Po wiedzę Dukaczewskiej należało sięgnąć wcześniej. Czy coś mają do ukrycia – pyta polityk PiS

Donald Tusk, Władimir Putin / KPRM

  

Uważam, że z punktu widzenia honorowego pani Magdalena Fitas-Dukaczewska powinna złożyć zeznania. Wiemy, że premier Donald Tusk pojechał do Smoleńska nieprzygotowany – ocenił w rozmowie z Dorotą Kanią Witold Waszczykowski, mówiąc o odmowie zeznań tłumaczki byłego premiera Donalda Tuska. Dodał, że jest zaskoczony, że Fitas-Dukaczewska jest przesłuchiwana tak późno.

W ubiegłym tygodniu odbyło się przesłuchanie tłumaczki Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej jako świadka w śledztwie dotyczącym tzw. zdrady dyplomatycznej. Zostało ono przerwane, do czasu rozstrzygnięcia przez sąd postanowienia prokuratora o zwolnieniu świadka z tajemnicy.

Prokuratura wezwała na przesłuchanie byłą tłumaczkę Donalda Tuska, Magdalenę Fitas-Dukaczewską. Chodzi o rozmowę, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Celem śledztwa, w którym świadkiem jest Fitas-Dukaczewska - prowadzonego równoległe z głównym postępowaniem dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej - jest "możliwie dokładne ustalenie okoliczności, w jakich zapadały ważne dla jej wyjaśnienia decyzje, w tym zwłaszcza związane z przekazaniem Federacji Rosyjskiej prawa do badania przyczyn katastrofy".

Witold Waszczykowski w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24 stwierdził, że wcześniej należało sięgnąć po wiedzę Fitas-Dukaczewskiej ws. Smoleńska.

Tłumacze prowadząc tłumaczenia robią często notatki, w zasadzie wszystkich tłumaczeń. Jak pamiętam gdy towarzyszono mnie, albo premierom, prezydentom tłumaczono robiąc sobie notatki na bieżąco. Pani Dukaczewska powinna mieć notatki z tej rozmowy

– powiedział były minister spraw zagranicznych.

Dodał, że przed laty uczestniczył w spotkaniach, gdzie Dukaczewska towarzyszyła politykowi wyższej rangi i robiła notatki.

"Być może nie zachowała ich. (…) Ten przypadek jest szczególny, bo chodzi o śmierć prezydenta i dziesiątków polityków. Uważam też, że z punktu widzenia honorowego pani Magdalena Fitas-Dukaczewska powinna złożyć zeznania, powinna przedstawić informację, jak ta rozmowa wyglądała, aby nie trwały te podejrzenia, jak te rozmowy tam wyglądały" - ocenił.

Witold Waszczykowski podał, że w zeznaniach smoleńskich są relacje, że już w Sopocie, podczas spotkania Tusk-Putin, zapadły decyzje, by uroczystości w Katyniu zorganizować bez Lecha Kaczyńskiego.

Wiemy, że premier Donald Tusk pojechał do Smoleńska nieprzygotowany, to już po latach wiemy. Wiemy, że nie miał świadomości jak powinno wyglądać śledztwo. Jeśli pani Dukaczewska odmawia uporczywie takich informacji, to utrzymuje nas w przekonaniu, że ta rozmowa miała coś do ukrycia

– zaznaczył polityk PiS.

Waszczykowski odniósł się również do książki Radosława Sikorskiego, który w swojej książce podnosi rozmowę Tuska z Putinem na sopockim molo.

Powinniśmy czekać na reakcję premiera Tuska ws. Sikorskiego. Powinien wyjaśnić, czy ta kwestia była omawiana. Jeśli była, to skandalem jest, że rok po agresji na Gruzję mówiono o rozbiorze Ukrainy

– powiedział rozmówca Doroty Kani.

Polityk nawiązał do wątku więzień CIA.

"To USA powinny wyjaśnić sprawę wiezień CIA. Nawet były szef MSZ powinien powstrzymać od spekulacji w tej sprawie. Polska nie powinna tej sprawy drążyć" – ocenił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, polskie radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie mógł uwierzyć w to, co widzi. Na paczce papierosów było zdjęcie... jego amputowanej nogi

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Osiadły w Metzu we wschodniej Francji Albańczyk rozpoznał na opakowaniu tytoniu zdjęcie swojej... amputowanej nogi, umieszczone jako ostrzeżenie przed nikotynizmem i szkodliwością palenia. 60-latek przeszedł amputację po obrażeniach w strzelaninie.

Zdjęcie charakterystycznych blizn po dokonanej w 1997 roku amputacji nogi na wysokości uda umieszczono na paczce tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów w charakterze ostrzeżenia bez zgody Albańczyka.

"To nie jest kwestia pieniędzy. Szukamy drogi jaką zdjęcie trafiło na opakowanie. Głęboko rani to godność mojego klienta"

- powiedział adwokat Albańczyka Antoine Fittante.

Zdjęcie miało zostać zrobione podczas konsultacji medycznej w centrum ortopedycznym, w którym Albańczyk usiłował załatwić sobie protezę. Ale nigdy nie wyraził zgody na jego wykorzystanie.

Według mediów w Lotaryngii rozpoznał je syn, kiedy rok temu nabył w Luksemburgu tytoń do skręcania. Przywiózł opakowanie do domu. Cała rodzina jest przekonana, że na ostrzegawczej fotografii widać blizny ojca.

Fittante napisał do szpitala, żeby sprawdzić, jak doszło do udostępnienia zdjęcia obrażeń pacjenta. Kontaktuje się również z Komisją Europejską, ponieważ to ona nakazała umieszczanie tego typu ostrzeżeń na opakowaniach wyrobów tytoniowych w całej Unii Europejskiej.

Według adwokata zwykle wyciąga się zdjęcia z baz danych, które są weryfikowane i publikacja następuje za zgodą przedstawionych na nich osób.

O podobnej sprawie niecałe dwa tygodnie temu pisała włoska prasa. 100 mln euro odszkodowania domaga się mieszkaniec Włoch, który znalazł na paczkach papierosów zdjęcie zmarłej przed laty żony, zrobione gdy leżała zaintubowana w szpitalu.

Adwokat Włocha złożył pozew przeciwko wielkiemu koncernowi tytoniowemu, domagając się zadośćuczynienia, na co producent papierosów odpowiedział, że zdjęcia pochodzą ze zbiorów utworzonych na mocy europejskich i krajowych przepisów, a koncern "nie ma żadnej swobody działania" w ich wyborze. Koncern zasugerował wtedy zwrócenie się do Komisji Europejskiej bądź włoskiego resortu zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl