Odwiedzimy escape roomy i zapoznamy się z sytuacją, sprawdzimy, czy przestrzegane są wymagania dotyczące ich działalności 

- powiedział Juris Targonskas, kierownik Zarządu Państwowego Nadzoru Przeciwpożarowego Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa.

Targonskas zaznaczył, że escape roomy na Litwie są urządzone w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, wobec których są też różne wymagania.

Po obejrzeniu wszystkich lokali tego typu podejmiemy decyzję o tym, czy wprowadzić dodatkowe wymogi i jakie

- powiedział Targonskas. Zaznaczył też, „nikt nie zamierza utrudniać życia przedsiębiorcom”. „Tu chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo” - dodał.

Zapowiedziane kontrole zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Na Litwie działa około 40 escape roomów, głównie w dużych miastach.

W związku z tragicznym pożarem escape roomu w Polsce z pięcioma ofiarami śmiertelnymi przeprowadzone zostaną kontrole podobnych obiektów również w Czechach - poinformowali przedstawiciele czeskiej straży pożarnej.

Jeszcze ich nie ma, ale rozpoczną się w najbliższych dniach. Skupimy się na wyjściach ewakuacyjnych, na tym, czy obiekty zostały prawidłowo dopuszczone do użytku i na podobnych sprawach. Przez pierwsze trzy miesiące będzie to wyrywkowe 

- powiedział publicznej Czeskiej Telewizji (CT) Jan Szpaner z wydziału prewencji pożarowej komendy głównej straży.

W Polsce strażacy wciąż kontrolują escape roomy.

40 właścicieli escape roomów, w których wykryto nieprawidłowości zostało ukaranych grzywnami. Natomiast 53 takie lokale zostały zamknięte

- powiedział w Radiowej Jedynce komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski.

Zlokalizowaliśmy 548 działalności gospodarczych, ponad 400 skontrolowaliśmy

- powiedział Leszek Suski.

Zaznaczył, że po przeprowadzonych kontrolach do jednego lokalu strażacy mają średnio 4 zastrzeżenia co do zapewnienia przez ich organizatorów bezpieczeństwa uczestnikom zabawy.

Podkreślił również, że działalność jaką jest escape room można założyć w ciągu jednego dnia i nie podlega ona obowiązkowi kontroli czy opiniowania ze strony straży pożarnej - "do tej pory działalność taka była zgłaszana pod różnymi szyldami, jako działalność intelektualna, naukowa, sportowa".