Buddysta z Indii o najwspanialszej kaście… w Polsce! Obejrzyj i spróbuj się nie roześmiać

/ fot. arch.

  

- Słyszałem, że w Polsce sędziowie określają się jako najwspanialsza kasta. U nas w Indiach też były kasty, ale są już zakazane. W mitologii indyjskiej każda kasta pochodzi z części astralnego ciała bóstwa. Przykładowo rycerze to ramiona, a myśliciele - mózg. Widziałem w Polsce takie wielkie zgromadzenia, gdzie skandowano mantrę: „Sędzia wuj!”. Ja słabo znam te lokalne tradycje, ale myślę, że w ten sposób wychodzi z Polaków indoeuropejskość, chcą pokazać, że ich zdaniem najwspanialsza kasta pochodzi od tzw. narządów rozrywkowych. To są zwykłe „wuje”, tak się to kojarzy ludziom – mówi Michał Orzechowski. Obejrzyj sensacyjną wypowiedź badacza historii Indii poniżej!

Zdaniem urodzonego w Polsce Orzechowskiego, który długo mieszkał w Indiach i Nepalu, polska najwspanialsza kasta, która demonstruje, że „działa na specjalnych prawach i przywilejach”, przypomina trochę indyjską kastę braminów, ale jest pewna różnica.

W Indiach przynależność do wyższej kasty to były oprócz przywilejów obowiązki. Wobec kraju, wobec innych, wspólnoty, w której żyjesz. To nie było tylko żerowanie na reszcie obywateli. Trochę jak w I Rzeczpospolitej, gdzie szlachta stanowiła jakby oddzielną grupę.
- powiedział w programie „Wywiad z chuliganem” w Telewizji Republika.

Wspominając o zniesieniu kast w Indiach i blokowaniu reformy sądów w Polsce badacz już całkiem serio wskazał na akty międzynarodowe, na które powołać się może Polska.

W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka napisane jest, że każdy człowiek ma prawo do uczciwego sądu. W Polsce sądy nie są uczciwe, bo istnieje kasta, która ma swoje korzenie w systemie totalitarnym i nie zostało to wyczyszczone. Oznacza to, że dotychczas Polska łamała tym samym Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Kuriozum jest, że Polskę poucza w sprawie reformy sądów Francja, która przecież miała po upadku Vichy defaszyzację swojego systemu prawnego i Niemcy, które miały i denazyfikację, i dekomunizację w NRD. A w Polsce usunięcie przywilejów podobnej kasty napotyka na ich sprzeciw.
- mówi Michał Orzechowski.

Obejrzyj mocną rozmowę z badaczem Indii poniżej, fragment dotyczący kast i „wujów” w togach zaczyna się w 36 minucie i 30 sekundzie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izraelskie media komentują spotkanie Duda-Riwlin. „Czemu pozwolił Rosji przepisać historię?”

/ prezydent.pl

  

"Riwlin stanął w obronie prawdy historycznej w Polsce. (...) Pozostaje zastanowić się, czemu w zeszłym tygodniu pozwolił Rosji przepisać historię w Yad Vashem" - zauważa izraelska gazeta "Haarec" pisząc o wczorajszym spotkaniu prezydentów Polski i Izraela, nawiązując jednocześnie do czwartkowych uroczystości w Jerozolimie, organizowanych przez bliskiego prezydentowi Rosji oligarchę Mosze Kantora.

"Riwlin stanął w obronie prawdy historycznej w Polsce"

- komentuje "Haarec" wystąpienie izraelskiego szefa państwa przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

"Pozostaje zastanowić się, czemu w zeszłym tygodniu pozwolił Rosji przepisać historię w Yad Vashem"

- zauważa gazeta, nawiązując do czwartkowych uroczystości w Jerozolimie, organizowanych przez bliskiego prezydentowi Rosji oligarchę Mosze Kantora.

[polecam:https://niezalezna.pl/307431-nazisci-nie-niemcy-a-rosja-ostoja-w-walce-z-antysemityzmem-kantor-przemowil-w-jad-waszem]

"Haarec", podobnie jak inne dzienniki i portale izraelskie, odnotowuje spotkanie prezydentów Polski i Izraela oraz obszerne fragmenty ich przemówień. Szczególnie podkreślana jest wypowiedź Riwlina o tym, "że w czasie wojny naród polski walczył bohatersko i odważnie z nazistowskimi Niemcami, ale pamiętamy też, że wielu członków narodu polskiego przyjęło inną postawę i przykładało rękę do mordu na Żydach".

Przywoływane są też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który tłumaczy powody swojej nieobecności na uroczystości w Jerozolimie oraz niezgodę Polski na "pomijanie udziału Polaków pośród aliantów w walce przeciwko hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy", co miało miejsce podczas tej uroczystości.

Dziennik "Maariw" zauważa, że prezydent Riwlin przyjechał do Polski, aby "załagodzić napięcia" między Polską i Izraelem. Dlatego wyraził "ubolewanie z powodu pogorszenia stosunków między państwami w związku ze sprawami historycznymi" i podkreślił, że "taka dyskusja powinna odbyć się między historykami i ekspertami". Według gazety, spotkanie obu przywódców strona izraelska określiła jako "pozytywne".

"Israel Hajom", najpoczytniejszy dziennik izraelski, pisze jeszcze o zaproszeniu prezydenta Dudy do Jerozolimy, wystosowane przez prezydenta Riwlina.

[polecam:https://niezalezna.pl/307915-riwlin-zaprosil-dude-do-jerozolimy-prezydent-izraela-chcemy-dzis-podac-reke-narodowi-polskiemu]

Media odnotowują również fakt złożenia wieńców pod pomnikiem Witolda Pileckiego przez obu szefów państw i przybliżają czytelnikom sylwetkę polskiego bohatera.

Portal Aruc Szewa zauważa, że prezydent Riwlin z zadowoleniem przyjął fakt, że pomimo napięć politycznych stosunki między Izraelem i Polską w dziedzinie turystyki i gospodarki są kwitnące, podobnie jak relacje w sferze nauki i badań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts