Rumunia? Nieprzygotowana do przywództwa! Ze słów Junckera tłumaczy się Komisja Europejska

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

"Rząd w Bukareszcie jeszcze nie całkiem zrozumiał, co to znaczy przewodniczyć krajom Unii Europejskiej" - mówił pod koniec ubiegłego roku Jean-Claude Juncker. Dzisiaj z tej wypowiedzi tłumaczy się rzecznik prasowy Komisji Europejskiej. "Jesteśmy zdeterminowani współpracować ze wszystkimi w Rumunii i jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie rezultaty" - zapewnia.

Polacy doskonale znają słowa Jean-Claude Junckera o praworządności czy niezależności sądownictwa, wszak unijny przewodniczący ma w zwyczaju o tym często przypominać, choć nie mieszka w naszym kraju. Teraz podobnie wypowiada się o Rumunii, która 1 stycznia ma objąć przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. 

"Myślę jednak, że rząd w Bukareszcie jeszcze nie całkiem zrozumiał, co to znaczy przewodniczyć krajom Unii Europejskiej. Do rozsądnych negocjacji potrzebna jest również gotowość do słuchania innych oraz solidna wola odłożenia na bok swoich życzeń. Mam tutaj pewne wątpliwości"

- powiedział Juncker w wywiadzie pod koniec ubiegłego roku dla niemieckiego dziennika "Die Welt". Stwierdził ponadto, że... Rumunia nie może występować w Europie jako spójna jednostka.

"W kraju musi istnieć zjednoczony front, by podczas prezydencji wspierać również jedność w Europie"

- zastrzegł.

Wcześniej, na początku grudnia 2018 r., Juncker stwierdził, że Rumunia jest dobrze przygotowana do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej miał wypowiedzieć się w tej sprawie podczas wizyty w Brukseli rumuńskiej premier Vioricy Dancili.

Tymczasem słowa krytyki w stosunku do przewodnictwa Rumunii wywołały negatywne reakcje zarówno wśród rumuńskich polityków, jak i mediów Europy. Do tego stopnia, że dzisiaj  Margaritis Schinasa - rzecznik prasowy KE - gęsto się tłumaczył.

Jesteśmy zdeterminowani współpracować ze wszystkimi w Rumunii i jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie rezultaty

– mówił na specjalnej konferencji prasowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dramat na północy Francji. 40-latek zabił partnerkę i dwoje dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Ella87

  

W Carvin na północy Francji ok. 40-letni mężczyzna zabił w nocy z niedzieli na poniedziałek swoją partnerkę i dwoje dzieci - poinformowały źródła zaznajomione ze sprawą, na które powołuje się agencja AFP.

Według służb ratunkowych 8-letni chłopiec i 16-letnia dziewczyna oraz ich 35-letnia matka zostali zadźgani nożem. Następnie sprawca usiłował popełnić samobójstwo.

Podejrzany został przewieziony do szpitala w Lille; jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podało źródło policyjne.

Troje pozostałych dzieci w wieku 6, 9 i 13 lat schroniło się u dziadków mieszkających na tej samej ulicy; dziadkowie przewieźli je do szpitala w Lens.

Śledztwo w sprawie zbrodni wszczęła prokuratura w Bethune w departamencie Pas-de-Calais.

Według danych AFP w 2019 roku we Francji stwierdzono co najmniej 126 przypadków kobiet zabitych przez obecnego lub byłego partnera - oznacza to, że średnio co trzy dni ginęła jedna kobieta. Od stycznia br. zabito w ten sposób co najmniej 18 kobiet. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts