W Brukseli będą cykliczne przeglądy polskich filmów! Akcję zainicjował europoseł Czarnecki

Ryszard Czarnecki / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W Parlamencie Europejskim trwa pierwsza w historii edycja "Polish Rendez-Vous Film Days" , czyli przegląd polskiego kina. W jego ramach europejscy politycy zobaczą trzy nowe produkcje: "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego, "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Autsajdera" Adama Sikory. Inicjatorem i honorowym patronem tego pomysłu jest Ryszard Czarnecki: - Mamy decyzję, że tego rodzaju przeglądy będą dwa razy w roku i będą w ich ramach pokazywane najnowsze produkcje - zapowiedział europoseł w rozmowie z Niezalezna.pl.

W Parlamencie Europejskim trwa święto polskiego kina, w ramach którego można obejrzeć trzy tytuły. Wczoraj europejscy politycy oglądali "Zimną wojnę", dziś projekcja "Autsajdera", a jutro zobaczą "Fugę".

Zachęcony sukcesem - sprzed kilku lat - gdy w Brukseli pokazano "Czarny czwartek" nieżyjącego już Antoniego Krauzego, postanowiłem że dobrze by było zapoczątkować taki przegląd filmów w rytmie bardziej regularnym. Pomyślałem ze dobrze byłoby, by taka inicjatywa zagościła stałe w Parlamencie Europejskim. 

- opowiada Ryszard Czarnecki o właśnie zapoczątkowanej w Parlamencie Europejskim inicjatywie "Polish Rendez-Vous Film Days". 

Istotne jest to, że do projektu udało się zaangażować polityków z innych krajów. Kiedy ja zachęcałem do obejrzenia  obsypanej Europejskimi Nagrodami Filmowymi "Zimnej Wojny", to plakat trzymał Syed Kamall wiceszef ugrupowania EKIR (europejskich konserwatystów - przyp. red.)

- mówi europoseł.

Oczywiście ważne jest to, że bliżsi nasi sąsiedzi - politycy, europosłowie - dowiedzieli się, że taki przegląd jest. To pierwszy tego rodzaju przegląd , zorganizowany tuż na początku nowego roku, a zatem u progu prac PE i wierzę, że w przyszłości frekwencja będzie jeszcze lepsza. Natomiast sam fakt, że Polska promuje się przez swoją kulturę jest bardzo ważny, ponieważ kultura, w tym muzyka i kino, łagodzi obyczaje i taki eksport kulturalny jest bardzo istotny. Sam papież Jan Paweł II podkreślał wagę kultury podczas jednego ze szczytów UNESCO

- uzasadnia polityk. W rozmowie z naszym portalem Ryszard Czarnecki zdradził, że zapoczątkowana inicjatywa nie ograniczy się do jednorazowego przeglądu. Od tej pory w Parlamencie Europejskim takie przeglądy będą się odbywać dwa razy - na początku i na końcu roku:

Mamy decyzję, że tego rodzaju przeglądy będą dwa razy w roku i będą w ich ramach pokazywane najnowsze produkcje. Chcemy pokazywać najnowsze filmy polskie w PE.

- zadeklarował europoseł.

"Zimna Wojna" to film poruszający, sam w ramach przeglądu widziałem go drugi raz i myślę, że to dobra okazja, by spojrzeć na nasza historię przez pryzmat polskich artystów. Widzimy okropieństwo komunizmu i miłość, która jest ponadczasowa. 

- odpowiedział Ryszard Czarnecki, zapytany przez naszą reporterkę o to, jak podobał mu się film Pawła Pawlikowskiego. Na pytanie, czy "Zimna wojna" ma szansę na Oscara, Czarnecki odpowiedział:

Nie będzie to łatwe, potężne pieniądze zainwestowano w promocję "Romy" Alfonso Cuaróna, konkurenta "Zimnej wojny". Przed nami zadanie trudne, ale nie mamy się czego wstydzić, czego najlepszym przykładem jest nasz przegląd w PE. W tym miejscu chciałbym też bardzo podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Kinu Świat za owocną współpracę i pomoc w organizacji wydarzenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Polityczna kawa” już o godz. 12:00 w TV Republika. Zobacz, o czym porozmawiają goście

Polityczna kawa / Telewizja Republika

  

Kto odpowiada za język nienawiści w Polsce, czy tragedii w Gdańsku można było uniknąć oraz czy czeka nas twardy Brexit? Zapraszamy do oglądania „Politycznej Kawy” Tomasza Sakiewicza – niedziela, godzina 12:00, tylko w TV Republika!

 


Ciekawe komentarze, rzetelne oceny i celne spostrzeżenia o sprawach, którymi w mijającym tygodniu żyła Polska i świat. Już dziś w „Politycznej kawie” redaktor Tomasz Sakiewicz i jego goście omówią najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Nie przegap!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl