Komisja Europejska zapowiada dalsze nękanie Polski

Zdjęcie ilustracyjne/KE / flickr.com/Sébastien Bertrand/CC BY-SA 2.0

  

Praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem dla Unii Europejskiej w 2019 roku - oświadczył dzisiaj na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

Tego dnia komisarze unijni spotkali się na pierwszym w bieżącym roku posiedzeniu. Dyskutowali m.in o wyzwaniach i możliwościach, jakie czekają UE w tym roku. Przebieg spotkania na konferencji prasowej relacjonował wiceszef KE Katainen.

Jak powiedział, takim wyznaniem będzie m.in. kwestia praworządności w niektórych krajach członkowskich.

"Wszyscy wiedzą o sytuacji w Polsce, na Węgrzech, także dzisiaj w Rumunii. To ważne sprawy. UE opiera się na solidnych wartościach. Jesteśmy obszarem, który opiera się na prawach człowieka, godności człowieka, na prawach podstawowych, zależy nam także na wolności prasy, wypowiedzi"

- mówił Katainen.

Dodał, że jeśli ktoś podważa takie wartości, to jest to podważanie wartości fundamentalnych.

Według wiceszefa KE wyzwaniem w 2019 roku będzie też dla UE kwestia Rosji ze względu na konflikt na Ukrainie i ingerencję w procesy demokratyczne, zaś największym wewnętrznym wyzwaniem będzie dla UE brexit.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kielce: wyższy podatek od nieruchomości

/ Ferdziu [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Kieleccy radni zgodzili się we wtorek na podwyżki stawek podatku od nieruchomości, które mają obowiązywać w mieście od 2020 r. Nowe stawki mają zapewnić większe wpływy do miejskiej kasy w wysokości ok. 4,3 mln zł.

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta radni podjęli również uchwałę dotyczącą przyjęcia zasad udzielania dotacji na wymianę źródeł ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w mieście. Na ten cel będzie przeznaczone w 2020 r. ponad dwa miliony zł (wcześniej planowano 500 tys. zł), dzięki czemu większe niż do tej pory będą także dotacje na wymianę pieców.

Była to trzecia sesja Rady Miasta Kielce w ciągu ostatnich trzech tygodni, gdzie zajmowano się sprawą planowanych przez ratusz podwyżek podatków lokalnych. W listopadzie radni nie zgodzili się na wyższe stawki za wywóz śmieci, za pobyt dziecka w żłobku, wyższy podatek od nieruchomości, wzrost cen biletów komunikacji miejskiej oraz wyższe opłaty za parkowanie. Wprowadzenie wszystkich podwyżek w życie oznaczałoby dla miasta w 2020 r. dodatkowe 21 mln zł.

Na początku grudnia radni nie zgodzili się na wprowadzenie do programu sesji uchwał prezydenta dotyczących podwyżek. Radni większości klubów argumentowali, że uchwały dotyczące planów podwyżek są źle przygotowane.

Przed wtorkową sesją radni części klubów doszli do porozumienia z prezydentem Kielc, odnośnie nowych stawek podatku od nieruchomości, a projekt podwyżek w zmodyfikowanym w stosunku do pierwotnych propozycji kształcie, trafił na sesję. Elementem porozumienia było także zwiększenie finansowania przez miasto programu wymiany pieców.

Początkowo proponowano ok. 50-procentowy wzrost stawek podatku od nieruchomości. W ustalonym ostatecznie projekcie wskazano, że stawki od gruntów i budynków w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wzrosną średnio o 2,5 proc., a od gruntów i budynków mieszkalnych - średnio o 9 proc.

Podczas konferencji prasowej przed sesją, prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że "dobry dialog" pozwolił znaleźć wspólne rozwiązanie. "Ta współpraca w przypadku jednej regulacji, dotycząca także wsparcia innej, jest bardzo dobrym przykładem tego jak powinniśmy dalej funkcjonować dla dobra miasta" – zaznaczył Wenta.

Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański przypomniał, że dzięki rozmowom na program związany z ochroną powietrza udało się wygospodarować niemal siedem razy więcej środków, niż było to w tegorocznym budżecie (w 2019 r. - 300 tys. zł). "To jest kompromis, chcieliśmy więcej - czyste powietrze jest sztandarowym punktem naszego programu. Ważne są też podwyżki podatków od nieruchomości – jesteśmy im przeciwni, ale po tym kompromisie podnosimy je w tak marginalnym stopniu, że miasto Kielce, jeśli chodzi o podatek dla prowadzących działalność gospodarczą, będzie miało najniższe w Polsce stawki wśród miast wojewódzkich" – argumentował Suchański reprezentujący klub Bezpartyjni i Niezależni.

Przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce Anna Kibortt, podkreśliła, że obecny projekt podwyżek jest korzystniejszy dla mieszkańców, w stosunku do wcześniejszych propozycji. Jak podała, w przypadku podatku za mieszkanie o powierzchni 60 metrów kw. to 4 zł więcej w skali roku, a dla mikroprzedsiębiorców, których jest najwięcej w Kielcach – to ok. 10 zł więcej miesięcznie. "Nie mówimy o drastycznych podwyżkach. Z radością przyjęliśmy informacje, że część środków które zostaną pozyskane po uchwaleniu podwyżki podatku od nieruchomości zostanie przeznaczona na walkę ze smogiem. Tu nie ma podziałów, to problem nas wszystkich" – zaznaczyła radna.

Podwyżkę podatków od nieruchomości poparło w głosowaniu 13 radnych (wymienione wcześniej kluby oraz Koalicja Obywatelska i radny wybrany z listy SLD), przeciw było sześciu radnych z klubu PiS.

Przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Karyś podkreślał podczas sesji, że wzrost stawek podatku uderzy głównie w przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że projekt nie uwzględnia preferencyjnych stawek dotyczących działalności związanych z zanikającymi zawodami (naprawa obuwia, wyroby piekarnicze, cukiernicze, naprawa zegarków) oraz działalnością związaną z kulturą fizyczną i sportem.

Uchwalony wzrost stawek podatku od nieruchomości ma zapewnić Miastu Kielce w 2020 r. większe wpływy z tytułu tego podatku w wysokości około 4,3 mln zł.

Przykładowo stawki podatku od lokali mieszkalnych wzrosną z 0,64 zł do 0,69 zł za metr kw. powierzchni, a w przypadku lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - z 22,30 zł do 22,90 zł za metr kw. powierzchni.

Z kolei podatek od gruntów, związany z prowadzeniem działalności gospodarczej - bez względu na sposób ich zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - wzrośnie z 0,83 zł do 0,85 zł za metr kw.

Uchwałę dotyczącą zasad udzielania dotacji na wymianę pieców poparło 14 radnych, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl