Choć na te koncerty (odbywające się w największych salach koncertowych) przychodzą tłumy, panuje na nich bardzo ciepła, rodzinna atmosfera. Wszystko za sprawą specyficznego programu, w którym oprócz uczty muzycznej jest czas na składanie sobie życzeń i podzielenie się opłatkiem (wręczanym przy wejściu). To też ogromna zasługa wspaniałych artystów. Mate.O, dyrektor artystyczny „Betlejem w Polsce”, i Jan Smoczyński, kierownik muzyczny, zaprosili na tegoroczną trasę wyjątkowych muzyków –wspaniałe gwiazdy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

Kiedy na scenę wychodzi multiinstrumentalista Józef Broda wraz z córką Katarzyną, natychmiast przenoszą słuchaczy w polskie góry. Bo koncert rozpoczyna pieśń „Z raju pięknego miasta” wywodząca się z regionu Śląska Cieszyńskiego. Ale zaraz po niej można usłyszeć współczesną pieśń hebrajską „Róg zbawienia”, którą Yaron Cherniak zabiera wszystkich na Bliski Wschód.

Podobnie urodzony w Nazarecie Yazeed Sakhnini, który urzeka wykonaniem arabskiej kolędy „Al-Madżu Laka”. Wschodnie klimaty z Ukrainy czy Serbii zapewniają Dana Vynnytska (Dagadana) i Zuzanna Malisz (Kapela Maliszów), natomiast tradycyjną irlandzką kolędę śpiewają: mistrzyni lirycznych klimatów Antonina Krzysztoń i fenomenalny artysta musicalowy Adam Krylik. Swoją głęboką, ciepłą barwą zachwyca dama jazzu Grażyna Łobaszewska.

Kiedy zaś podczas śpiewania amerykańskiej pieśni bożonarodzeniowej „Już prawie kres” do wokalistki dołącza gwiazda młodego pokolenia, Dawid Kwiatkowski, pod sceną robi się bardzo ciasno. Tłum fanek chce choć dotknąć swojego idola, a ten odwzajemnia uśmiechy i znajduje czas na przybicie piątki. Duet na scenie tworzą również Bovska i Kamil Bednarek w etiopskiej kolędzie „Co zobaczyli mędrcy”. Autorską pieśnią „Magnificat” urzeka Agnieszka Musiał, a prowadzący koncert Mate.O wykonuje m.in. najstarszą kolędę kanadyjską. Wokalistom towarzyszą wspaniali instrumentaliści, począwszy od Jana Smoczyńskiego, przez Joachima Mencela, Atom String Quartet, Kapelę Maliszów, po mołdawski zespół dęty Fanfara Moldova. 

Już nie mogę się doczekać koncertowego albumu z tegorocznej trasy. Polecam tymczasem płytę „Jak w Betlejem”, która jest zapisem trasy z ubiegłego roku. Dochód z jej sprzedaży, tak jak z biletów na „Betlejem w Polsce”, przeznaczony jest na pomoc potrzebującym. Kolejne koncerty "Betlejem w Polsce" odbędą się w Poznaniu, Gdyni, Ostródzie, Łodzi, Kielcach i w Lublinie. Szczegóły na stronie festiwalu.