Tymczasem w szeregach PSL. Znów bajki o wielkiej koalicji... A światopogląd? A czy to ważne?

Władysław Kosiniak-Kamysz - lider PSL / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podzielił się ciekawą teorią na temat budowania koalicji i koalicyjnych zdolności swojej formacji. Stwierdza on bez ogródek, że kwestie światopoglądowe schodzą na dalszy plan, gdy gra idzie o koalicję właśnie.

W internetowym programie Gazeta.pl szef PSL został zapytany o propozycję liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej projektu ustawy, który dotyczy rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że księża i duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że co prawda projektu nie popiera i przyznał, że stowarzyszenie Nowackiej i PSL mają „inny charakter”, a w sprawach światopoglądowych każdy powinien głosować zgodnie z własnym sumieniem.

Nie znajdziemy wspólnego mianownika w tej sprawie.
- oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Okazuje się jednak, że kwestie światopoglądowe nie są dla niego przeszkodą przy ewentualnej współpracy koalicyjnej.

Jeżeli mamy tworzyć listę światopoglądową, to nigdy to nie będzie lista różnorodna, to nie będzie lista różnych partii.
- powiedział szef PSL.

Dopytywany, czy realne byłoby stworzenie rządu w hipotetycznej sytuacji, w której PSL, PO-KO, a także SLD czy Nowoczesna startowałyby w wyborach parlamentarnych z jednej listy, Kosiniak-Kamysz stwierdził, że "jeżeli jako fundament będziemy stawiać sprawy światopoglądowe, nie będzie to możliwe".

Ale moim zdaniem fundamentem jest zmiana jakości życia naszych rodaków.
- podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL powtórzył też, że chciałby, aby do eurowyborów PSL szedł tzw. szeroką listą - w koalicji z Nowoczesną, SLD, Unią Europejskich Demokratów, nie stawia też żadnych warunków do rozmów np. z PO.

To jest pewna nowa jakość.
- zapewnia Kosiniak-Kamysz.

Dodaje, że w jego wizji byłaby to również koalicja oparta o program społeczno-gospodarczy, nie światopogląd.

Przeciwko budowaniu szerokiej koalicji do wyborów do Parlamentu Europejskiego opowiedział się niedawno poseł PSL Marek Sawicki. Jak ocenił, „na tak szerokiej liście elektoraty się nie sumują, a znoszą”.

Poza tym programowo nie bardzo widzę siebie - jako PSL-owiec i konserwatysta, w inicjatywie Barbary Nowackiej czy Katarzyny Lubnauer.
- zaznaczył Sawicki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiary wybuchu były silnie napromieniowane. Lekarze rosyjskiego szpitala nic o tym nie wiedzieli

Zdjęcie ilustracyjne / torange.biz

  

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał wczoraj dziennik "Moscow Times". Lekarze wiedzieli jak postępować w takich wypadkach, lecz nie zostali poinformowani, z czym mają do czynienia. - Nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę - powiedział lekarz z Archangielska.

Co najmniej 60 lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy mieli styczność z ofiarami, przewieziono drogą lotniczą do Moskwy, by w trybie pilnym poddać ich badaniom. W tkance mięśniowej jednego z lekarzy wykryto - będący produktem rozszczepiania paliwa nuklearnego uran-235 - radioaktywny izotop cez-137, ale "nie poinformowano go, jaka jest ilość lub koncentracja tego izotopu" - ujawnia gazeta.

8 sierpnia szpital w Archangielsku przyjął trzech nagich i owiniętych przezroczystą folią mężczyzn, których przedstawiono jako ofiary bliżej nieokreślonego "promieniotwórczego wybuchu". Nie wyjaśniono jednak, o co należy zadbać przy udzielaniu im pomocy.

Cała komputerowa dokumentacja dotycząca tej sprawy została wymazana przez przybyłych następnego dnia do szpitala oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Dwaj z trzech poszkodowanych zmarli w drodze na lotnisko, skąd mieli być przetransportowani do Moskwy. FSB poleciła wszystkim osobom uczestniczącym w ratowaniu napromieniowanych, by podpisały zobowiązanie, że nie ujawnią niczego na ten temat - podał "Moscow Times", powołując się na źródła medyczne.

"Upłynęły 33 lata i nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę"

- powiedział gazecie lekarz z Archangielska, nawiązując do maskowania rzeczywistych rozmiarów katastrofy nuklearnej w Czarnobylu.

[polecam:https://niezalezna.pl/283322-rosatom-wyjasnia-przyczyny-eksplozji-to-byl-zbieg-okolicznosci]

"Ekspozycji na cez-137 łatwo uniknąć - wystarczy tylko dokładnie umyć pacjenta. Jednak lekarze zostali narażeni na promieniowanie, gdyż nie powiedziano im, co się stało"

- podkreślił w rozmowie z "Moscow Times" pracujący na Uniwersytecie Leicester specjalista w dziedzinie ochrony radiologicznej Yuri Dubrova.

Według oficjalnych informacji, 8 sierpnia na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej koło wioski Nionoksa nad Morzem Białym wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy, powodując śmierć pięciu uczestniczących w jego wypróbowywaniu ekspertów przemysłu zbrojeniowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl