Biecz - perła Podkarpacia

Okolice Kościoła Bożego Ciała w Bieczu / Patrycja Wójcikiewicz; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

  

Miasto do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce. Ze względu na swoją historię jest nazywane „małym Krakowem” lub „polskim Carcassonne”, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.

Miasto leży w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. 

W Bieczu znajdowały się trzy zamki i dwór królewski, wszystkie stanowiły rezydencje królewskie. Przebywali w nich wielokrotnie królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów. Biecz był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W najtrudniejszym okresie walk o zjednoczenie Polski, na bieckim zamku przebywał Władysław Łokietek od września 1311 do kwietnia 1312. Stąd wzięła się tradycja, że Biecz wówczas był stolicą Polski. W Bieczu przebywali także wybitni artyści i pisarze, m.in. Jan Matejko i Stanisław Wyspiański.

Miasto przeżyło swój rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego, zaś od XVII w. zaczęło podupadać. Współcześnie jest niewielkim, turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu oraz z licznymi zabytkami. 

Do najciekawszych zabytków Biecza należą:
•    kościół farny pw. Bożego Ciała, budowany w latach 1490–1510, wraz z dzwonnicą, 
•    kościół pw. św. Barbary z 1860, wraz ze starą plebanią pełniącą niegdyś funkcję klasztoru norbertanek, 
•    zespół klasztorny reformatów, składający się z kościoła św. Anny budowanego w latach 1645–1663, klasztoru i zabytkowego ogrodzenia,
•    ratusz z wieżą z 1450, przebudowywany w XVI w.,
•    kaplice bieckie: kaplica św. Floriana z 1 poł. XIX w. oraz kapliczka słupowa na Harcie z 1812,
•    synagoga z 1850,
•    cmentarze wojenne z I wojny światowej: nr 105, 106, 108 i 109,
•    Dom Kromera z 1519, tzw. Kromerówka,
•    Dom zbója Becza z XV w.,
•    szpital Świętego Ducha z 1395, przebudowywany od 2009,
•    dworek Nędzówka z XVIII w.,
•    dom Barianów-Rokickich z 1523, wraz z przylegającą do niego basztą radziecką,
•    zasypane fundamenty zamku na Górze Zamkowej zburzonego w 1475 r.
•    kompleks murów obronnych, do którego należą fragmentaryczne odcinki murów miejskich, trzy baszty (kowalska, rzeźnicka i radziecka), fundamenty barbakanu, jednego z trzech znanych w Polsce.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tysiące domów bez prądu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Sztrapacska74

  

Bez dostaw prądu pozostaje około 7 tys. odbiorców na terenie województw: zachodniopomorskiego (4 tys.), opolskiego (1,6 tys.), warmińsko-mazurskiego (970) i podlaskiego (423) - poinformował na Twitterze z-ca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz. Zaznaczył, że to stan na godzinę 15.30.

Jak podkreślił Świszcz, obecnie we wskazanych regionach prowadzone są prace naprawcze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło ponadto Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze i intensywnych burzach z gradem, które mogą wystąpić w niedzielę na Podkarpaciu i Podlasiu. RCB ostrzega przed gwałtownymi burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem we wskazanych województwach. Możliwe są również podtopienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w pięciu województwach.

Alert RCB obowiązuje w niedzielę po południu i przez całą noc. Dotyczy siedmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego.

Na tych obszarach mogą wystąpić bardzo silny wiatr, w porywach do 115-130 km/h, a także intensywne burze z gradem.

W komunikacie na stronie internetowej RCB przypomniano, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeżeli znajdujemy się poza domem, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy przygotować się na przerwy w dostawie prądu.

Z kolei IMGW ogłosił na niedzielę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami w południowej części województw: podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl