moja mama poinformowała nas już kilka miesięcy temu, że chce wziąć udział w tych wyborach”

– powiedział PAP Antonis. „Uważa, że młodzi Cypryjczycy powinni bardziej aktywnie włączyć się w życie polityczne kraju. Chce im dać przykład” - dodał.

Na pytanie Antonisa, na kogo będzie głosować, Eleni tylko go ofuknęła. „Mama oświadczyła mi, że to nie moja sprawa. Powiedziała +mój głos to mój sekret+” – śmieje się Antonis.

Hadjihanna, która jest maronitką, urodziła się we wsi Ayia Marina, znajdującej się obecnie na terenie nieuznawanej przez nikogo oprócz Turcji Tureckiej Republice Cypru Północnego. Oprócz Antonisa ma jeszcze 14 innych dzieci.

Maronici są na Cyprze chrześcijańską mniejszością narodową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl