Bułgaria będzie negocjowała z USA zakup myśliwców F-16

Rząd Bułgarii zaaprobował dziś rozpoczęcie negocjacji z USA w sprawie zakupu ośmiu nowych myśliwców F-16 - poinformował minister obrony Krasimir Karakaczanow. Gabinet upoważnił premiera Bojko Borisowa do zorganizowania negocjacji i opracowania projektu umowy.

flickr.com

W negocjacjach obowiązkowo mają uczestniczyć ministrowie obrony, gospodarki, finansów i spraw zagranicznych. Ważną częścią negocjacji będzie cena myśliwców z wyposażeniem i uzbrojeniem. Amerykańska oferta przekracza wyznaczony przez parlament pułap 1,8 mld lewów (900 mln euro). Karakaczanow nie poinformował, o ile, ale wyraził przekonanie, że cena będzie korygowana.

Według ministra negocjacje będą prowadzone najpierw z rządem Stanów Zjednoczonych, a dopiero po osiągnięciu politycznego porozumienia – z koncernem Lockheed Martin. Na potwierdzenie swojego przekonania, że dojdzie do obniżenia ceny, minister powołał się na wtorkowy list administracji prezydenta Donalda Trumpa do bułgarskich władz, w którym podkreślono, że amerykańska oferta na myśliwce F-16 Block 70 Viper jest „najlepszym połączeniem ceny, zdolności bojowych i kompatybilności z innymi natowskimi samolotami”.

Zdaniem ministra Karakaczanowa oznacza to gotowość obniżenia ceny, która według nieoficjalnych danych bułgarskich mediów przewyższa ustalone przez parlament parametry finansowe o 300 mln euro.

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP, niezalezna.pl

#Bułgaria #zbrojenia #USA #F-16

iggys
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo