Papież modernizmu w Nowym Jorku

Kwatera główna ONZ w Nowym Jorku / unmultimedia.org

  

W 1952 roku przy brzegu East River w Nowym Jorku, w małej dzielnicy zwanej Turtle Bay, otwarto gmach ONZ, który powstał według projektu „papieża modernizmu” Le Corbusiera i Oscara Niemeyera. Pracami kierował amerykański architekt Wallace Harrison. Budowa kompleksu rozpoczęła w 1949 roku na gruntach wykupionych od znanego nowojorskiego dewelopera – Williama Zeckendorfa. Zakup o wartości 8,5 mln dolarów został ufundowany przez przedsiębiorcę i filantropa – Johna D. Rockefellera.

Do konkursu na projekt architektoniczny zgłoszono aż 50 prac. Ostatecznie wybrana została koncepcja francuskiego architekta Le Corbusiera zw. Scheme 23A. Zakładała ona budowę głównego wieżowca ze stali i szkła (siedziba Sekretariatu) oraz kilku niższych, przylegających do niego budynków pomocniczych (sale konferencyjne itp.). Całość prac została sfinansowana środkami z bezprocentowej pożyczki w wys. 65 mln dolarów, udzielonej przez rząd USA.

Szkice Le Corbusiera

Dziś wieżowiec ten stanowi jeden z nieodłącznych elementów panoramy Manhattanu. Prosty szklany gmach uzupełniają budynki, które w sumie posiadają powierzchnię ponad 240 tysięcy metrów kwadratowych. Kilka lat temu został budowla została dostosowana do rosnących z upływem lat potrzeb ONZ i była to pierwsza poważna próbą przywrócenia blasku modernistycznej budowli reprezentującej międzynarodowy styl w architekturze.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl