Raz ksiądz dobry, a raz zły. Światopoglądowe zamieszanie w Platformie Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski odniósł się wczoraj do pomysłu liderki "Inicjatywy Polskiej", Barbary Nowackiej, dotyczącego tzw. rozdziału Kościoła od państwa. Według prezydenta Warszawy urząd powinien być neutralny światopoglądowo, a religia w szkołach się nie sprawdziła. Nie da się jednak nie zauważyć, że zarówno jego poprzedniczka Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i Ewa Kopacz, a także wielu innych polityków Platformy lubili się pokazywać w otoczeniu hierarchów kościelnych. Co zatem sprawiło tak nagły i radykalny światopoglądowy zwrot? Czyżby doraźne polityczne korzyści wzięły górę nad przekonaniami? To pytanie pewnie długo pozostanie bez odpowiedzi.

Kardynał Nycz i Hanna Gronkiewicz-Waltz
youtube.com/print screen/ @bursartpark

Trzaskowski został spytany wczoraj w TVN24, czy za jego prezydentury w stolicy, miasto będzie zapraszać księdza np. na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod miejskie inwestycje.

"Nie jestem osobą, która uważa, że urząd powinien zapraszać księdza gdziekolwiek. Ja nie będę zapraszał księdza. To nie jest żadna wojna światopoglądowa, tylko uważam, że to nie jest taka uroczystość, która powinna być uroczystością o rysie religijnym"

- odparł.

Według Trzaskowskiego, prezydent miasta wraz z całym urzędem nie powinien "pokazywać publicznie swoich poglądów".

"Natomiast jeżeli mamy święta i śpiewamy np. kolędy i gdzieś zaproszony jest ksiądz, ja nie mam z tym żadnego problemu; ja jestem katolikiem, tylko uważam, że urząd powinien być neutralny światopoglądowo i nie powinniśmy się obnosić z tym, kto jest jakiego wyznania"

- dodał.

Dopytywany, czy jest za pozostawieniem nauczania religii w szkołach, Trzaskowski ocenił, że religia się "nie sprawdziła".

"Natomiast ja nie będę wojował z tym, żeby religię ze szkół wyprowadzić"

- podkreślił.

Jak dodał, religia powinna być pierwszą lub ostatnią lekcją oraz nie powinno się "stygmatyzować" dzieci, które na nią nie uczęszczają.

Rafał Trzaskowski zdaje się nie pamiętać, z jakim szacunkiem do Franciszka podchodziła jego partyjna koleżanka Ewa Kopacz, która podczas wizyty w Watykanie, przyklękając całowała papieski pierścień.

Należy oczywiście zakładać, że pani premier uczyniła ten gest kierując się swoją wiarą, ale wobec ostatnich ideologicznych harców w łonie totalnej opozycji, światopoglądowy przekaz Koalicji Obywatelskiej wydaje się dość niespójny.

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com, youtube.com

#Rafał Trzaskowski #Ewa Kopacz #Hanna Gronkiewicz-Waltz #Platforma Obywatelska #Koalicja Obywatelska #rozdział Kościoła od państwa #Barbara Nowacka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo