Obrazy El Greca w Siedlcach tylko do 13 stycznia

„Św. Weronikę z chustą” z Museo de Santa Cruz de Toledo / niezalezna.pl

  

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach kończy się niedługo wystawa „Ars Sacra El Greco”, na której obejrzeć można aż siedem obrazów hiszpańskiego artysty. Obok „Ekstazy św. Franciszka”, która jest w Muzeum prezentowana na co dzień, zgromadzono jeszcze dzieła z Hiszpanii i Austrii.

Ekstaza św. Franciszka to najznamienitsze dzieło sztuki hiszpańskiej w Polsce. Obraz powstał w okresie największego rozkwitu Hiszpanii w tzw. złotym wieku. Przyciąga turystów i miłośników malarstwa z regionu, jak i znawców sztuki nawet z odległych krajów, choćby z Japonii.

– poinformował dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach dr Robert Mirończuk.

Obraz El Greca został ponad 50 lat temu odnaleziony przez dwie pracownice Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk: Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską, które inwentaryzowały zabytki na Mazowszu i Podlasiu. W 1964 r. w Kosowie Lackim na plebanii u miejscowego księdza. Po raz pierwszy „Ekstazę św. Franciszka” udostępniono zwiedzającym w 2004 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Niedawno dzieło poddano gruntownej renowacji.

Od niedawna udostępnione publiczności dzieło, ukazujące Świętego Stygmatyka, fascynuje postacią ukazaną w specyficznej dla malarza manierze, która skupiając na sobie uwagę oglądającego, niepostrzeżenie przenosi go w nieznaną, a zarazem niezwykłą sferę niebiańską, boską. Fenomenalnie ujęta kompozycja z roziskrzonym światłem i niezwykłą kolorystyką czynią postać św. Franciszka ekstatyczną, niezwykle uduchowioną, odmaterializowaną, ukazując zwykłym śmiertelnikom istnienie realnego pozaziemskiego świata.

– opowiadał dr Mirończuk.

Niezastąpionym przewodnikiem po wystawie i dziełach El Greca jest kustosz Muzeum Diecezjalnego Dorota Pikula.

Twórczość El Greca ma szczególny wymiar. Nikt, poza nim, nie malował obrazów z takim rozedrganiem barwnym, z takim wibrującym, niezwykle oryginalnym i niepowtarzalnym światłem. Nikt nie nasycał swoich dzieł, tak jak on, wizyjnością.

– charakteryzowała pracę artysty.

Na wystawie obejrzeć można jeszcze: „Św. Weronikę z chustą” z Museo de Santa Cruz de Toledo, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo” z Coleccion Banco Santander, „Św. Franciszka w ekstazie” z kolekcji prywatnej w Wiedniu, „Ukrzyżowanie” z Museo del Greco w Toledo, „Świętego Franciszka z bratem Leonem medytujących o śmierci” z Cabildo Primado w Toledo, „Świętego Franciszka z bratem Leonem” z Real Colegio Seminario de Corpus Cristi Valencia-Museo del Patriarca.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dzieje.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmalało zagrożenie lawinowe w Tatrach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JerzyGorecki/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe do drugiego, umiarkowanego stopnia. Trakt do Morskiego Oka jest otwarty dla ruchu turystycznego i transportu konnego; w wyższych partiach gór nadal jest jednak niebezpiecznie.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w niedzielę rano leżało 227 cm śniegu, a temperatura wynosiła tam 11 stopni mrozu.

Chociaż zagrożenie lawinowe zmalało, to w wyższych partiach Tatr nadal jest niebezpiecznie. Ze względu na panujące warunki turystyczne, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyjście powyżej górnej granicy lasu.

Szlaki turystyczne pokrywa gruba warstwa śniegu. W wyższych partiach śnieg jest twardy, a wędrówka w takich warunkach wymaga użycia raków i czekana. W niższych partiach gór jest ślisko. Turystom wędrującym dolinami mogą się przydać nakładki antypoślizgowe albo raczki.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl