W Brukseli będą cykliczne przeglądy polskich filmów! Akcję zainicjował europoseł Czarnecki

Ryszard Czarnecki / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W Parlamencie Europejskim trwa pierwsza w historii edycja "Polish Rendez-Vous Film Days" , czyli przegląd polskiego kina. W jego ramach europejscy politycy zobaczą trzy nowe produkcje: "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego, "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Autsajdera" Adama Sikory. Inicjatorem i honorowym patronem tego pomysłu jest Ryszard Czarnecki: - Mamy decyzję, że tego rodzaju przeglądy będą dwa razy w roku i będą w ich ramach pokazywane najnowsze produkcje - zapowiedział europoseł w rozmowie z Niezalezna.pl.

W Parlamencie Europejskim trwa święto polskiego kina, w ramach którego można obejrzeć trzy tytuły. Wczoraj europejscy politycy oglądali "Zimną wojnę", dziś projekcja "Autsajdera", a jutro zobaczą "Fugę".

Zachęcony sukcesem - sprzed kilku lat - gdy w Brukseli pokazano "Czarny czwartek" nieżyjącego już Antoniego Krauzego, postanowiłem że dobrze by było zapoczątkować taki przegląd filmów w rytmie bardziej regularnym. Pomyślałem ze dobrze byłoby, by taka inicjatywa zagościła stałe w Parlamencie Europejskim. 

- opowiada Ryszard Czarnecki o właśnie zapoczątkowanej w Parlamencie Europejskim inicjatywie "Polish Rendez-Vous Film Days". 

Istotne jest to, że do projektu udało się zaangażować polityków z innych krajów. Kiedy ja zachęcałem do obejrzenia  obsypanej Europejskimi Nagrodami Filmowymi "Zimnej Wojny", to plakat trzymał Syed Kamall wiceszef ugrupowania EKIR (europejskich konserwatystów - przyp. red.)

- mówi europoseł.

Oczywiście ważne jest to, że bliżsi nasi sąsiedzi - politycy, europosłowie - dowiedzieli się, że taki przegląd jest. To pierwszy tego rodzaju przegląd , zorganizowany tuż na początku nowego roku, a zatem u progu prac PE i wierzę, że w przyszłości frekwencja będzie jeszcze lepsza. Natomiast sam fakt, że Polska promuje się przez swoją kulturę jest bardzo ważny, ponieważ kultura, w tym muzyka i kino, łagodzi obyczaje i taki eksport kulturalny jest bardzo istotny. Sam papież Jan Paweł II podkreślał wagę kultury podczas jednego ze szczytów UNESCO

- uzasadnia polityk. W rozmowie z naszym portalem Ryszard Czarnecki zdradził, że zapoczątkowana inicjatywa nie ograniczy się do jednorazowego przeglądu. Od tej pory w Parlamencie Europejskim takie przeglądy będą się odbywać dwa razy - na początku i na końcu roku:

Mamy decyzję, że tego rodzaju przeglądy będą dwa razy w roku i będą w ich ramach pokazywane najnowsze produkcje. Chcemy pokazywać najnowsze filmy polskie w PE.

- zadeklarował europoseł.

"Zimna Wojna" to film poruszający, sam w ramach przeglądu widziałem go drugi raz i myślę, że to dobra okazja, by spojrzeć na nasza historię przez pryzmat polskich artystów. Widzimy okropieństwo komunizmu i miłość, która jest ponadczasowa. 

- odpowiedział Ryszard Czarnecki, zapytany przez naszą reporterkę o to, jak podobał mu się film Pawła Pawlikowskiego. Na pytanie, czy "Zimna wojna" ma szansę na Oscara, Czarnecki odpowiedział:

Nie będzie to łatwe, potężne pieniądze zainwestowano w promocję "Romy" Alfonso Cuaróna, konkurenta "Zimnej wojny". Przed nami zadanie trudne, ale nie mamy się czego wstydzić, czego najlepszym przykładem jest nasz przegląd w PE. W tym miejscu chciałbym też bardzo podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Kinu Świat za owocną współpracę i pomoc w organizacji wydarzenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Karski ostro o unijnym trybunale: "Odrywa się w orzekaniu od treści prawa"

Prof. Karol Karski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prof. Karol Karski oraz Marian Kowalski byli dzisiejszymi gośćmi programu "W Punkt" na antenie Telewizji Republika. Nie brakowało komentarzy dotyczących działalności unijnego trybunału, dzisiejszego zamachu we Włoszech, edukacji seksualnej według standardów WHO, a także strajku nauczycieli zapowiadanego przez Sławomira Broniarza.

Pierwsza część programu redaktor Katarzyny Gójskiej dotyczyła decyzji, którą unijny trybunał ogłosił wczoraj. Gościem programu - prosto z Brukseli - był prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował wczoraj w Luksemburgu, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących między innymi niezależności KRS, zostanie wydana 23 maja. Jak wiadomo, 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Według europosła PiS Karola Karskiego, ten termin nie jest przypadkowy. [polecam:https://niezalezna.pl/263877-byly-szef-msz-nie-ma-watpliwosci-termin-ogloszenia-przez-tsue-wyroku-nie-jest-przypadkowy]

"Mamy do czynienia z przesunięciem z terminu rozpatrzenia sprawy, bo zapowiadano, że ostateczny wynik będzie ogłoszony na przełomie lutego i marca. Jak widać, jest to zbyt wcześnie żeby zaingerować w życie publiczne w Polsce. Pamiętamy, kiedy TSUE przez te tymczasowe rozwiązania zaingerował w wybory samorządowe w Polsce. Wtedy zaingerował w proces demokratycznych wyborów, a teraz kolejna decyzja ma być ogłoszona 23 maja, trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego"

- wyjaśnił prof. Karski.

Europoseł PiS to ceniony autorytet prawniczy. W jego ocenie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie funkcjonuje tak, jak powinien.

"Pamiętajmy, że to sąd międzynarodowy, wyłoniony w szczególnym trybie i który powinien działać na podstawie prawa. A działa na podstawie swojego wyobrażenia tego, jak prawo powinno wyglądać. Trybunał znany jest z tego, że odrywa się w swoim orzekaniu od treści prawa. Nie powinno tak być"

- dodał.

W drugiej części programu gościł polityk Marian Kowalski. Poruszono w niej kilka istotnych tematów z Polski i świata. Jak mogliśmy się spodziewać, ze strony gościa padły mocne słowa.

Pierwszy temat to oczywiście zamach, do jakiego doszło dziś koło Mediolanu. Senegalczyk podpalił autobus z włoskimi dziećmi, krzycząc, że to "za śmierć ludzi na Morzu Śródziemnym. [polecam:https://niezalezna.pl/264004-senegalczyk-podpalil-autobus-z-wloskimi-dziecmi-za-smierc-ludzi-na-morzu-srodziemnym]

"Widać, że te czasy, kiedy Europa cywilizowała kontynent afrykański już dawno minęły, dziś to standardy afrykańskie przemycane są do Europy. Czy w Senegalu ten człowiek, popełniwszy takie przestępstwa, jakie popełnił wcześniej, byłby kierowcą autobusu szkolnego? Tu nie ma żadnej empatii, tylko nienawiść do cywilizacji, która gwarantuje ludziom lepsze życie niż w ich ojczyźnie. Nie zgadzam się na współczucie dla bandytów"

- skomentował Kowalski.

Poruszono też sprawę starcia Rzecznika Praw Obywatelskich z Rzecznikiem Praw Dziecka. Chodzi oczywiście o słynne standardy edukacji seksualnej, zawarte w karcie LGBT+. W tym przypadku ze strony Mariana Kowalskiego, mocno dostało się Adamowi Bodnarowi.

"To lewacki aktywista, który staje w obronie praw lewicowych. Bodnar bardzo sprytnie żongluje przepisami prawa. Nie można powoływać się na instytucję skompromitowaną. To lewacka jaczejka, a pan Bodnar jest komunistycznym prowokatorem. Chce dokonać redefinicji rodziny, żeby rodzina przestała być rodziną. To jest komunistyczny zabieg (...) Kto ma szacunek do nauki, to takich rzeczy nie opowiada"

- przyznał.

Ostatnia kwestia w programie "W Punkt" to protest nauczycieli i zapowiedź Sławomira Broniarza (szefa ZNP), że polskie dzieci mogą nie zdać do następnej klasy. [polecam:https://niezalezna.pl/263476-bedzie-protest-nie-bedzie-promocji-tysiace-uczniow-ofiarami-strajku-znp]

"Panem Broniarzem powinien zainteresować się prokurator"

- wyjaśnia Kowalski i dodaje, że de facto szef Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział działalność terrorystyczną z braniem zakładników w postaci dzieci.

"Skoro PO twierdzi, że takich podwyżek dała tyle nauczycielom, że nawet 50 procent, to dlaczego ci nauczyciele dalej są tak biedni?"

- zapytał na koniec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TV Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl