" Potęga w Europie", "naród sukcesu". Poczytny europejski dziennik pisze o Polsce i Polakach

/ pixabay.com/CC0/adamtepl

  

Portugalski dziennik nie szczędzi pochwał i ciepłych słów pod adresem Polski. "Diario de Noticias" wskazuje nasz kraj jako przykład sukcesu i umieszcza w gronie europejskich potęg. Nie brakowało wspomnień o wielkich Polakach i trudnej polskiej historii.

Zastępca redaktora naczelnego czołowego portugalskiego dziennika Leonidio Paulo Ferreira odnotowuje, że już w 1864 r. ta lizbońska gazeta pisała o Polakach jako “narodzie walczącym o odzyskanie swojej niepodległości”.

Ferreira twierdzi, że Polska, podobnie jak Grecja, Egipt czy Japonia, istnieje dzięki przejściu przez “próbę ognia”, której kilkakrotnie doświadczali w historii Polacy. Portugalski dziennikarz określa Polaków mianem “narodu sukcesu”, przypominając, że długoletnia walka o niepodległość została zakończona w efekcie I wojny światowej.

Zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias” przypomniał o systematycznych trudnościach Polaków doświadczanych ze strony sąsiadów, systematycznie ich okupujących, a także o ostatecznym wyzwoleniu w 1989 r. spod dominacji Moskwy.

“O ile w czasie II wojny światowej Polska doświadczyła równocześnie ataku ze strony nazistów i sowietów, to dziś jest potęgą w Europie”

- napisał czołowy portugalski dziennik.

Gazeta wskazała też na pontyfikat Jana Pawła II, który jej zdaniem pomógł wyzwolić kraj spod komunizmu oraz umocnił Polskę “jako katolicki bastion w słowiańskiej” części Europy.

Dziennik wspomina również postać Józefa Piłsudskiego, zaznaczając, że był on kluczową osobą nie tylko dla odzyskania niepodległości w 1918 r., ale też w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 r., która mogła zakończyć życie młodego państwa polskiego.

Gazeta przypomina także o urlopie marszałka na przełomie 1930 i 1931 r. na portugalskiej Maderze.

- Nigdy maderska poczta nie otrzymała tyle listów, ile nadesłano z Polski do Piłsudskiego z okazji imienin. Szacuje się, że około miliona

 - dodaje portugalski dziennik.

W innym artykule “Diario de Noticias” publikuje dzisiaj korespondencję swojej wysłanniczki podróżującej po Polsce. Gazeta odnotowuje m.in. znaczące inwestycje portugalskich firm nad Wisłą, a także rosnące wśród polskiej młodzieży zainteresowanie Portugalią i jej kulturą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Alarm bombowy, most w Nowym Jorku zamknięty

Most Waszyngtona / By Gryffindor - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10306508

  

Nowojorski dwupoziomowy most im. Jerzego Waszyngtona nad rzeką Hudson został wczoraj wieczorem, czasu lokalnego,czasowo zamknięty dla ruchu z powodu alarmu bombowego - poinformowały władze.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował na Twitterze, że wszystkie pasy ruchu tego mostu zostały zamknięte ok. godz. 21.30 czasu lokalnego (godz. 3.30 nad ranem w piątek czasu polskiego). Alarm ogłoszono po tym jak znaleziono podejrzanie wyglądającą paczkę.

De Blasio wezwał podróżnych do korzystania z możliwych dróg objazdu.

Władze otworzyły później dolny poziom mostu a ok. godz. 23 również górny.

Most Waszyngtona, uważany za jeden z najruchliwszych na świecie, łączy Nowy Jork z sąsiadującym z metropolią stanem New Jersey.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl