W ostatnim sondażu Nowoczesna zdobyła… 0,9 proc.! Jak tłumaczy to Lubnauer? Śmiechu warte

Katarzyna Lubnauer / Fotomag/Gazeta Polska

  

Katarzyna Lubnauer postanowiła wytłumaczyć opinii publicznej i swoim wyborcom (których liczba pomimo zimy topnieje) spadek poparcia dla Nowoczesnej. – Jest on chwilowy (spadek – red.) i wynika z dezorientacji wyborców po grudniowym przejściu kilkorga posłów do Platformy Obywatelskiej - uważa szefowa Nowoczesnej. Według Katarzyny Lubnauer wyborcy czekają teraz na propozycje i stabilną koalicję.

Według ostatniego ostatniego sondażu Ibris dla "Rzeczpospolitej" w wyborach do Sejmu Nowoczesna uzyskałaby 0,9 proc. poparcia, podczas gdy według badania z grudnia ub.r. było to 4 proc. Największa grupa respondentów - 39,1 proc. - oddałaby głos na PiS, a 26,3 proc. na PO.

Lubnauer oceniła dziś w radiowej Trójce, spadek notowań jej partii jest chwilowy i "wynika z bardzo prostego faktu, że Polacy poczuli się zdezorientowani, po tym co się stało w grudniu".

Na początku grudnia ub.r. z Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów (w tym szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz), którzy wraz z wykluczonym z Nowoczesnej posłem Piotrem Misiłą przeszli do klubu PO, który zmienił nazwę na klub Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Szefowa Nowoczesnej zaznaczyła, że spadek w sondażach odnotowała również PO. Jak oceniła, Koalicja Obywatelska "była dla wyborców nadzieją", co było widać w wyniku wyborów samorządowych, gdzie KO wygrała we wszystkich dużych, średnich, a także często w mniejszych miastach.

Zdaniem Lubnauer, to co się stało w grudniu spowodowało pewną dezorientację.

"Można powiedzieć, że zostawiliśmy wyborców na święta w sytuacji, w której coś, w czym pokładali nadzieję zostało rozbite. Czymś normalnym jest, że w tej chwili trzeba jak najszybciej budować nową koalicję, po to żeby wyborcy po stronie opozycji widzieli, że jest podmiot, który jest w stanie stabilnie funkcjonować i wygrać"

- powiedziała.

Podkreśliła przy tym, że sondaż pokazał nie tylko spadek notowań tych dwóch partii, ale też "bardzo znaczący wzrost" liczby osób niezdecydowanych, które nie wiedzą na kogo oddać głos. Jej zdaniem wyborcy ci czekają na propozycje.

"Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której w tym samym momencie odpływa od jakiejś partii, a przybywa osób niezdecydowanych - a to dokładnie widać w tym sondażu, że miesiąc do miesiąca - to widać, że oni czekają na propozycje" - oceniła.

Szefowa Nowoczesnej stwierdziła, że przejęcie części posłów przez PO bardzo wielu polityków i komentatorów uznaje za "taktyczny i polityczny błąd, ponieważ bardzo wielu wyborców straciło zaufanie do podmiotu, który zbudowaliśmy", a za błędy - dodała - płaci się w sondażach.

Pytana o koalicję partii opozycyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego oceniła, że opozycja musi nie tylko stworzyć koalicję, ale stworzyć ją stabilnie, w oparciu o pełne zaufanie.

"My robimy to krok po kroku w tej chwili z PSL i SLD, spotykając się i rozmawiając. Myślę, że PO też znajdzie swoje miejsce i rolę w tej koalicji. Zadaniem polityków opozycji jest stworzenie stabilnej koalicji z programem modernizacyjnym dla Polski" - powiedziała.

Dodała, że dla niej oczywiste są dwie rzeczy: po pierwsze "nie ma powrotu do roku 2015, tamta Polska została odrzucona w wyborach 2015 r.", po drugie "musimy pokazać, że Polacy mają szansę nam zaufać".

Dopytana, czy w wyborach do PE powstanie koalicja łączącą główne podmioty czyli PO, Nowoczesną, SLD i PSL Lubnauer stwierdziła: "Tak, jestem przekonana, że zbudujemy koalicję europejską".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do PE

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W Holandii dziś rozpoczęło się głosowanie w wyborach do PE. Antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD), które zdobyło zaledwie 2 proc. głosów w wyborach krajowych w 2017 r., może uzyskać 15 proc., tyle samo co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Socjaldemokratyczna Partia Pracy, z której wywodzi się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, może liczyć na około 13 proc.

Agencja Reutera zauważa, że 36-letni nacjonalista Thierry Baudet, który "szturmem wszedł do holenderskiej polityki, może sporo zyskać w wyborach europejskich".

Baudet uważa, że Holandia utraciła kontrolę nad granicami oraz suwerenność na rzecz UE i przeżywa egzystencjalny kryzys. Zajmuje antyimigracyjne stanowisko i wzywa do zachowania holenderskich wartości. Lider FvD jest zdania, że imigracja doprowadziła do upadku chrześcijańskiej europejskiej cywilizacji i chce, aby Holandia opuściła Unię Europejską.

W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD premiera Marka Ruttego.

Baudet skradł elektorat głównie antyimigracyjnej, antysystemowej, antymuzułmańskiej i antyunijnej Partii na rzecz Wolności (PVV) swego rywala Geerta Wildersa, eurosceptyka najbardziej znanego z kampanii przeciwko islamowi - wskazuje Reuters. Ugrupowanie to może liczyć na ok. 5 proc. poparcia.

Jeśli holenderskie sondaże okażą się dokładne, Forum Demokratyczne może zdobyć pięć z obecnych 26 holenderskich miejsc w liczącym 751 miejsc Parlamencie Europejskim.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.

Pierwszy punkt wyborczy został otwarty na lotnisku w Amsterdamie o godz. 5 rano. Lokale zostaną zamknięte o godz. 21.

W czwartek wybory odbywają się jeszcze w Wielkiej Brytanii. W piątek do urn wyborczych pójdą mieszkańcy Irlandii i Czech, a w sobotę Łotwy, Malty i Słowacji. W pozostałych krajach UE wybory odbędą się w niedzielę 26 maja. W całej UE prawo głosu ma 426 mln osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl