Raz ksiądz dobry, a raz zły. Światopoglądowe zamieszanie w Platformie Obywatelskiej

Kardynał Nycz i Hanna Gronkiewicz-Waltz / youtube.com/print screen/ @bursartpark

  

Rafał Trzaskowski odniósł się wczoraj do pomysłu liderki "Inicjatywy Polskiej", Barbary Nowackiej, dotyczącego tzw. rozdziału Kościoła od państwa. Według prezydenta Warszawy urząd powinien być neutralny światopoglądowo, a religia w szkołach się nie sprawdziła. Nie da się jednak nie zauważyć, że zarówno jego poprzedniczka Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i Ewa Kopacz, a także wielu innych polityków Platformy lubili się pokazywać w otoczeniu hierarchów kościelnych. Co zatem sprawiło tak nagły i radykalny światopoglądowy zwrot? Czyżby doraźne polityczne korzyści wzięły górę nad przekonaniami? To pytanie pewnie długo pozostanie bez odpowiedzi.

Trzaskowski został spytany wczoraj w TVN24, czy za jego prezydentury w stolicy, miasto będzie zapraszać księdza np. na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod miejskie inwestycje.

"Nie jestem osobą, która uważa, że urząd powinien zapraszać księdza gdziekolwiek. Ja nie będę zapraszał księdza. To nie jest żadna wojna światopoglądowa, tylko uważam, że to nie jest taka uroczystość, która powinna być uroczystością o rysie religijnym"

- odparł.

Według Trzaskowskiego, prezydent miasta wraz z całym urzędem nie powinien "pokazywać publicznie swoich poglądów".

"Natomiast jeżeli mamy święta i śpiewamy np. kolędy i gdzieś zaproszony jest ksiądz, ja nie mam z tym żadnego problemu; ja jestem katolikiem, tylko uważam, że urząd powinien być neutralny światopoglądowo i nie powinniśmy się obnosić z tym, kto jest jakiego wyznania"

- dodał.

Dopytywany, czy jest za pozostawieniem nauczania religii w szkołach, Trzaskowski ocenił, że religia się "nie sprawdziła".

"Natomiast ja nie będę wojował z tym, żeby religię ze szkół wyprowadzić"

- podkreślił.

Jak dodał, religia powinna być pierwszą lub ostatnią lekcją oraz nie powinno się "stygmatyzować" dzieci, które na nią nie uczęszczają.

Rafał Trzaskowski zdaje się nie pamiętać, z jakim szacunkiem do Franciszka podchodziła jego partyjna koleżanka Ewa Kopacz, która podczas wizyty w Watykanie, przyklękając całowała papieski pierścień.

Należy oczywiście zakładać, że pani premier uczyniła ten gest kierując się swoją wiarą, ale wobec ostatnich ideologicznych harców w łonie totalnej opozycji, światopoglądowy przekaz Koalicji Obywatelskiej wydaje się dość niespójny.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com, youtube.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts