Tymczasem w szeregach PSL. Znów bajki o wielkiej koalicji... A światopogląd? A czy to ważne?

Władysław Kosiniak-Kamysz - lider PSL / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podzielił się ciekawą teorią na temat budowania koalicji i koalicyjnych zdolności swojej formacji. Stwierdza on bez ogródek, że kwestie światopoglądowe schodzą na dalszy plan, gdy gra idzie o koalicję właśnie.

W internetowym programie Gazeta.pl szef PSL został zapytany o propozycję liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej projektu ustawy, który dotyczy rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że księża i duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że co prawda projektu nie popiera i przyznał, że stowarzyszenie Nowackiej i PSL mają „inny charakter”, a w sprawach światopoglądowych każdy powinien głosować zgodnie z własnym sumieniem.

Nie znajdziemy wspólnego mianownika w tej sprawie.
- oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Okazuje się jednak, że kwestie światopoglądowe nie są dla niego przeszkodą przy ewentualnej współpracy koalicyjnej.

Jeżeli mamy tworzyć listę światopoglądową, to nigdy to nie będzie lista różnorodna, to nie będzie lista różnych partii.
- powiedział szef PSL.

Dopytywany, czy realne byłoby stworzenie rządu w hipotetycznej sytuacji, w której PSL, PO-KO, a także SLD czy Nowoczesna startowałyby w wyborach parlamentarnych z jednej listy, Kosiniak-Kamysz stwierdził, że "jeżeli jako fundament będziemy stawiać sprawy światopoglądowe, nie będzie to możliwe".

Ale moim zdaniem fundamentem jest zmiana jakości życia naszych rodaków.
- podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL powtórzył też, że chciałby, aby do eurowyborów PSL szedł tzw. szeroką listą - w koalicji z Nowoczesną, SLD, Unią Europejskich Demokratów, nie stawia też żadnych warunków do rozmów np. z PO.

To jest pewna nowa jakość.
- zapewnia Kosiniak-Kamysz.

Dodaje, że w jego wizji byłaby to również koalicja oparta o program społeczno-gospodarczy, nie światopogląd.

Przeciwko budowaniu szerokiej koalicji do wyborów do Parlamentu Europejskiego opowiedział się niedawno poseł PSL Marek Sawicki. Jak ocenił, „na tak szerokiej liście elektoraty się nie sumują, a znoszą”.

Poza tym programowo nie bardzo widzę siebie - jako PSL-owiec i konserwatysta, w inicjatywie Barbary Nowackiej czy Katarzyny Lubnauer.
- zaznaczył Sawicki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wśród ofiar zamachów na Sri Lance są Polacy? Wiceszef MSZ wyjaśnia

/ Zrzut ekranu z youtube.com https://www.youtube.com/watch?v=DWPbaDn0Jvo

  

- Nie mamy informacji, aby wśród ofiar straszliwych zamachów na Sri Lance byli Polacy - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki oraz luksusowe hotele na Sri Lance.

Dziś policja poinformowała, że liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do 310. Dodano, że w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano 40 zatrzymań. [polecam:https://niezalezna.pl/268704-to-on-stoi-za-seria-atakow-terrorystycznych-na-sri-lance-aresztowano-syryjczyka]

Wiceminister spraw zagranicznych był pytany w TVP Info, czy resort ma już potwierdzone informacje, że wśród ofiar lub rannych po zamachach na Sri Lance są Polacy.

Nie mamy takich informacji, aby wśród ofiar tych straszliwych zamachów na Sri Lance byli Polacy

 - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl